Glenfiddich to najbardziej rozpoznawalna marka whisky jednosłodowej na świecie. Butelkę z jeleniem, w swojej najpopularniejszej wersji „12 yo” zna niemal każdy miłośnik whisky. Dzisiaj prezentuję historię tej sławnej gorzelni wraz z relacją z wizyty w Dufftown gdzie gorzelnię tę miałem przyjemność zwiedzić!
Historia destylarni Glenfiddich
Nazwa Glenfiddich oznacza „dolina jelenia”. Historia destylarni Glenfiddich rozpoczęła się w 1886 roku kiedy William Grant odszedł z pracy w destylarni Mortlach, aby założyć swoją własną destylarnię. Pierwszy destylat popłynął z alembików w 1887 roku.
W latach 20 XXw. destylarnia rozpoczęła nadprodukcję whisky, która okazała się niezwykle przydatna na początku lat 30 kiedy zakończyła się prohibicja w USA.
Nie wszyscy wiedzą, że z marką Glenfiddich ściśle powiązana jest także sławna marka Grant’s blended whisky. Whisky Grant’s od 1956 roku dostępna jest w sławnej trójkątnej butelce autorstwa Hansa Schlegera. Od lat 60 nabyć można także single malt whisky z nazwą destylarni na etykiecie.
Popularność Glenfiddich
W latach 60 świat whisky dotknął ogromny kryzys, który spowodował zamknięcie wielu destylarni. W tym czasie Glenfiddich zaskoczyła wszystkich niezwykle odważną decyzją o zmianie strategii sprzedażowej. Whisky single malt uznawana była wtedy jedynie za składnik do produkcji whisky mieszanej powstającej przez zmieszanie single malt i grain whisky. Powszechnym przekonaniem było wtedy, że destylat słodowy jest zbyt esencjonalny i nie nadaje się do sprzedaży. Zmieniła to właśnie marka Glenfiddich. W tak ciężkim czasie zaczęła ona reklamować swoją whisky nie jako składnik blendów, tylko jako produk premium – single malt whisky. Okazało się, że ruch ten był przełomowy, a marka ugruntowała swoją pozycję najlepiej sprzedającej się whisky single malt świata. Warto dodać, że to nie przesadzone słowa – whisky ta stanowi 35% całej światowej sprzedaży single malt whisky.
Warto dodać, że pierwsze wersje Glenfiddich butelkowane były jako „Pure Malt” a nie popularna dzisiaj wersję 12 yo.
Podstawowe whisky w portfolio destylarni to 12 yo, 15 yo, 18 yo i 21 yo. Na rynku znane są także edycje Experimental Series jak Fire & Cane.
Wizyta w destylarni
Z uwagi na opisaną powyżej historię, trudno się dziwić, że Glenfiddich należy do najbardziej popularnych destylarni.
Podczas wizyty można obejrzeć praktycznie każdy etap procesu produkcji. Zwiedzanie to także doskonale przemyślany proces, który z pewnością spodoba się wielu miłośnikom whisky. Destylarnia Glenfiddch dysponuje zawrotną liczbą 22 alembików, która pozwala na produkowanie imponującej liczby ponad 20M litrów spirytusu rocznie.