Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Moja opinia o Glenfiddich 15 yo Solera Fifteen

Whisky Glenfiddich 15 yo Solera ma długa historię, która zaskarbiła whisky Glenfiddich wielu zwolenników. Przez lata na rynku pojawiło się kilka wersji, a ja dzisiaj omówię dla Was edycję „Our Solera Fifteen”, której premiera miała miejsce w 2019 roku.

Glenfiddich 15 yo solera – co to za whisky?

Glenfiddich 15 yo Solera

Oczywiście najsławniejszą whisky ze stajni destylarni Glenfiddich jest Glenfiddich 12 yo. Być może jednak najbardziej cenioną za wysoki stosunek jakości do ceny jest Glenfiddich 15 yo Solera, która od połowy 2019 roku nazywa się „Our Solera Fifteen”, a wcześniej nazywała się „Solera Reserve” i „Solera Vat”.

W jaki sposób leżakuje Glenfiddich 15 yo Solera?

Glenfiddich 15 yo Solera Fifteen

Do leżakowania Glenfiddich 15 yo Solera wykorzystuje się 3 rodzaje beczek:

  • beczki po bourbonie – ponownego wypełnienia
  • beczki po sherry
  • beczki z dębu wcześniej nieużywanego

Po leżakowaniu w wymienionych powyżej beczkach, Glenfiddich zostaje poddawana leżakowaniu w szczególny sposób. Jest on interpretacją sławnego procesu solera wykorzystywanego do leżakowania hiszpańskiego wina wzmacnianego sherry.  Destylaty Glenfiddich z różnych beczek poddawane są kupażowi w ogromnej kadzi, która nigdy nie jest opróżniania bardziej niż do połowy. Ponieważ Glenfiddich 15 yo Solera po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1998 roku, kadź do leżakowania w systemie solera dla wersji 15yo nigdy nie została jeszcze opróżniona!

Jak smakuje whisky Glenffiddich 15 yo Solera Fifteen?

Porównałem nową butelkę i smak whisky Glenfiddich 15 w wersji „Our Solera 15”, a także starszą wersję „Glenfiddich 15yo Solera Reserve”. Ta ostatania zabutelkowana była jako miniaturka i kupiłem ją (chyba) razem z Glenfiddich 12. Niestety na zdjęciu miniaturki nie widać napisu Solera przez niskiej jakości etykietę, ale zaręczam, że po dokładnej obserwacji pod szkłem powiększającym można go dostrzec.

Myślę, że taka degustacja „komparatywna” pozwala w interesujący sposób stwierdzić czy koncepcja „solera”, czyli utrzymania profilu smakowego naprawdę działa skutecznie. Porównałem edycje whisky z tej samej kadzi, tylko rozlane do butelek w odstępie kilkuletnim. Wszystkiego dowiecie się w poniższym odcinku.Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top