Jak NAPRAWDĘ smakuje Glenfiddich 12 yo? Stara i nowa wersja!

Glenfiddich 12 yo to najpopularniejszy single malt na świecie! Zapraszam Was dzisiaj na spotkanie z tą whisky-ikoną, która przez ostatnie lata stała się w Polsce single maltem ogólnodostępnym, który można kupić w każdym markecie. 

Glenfiddich 12 yo – co to za whisky?

Zielona, trójkątna butelka z jeleniem na etykiecie jest łatwa do rozpoznania i znana chyba każdemu miłośnikowi whisky. Warto dodać, że to nie przez przypadek przypomina ona butelkę znanego blendu Grant’s – obie whisky mają przecież tego samego właściciela. Glenfiddich to jedna z pierwszych destylarni w Szkocji, które zaczęły sprzedawać swoją whisky jako single malt, a oprócz tego umożliwiły zwiedzanie swojej gorzelni turystom. Wpis jest ten dla mnie odrobinę wzruszający ponieważ butelka Glenfiddich 12 yo była pierwszą butelką whisky jednosłodowej jaką kupiłem (było to konkretnie w bezcłówce (wtedy jeszcze bezcłówce!) na granicy Czech i Austrii. Od tego wszystko się zaczęło i wiele się zmieniło. Dzisiaj zapraszam Was na wspólną degustację, w której porównuję współczesną wersję Glenfiddich do wersji z mojej pierwszej butelki, którą jak rodowity poznaniak (BTW nazwy mieszkańców miast piszę się małą literą!) … oczywiście zachowałem 😀 😀 😀

Notes degustacyjny whisky

Historia destylarni Glenfiddich

Destylarnia ta powstała na fali wielkiej popularności whisky słodowej w okresie wiktoriańskim. Na końcu XIXw wielu szkockich przedsiębiorców poczuło chęć do rozpoczęcia swojej aktywności w dziedzinie gorzelnictwa. Co ciekawe, pierwszym alembikiem w destylarni Glenfiddich był używany alembik odkupiony z destylarni Cardhu.

Glenfiddich 12 yo

Ponieważ Glenfiddich 12 to whisky, która słynie z zapachu zielonego jabłka, a wiele osób zaczyna swoję przygodę z maltami właśnie od tej etykiety, zachęcam Was do zpoznania się z artykułem na temat rozpoznawania aromatów w whisky klikając tutaj.

Glenfiddich 12 yo

Destylarnia Glenfiddich została założona w 1886. Jej ojcem-założycielem był William Grant, który po 20 latach pracy w destylarni Mortlach postanowił rozpocząć własny biznes. Pierwszy destylacja odbyła się 1887 roku. Dzisiaj do firmy William Grant & Sons należą także destylarnie whisky jednosłodowej takie jak Balvenie, Kinninvie i Alisa Bay. Firma ta posiada także destylarnię whisky zbożowej Girvan. William Grant otworzył swoją destylarnię w Dufftown. Warto dodać, że miasteczko to jest także domem dla kilku innych destylarni takich jak Mortlach, Dufftown i Glendullan.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube jak dziesiątki tysięcy innych osób (kiedy piszę te słowa ogląda mnie już niemal 90.000 osób!). Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

6 Responses to Jak NAPRAWDĘ smakuje Glenfiddich 12 yo? Stara i nowa wersja!

  1. Multipla Malt pisze:

    Siedzę sobie na nudnym zebraniu, nie ja jeden dyskretnie przeglądam internety i cóż, nie dowiem się jak smakuje nowy Glenfiddich, gdyż albowiem wersja dla czytających nagle się urywa. Może to wina Androida i jego przeglądarki a może po prostu ni ma. Musiałbym posłuchać ale głupio słuchawki wyciągać…

  2. Kubap pisze:

    Witam
    Dzięki za bardzo ciekawą opowieść. Zwracam uwagę na drobiazg w powyższym tekście, jest : Pierwsza destylacja odbyła się 1897 roku, winno być : Pierwsza destylacja odbyła się w 1887 roku.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"