Queen Margot 8 yo wchodzi do Polski! Czy blended whisky z Lidla jest najlepsza na świecie?

Queen Margot 8 yo pojawiła się w Polsce co rozentuzjazmowało miłośników whisky! Powodem tej ekscytacji jest informacja, że PODOBNO to najlepsza whisky na świecie. I to z Lidla! Dzisiaj tłumaczę o co w tym wszystkim chodzi…

Przede wszystkim, ośmioletnia Queen Margot to żadna nowość. Pisałem już dla Was o tej whisky w 2013 roku tutaj. Problem jednak w tym, że do tej pory whisky ta nie była dostępna w polskich Lidlach. I to zmieniło się kilka dni temu. Zacznijmy jednak od samego początku tego zamieszania.

Queen Margot i siła fake newsów

W lutym 2019, polskim i światowym Internetem targnęła następująca wiadomość:

Queen Margot 8 yo, czyli whisky z Lidla, wygrała konkurs na najlepszą szkocką whisky świata.

Wyglądało to całkiem wiarygodnie, bo o sprawie pisało Esquire, The Independent czy Huffington Post. W Polsce głównym dostawcą tego newsa był portal NOIZZ.PL Komunikat ten udostępniono ponad 135.000x (!!!) gwarantując marce Queen Margot pozytywny PR, wielki zasięg i nieoceniony marketing.

Problem w tym, że postawienie sprawy w ten sposób to ogromna nadinterpretacja ponieważ, co wyjaśniam niżej, Queen Margot 8 yo wygrała, zaledwie i aż, jedną z 4 podkategorii opisujących jedynie szkockie whisky mieszane (jest znacznie więcej kategorii ze Szkocką whisky jak blended malt, single malt i inne). Oczywiście kiedy okazało się, że nawet największe tytuły podłapały tego fake newsa powtarzając go bez analizy pojawiły sprostowania jak to od Esquire:

Z tym, że na tym etapie news poszedł już w świat i żył własnym życiem.

Queen Margot 8 yo – jak było naprawdę?

Konkurs World Whisky Awards ma bardzo złożoną strukturę. Alkohole biorące w nim udział podzielone są na liczne podkategorie, których zwycięzcy wygrywają kategorie nadrzędne. Oto 14 głównych kategorii, które były dostępne w roku 2019:

Queen Margot 8

Queen Margot 8 yo startowała w kategorii „Blended Whisky”, do której należy podkategoria „Scotch Blended Whisky”, w której znajdują się następujące podkategorie podkategorii:

Queen Margot 8

Jedną z 14 kategorii była  „Best Scotch Blended” znajdują się z kolei następujące pokategorie podkategorii:

Scotch whisky no age statement

Scotch blended 13-20 yo

Scotch blended 21yo and over

oraz przedmiot dzisiejszego artykułu, czyli podkategoria podkategorii o nazwie „Best Scotch Blended 12 years and under”.

I teraz uwaga! Faktycznie tę podkategorie podkategorii wygrała Queen Margot 8 yo

Niestety… ludzie lubią uproszczenia i kontrowersje.

Queen Margot 8 yo nie jest zwycięzcą tego konkursu. Niestety na samym początku nie do wszystkich dotarła informacja o tym, że Queen Margot 8 yo wygrała tylko pierwszą rundę degustacji WWA w podkategorii „Whisky mieszane poniżej 12 lat”. Zwycięzcą głównej kategorii szkockie whisky mieszane w 2019 została jednak whisky Hibiki 21yo, a nie Queen Margot.

Hibiki 21 yo

Jak rozumieć wynik Queen Margot 8 yo na World Whisky Awards 2019?

Przede wszystkim to Queen Margot nie jest najlepszą whisky szkocką na świecie.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można się ekscytować, bo trochę można. Jak widać, według jury whisky ta okazała się lepsza niż inne znane etykiety jak Dewar’s 12, Johnnie Walker Black Label i Hankey Bannister 12. Pokonała ona także Label 5 i Islay Mist i Lauder’s Finest, która powinna startować w kategorii NAS. Okazuje się zatem, że Queen Margot 8 nie tylko jest młodsza niż koleżanki z kategorii, ale także mniej więcej o połowę tańsza i do tego jeszcze LEPSZA!

 

Jak smakuje Queen Margot 8 yo Blended Scotch Whisky?

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to Queen Margot 8 yo wchodzi do Polski! Czy blended whisky z Lidla jest najlepsza na świecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"