Tullamore DEW 14 yo Single Malt Scotch whisky

Tullamore Dew 14 yo single malt Irish whiskey to ciekawa propozycja spod bandery znanej irlandzkiej marki. Żeby dobrze whiskey tę jednak zrozumieć, konieczne jest zagłębienie się w jej historię.

Współczesna Historia destylarni Tullamore

Tullamore Dew 14 yo

Destylarnię Tullamore  założył w 1829 roku Michael Molloy. Lokalizacja w sposób oczywisty ustanowiła nazwę zakładu jako Tullamore. Później w destylarni pojawił się Daniel E. Williams. Rozpoczął on pracę jako nastolatek i przechodząc przez wszystkie stanowiska, aby zostać w końcu managerem destylarni. To jego inicjały zostały uwiecznione w nazwie whisky. To właśnie dlatego pisze się ją często z kropkami – D.E.W. Niestety w drugiej połowie XX w. irlandzkie gorzelnictwo przechodziło kryzys. W 1954 roku destylarnie Tullarmore kupiła firma John Power & Son. Rok 1963 przyniósł przeniesienie produkcji whiskey Tullamore D.E.W. do Old Middleton Distillery. W 1966 roku John Power & Son połączył się z firmą Jameson i Cork Distillers tworząc grupę Irish Distillers.

Wszystkie trzy firmy zamknęły wtedy swoją produkcję i przeniosły ją do nowo powstałej „New Middleton Distillery”, gdzie powstają takie whisky jak Jameson, Power’s czy Redbreast. Firma Irish Distillers uznała, że marka Jameson jest jej czarnym koniem przez co sprzedała ją firmie C&C, która to w 2010 sprzedała ją sławnej na całym świecie firmie William Grant & Sons, a raczej jej irlandzkim oddziale William Grant & Sons Irish Manufacturing Limited.  Nowy właściciel w 2014 roku za 100M EUR otworzył w miasteczku Tullamore nową destylarnię Tullamore D.E.W. przywracając w miasteczku gorzelnictwo po 60 latach przerwy.

2017 był kolejnym rokiem rozwoju dla destylarni Tullamore

Destylarnia Tullamore otwierana była etapowo. Najpierw gorzelnie miała kompetencję do produkcji whiskey single malt (takiej jak Tullamore Dew 14 yo) i pot still, natomiast w 2017 roku Simon Hunt z hukiem rozbito butelkę o kolumnę do produkcji grain whiskey, która nadała destylarni kompetencje do produkcji wszystkich rodzajów whiskey irlandzkiej.

Dodatkowo, otwarcie rozlewni na miejscu nadało także destylarni statu „grain to glass”.

Notka degustacyjna Tullamore D.E.W. 14 yo single malt Irish Whiskey

Tullamore DEW 14 yo Single Malt Irish Whiskey to czternastoletnia whiskey typu single malt. Do finiszowania użyto czterech typów beczek: Old Bourbon, Oloroso, Sherry, Port i Madeira.

Tullamore Dew 14 yo Single Malt

Łatwo obliczyć, że single malt butelkowany w wieku lat 14 nie może pochodzić (mamy 2022) z nowej destylarni Tullamore. Trzeba zatem zakładać, że pijemy destylat New Middleton Distillery. Sytuacja jest ciekawa ponieważ nie codziennie pijemy single malt whiskey z nazwą jednej destylarni na etykiecie, ae wyprodukowaną w innej destylarni.

Nos: przyjemna, słodka, deserowa, z wyraźnym komponentem owoców cytrusowych, odrobiną pigwy, a także nutą wanilii.

Język: Oleista, słodka, czekoladowa, o bardzo intensywnym smaku, z ładnie wpisaną pikantnością i trwającym czekoladowym finiszem.

Ocena: 78/100

Warto dodać, że na łamach MilerPije spotkaliśmy się także z podstawową wersją Tullamore D.E.W. blended whiskey.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"