Kinninvie – nietypowa destylarnia ze Speyside

Kinninvie to destylarnia single malt Scotch whisky, która znajduje się w miejscowości Dufftown w hrabstwie Moray. Właścicielem tej nietypowej gorzelni jest znana na całym świecie firma William Grant & Sons.

sinninvie single malt whisky

Historia Destylarni Kinnivie

Bodźcem do powstania tej destylarni była sytuacja rynkowa w latach 90. To sukces Glenfiddich sprawił, że firmie William Grant & Sons zaczęło brakować whisky to swoich popularnych blendów, czyli whisky mieszanych (ang. blended whisky). Pierwotnie destylat powstały w Kinninvie wykorzystywany był do whisky mieszanej (ang. blended whisky) Clan MacGregor. Destylarnia Kinninvie odegrała też dużą rolę w powstaniu popularnej whisky reprezentującej kategorię bleeded malt, czyli Monkey Shoulder.

Nietypowa lokalizacja

Co ciekawe, destylarnia Kinninvie stoi na terenie innej znanej destylarni – Balvenie. W tym miejscu warto dodać, że Balvenie jest bezpośrednią sąsiadką, należącej do tej samej firmy, najpopularniejszej destylarni single malt whisky na świecie – Glenffidich. Trzeba też dodać, że Kinninvie, która rozpoczęła pracę 4 lipca 1990, nie jest destylarnią niezależną. Struktura destylarni ogranicza się wyłącznie do hali destylacyjnej, w ktore znajduje się aż 9 alembików (3 zestawy po 2 alembiki pierwszej destylacji i jeden alembik drugiej destylacji). Zarówno zacieranie jak i fermentacja odbywają się w dedykowanych kadziach zaciernych i fermentacyjnych na terenie destylarni Balvenie.

Kinninvie

Warto dodać, że do produkcji whisky Kinninvie wykorzystuje się inny słód niż w Balvenie. Czas fermentacji jest także nieco dłuższy niż w przypadku Balvenie.  Otrzymaną w ten sposób brzeczkę następnie przepompowywuje się rurami na dystansie około 200 m. W szczytowym okresie, destylarnia ta pracowała na trzy zmiany.

Dostępny rozlewy Kinninvie

Pierwotnie jedyne rozlewy whisky z tej nietypowej destylarni nazywały się Hazelwood. Nazwa ta pochodziła od rodzinnej posiadłości prawnuczki samego Williama Granta – Janet Sheed Roberts. Warto dodać, że Pani Roberts zmarła w wieku 110 lat jako najstarsza kobieta w Szkocji.

Butelki whisky z nazwą Kinninvie pojawiły się dopiero w 2013 roku. Dostępnych rozlewów było zaledwie kilkanaście, a jeden z nich, z mojej kolekcji, prezentuję na powyższych zdjęciach. 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"