Glenfiddich 15 yo Solera Fifteen – jak smakuje?

Whisky Glenfiddich 15 yo Solera ma długa historię, która zaskarbiła tej destylarni wielu zwolenników. Przez lata na rynku pojawiło się kilka wersji, a ja dzisiaj omówię dla Was edycję „Our Solera Fifteen”, której premiera miała miejsce w 2019 roku.

Glenfiddich 15 yo solera – co to za whisky?

Glenfiddich 15 yo Solera

Oczywiście najsławniejszą whisky ze stajni destylarni Glenfiddich jest Glenfiddich 12 yo. Być może jednak najbardziej cenioną za wysoki stosunek jakości do ceny jest Glenfiddich 15 yo, która od połowy 2019 roku nazywa się „Our Solera Fifteen”, a wcześniej nazywała się „Solera Reserve” i „Solera Vat”.

W jaki sposób leżakuje ta whisky?

Glenfiddich 15 yo Solera Fifteen

Do leżakowania Glenfiddich Solera Fifteen wykorzystuje się 3 rodzaje beczek:

  • po bourbonie – ponownego wypełnienia
  • beczki po sherry
  • z dębu wcześniej nieużywanego

Po leżakowaniu w wymienionych beczkach, Glenfiddich leżakuje dodatkowo w szczególny sposób. Jest on interpretacją sławnego procesu solera wykorzystywanego do leżakowania hiszpańskiego wina wzmacnianego sherry.  Destylaty Glenfiddich z różnych beczek poddawane są kupażowi w ogromnej kadzi, która nigdy nie jest opróżniania bardziej niż do połowy. Ponieważ Glenfiddich 15 yo po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1998 roku, kadź do leżakowania w systemie solera dla wersji 15yo nigdy nie została jeszcze opróżniona!

Notes degustacyjny whisky

Jak smakuje whisky Glenffiddich 15 yo?

Porównałem nową butelkę i smak whisky Glenfiddich 15 w wersji „Our Solera 15”. Sprawdziłem też starszą wersję „Glenfiddich 15 yo”. Tę ostatnią zabutelkowano jako miniaturkę. Jeśli dobrze pamiętam, dostałem ją jako dodatek do butelki Glenfiddich 12. Niestety na zdjęciu miniaturki nie widać napisu Solera przez niskiej jakości druk. Zaręczam jednak, że po dokładnej obserwacji pod szkłem powiększającym można go dostrzec.

Myślę, że taka degustacja „komparatywna” pozwala w interesujący sposób stwierdzić czy koncepcja „solera”, czyli utrzymania profilu smakowego naprawdę działa skutecznie. Porównałem edycje whisky z tej samej kadzi, tylko rozlane do butelek w odstępie kilkuletnim. Wszystkiego dowiecie się w poniższym odcinku, w którym omawiam G15Solera szczegółowo.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"