Whisky z bażantem czy whisky z kuropatwą – jaki ptak jest na Famous Grouse?

Znacie whisky z bażantem? Pewnie tak, bo Famous Grouse to jeden z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się blendów – konkretnie to 6. na świecie. Whisky ta słynie z charakterystycznej etykiety, na której widnieje, piękny, rudy ptak. Zastanawialiście się kiedyś co to za zwierz? Bo ja tak 😀 I o tym jest dzisiejszy wpis!

whisky z bażantem

To, że Famous Grouse jest powszechnie kojarzona z ptakiem z etykiety z pewnością nie jest przypadkiem. Ptak ten ma na imię Gilbert i w postaci animowanej od lat jest motorem napędowym marketingu marki. Gilbert to jednak pewne uproszczenie. Bardziej zaawansowanie miłośnicy whisky z pewnością wiedzą, że Famous Grouse ma dość szerokie portoflio, na które składa się kilka etykiet. Co ciekawe, na różnych edycjach tej whisky widnieją ptaki kilku gatunków!

Famous Grouse Whisky

Na rynku spotkać się można z następującymi wersjami whisky Famous Grouse:

  • The Famous Grouse
  • The Snow Grouse
  • The Famous Grouse Smoky Black
  • The Black Grouse
  • The Famous Grouse Mellow Gold
  • The Famouse Grouse 16yo Vic Lee

Notes degustacyjny whisky

Whisky z bażantem czy whisky z kuropatwą?

Kiedy na stole pojawia się Famous Grouse, wszyscy mówią, że to „whisky z bażantem” albo „whisky z kuropatwą”. To pewnie dlatego, że ludzie lubią uproszczenia, a te dwa gatunku ptaków są nam najbliższe z uwagi na występowanie.

Stwierdzenia te są jednak dalekie od faktów ponieważ na etykiecie Famous grouse nie ma bażanta (Phasianus colchicus) ani kuropatwy (Perdix perdix), tylko okazała pardwę szkocką (Lagopus lagopus scoticawidoczna na poniższym zdjęciu jako pierwsza z prawej.

 

To jednak nie wszystko ponieważ jak już wspomniałem, dostępne są jeszcze wersje tej whisky, pomiędzy którymi znaleźć można inne ptatki – kuzynów Gilberta 😉 Są to Snow Grouse, z pardwą górską (Lagopus muta) oraz Black Grouse z cietrzewiem zwyczajnym (Lyrurus tetrix)

Więcej o Famous Grouse

Oczywiście opisane powyżej zagadnienia to ciekawostki, które interesują tylko co bardziej dociekliwych miłośników whisky szkockiej. Mam jednak nadzieję, że Wy do nich należycie i chcecie poznawać świat tego pięknego trunku wraz ze mną. Jeśli tak jest, to chciałbym żebyście wiedzieli, że na moim blogu dowiecie się znacznie więcej o Famous Grouse. Jeśli jesteście głodni historii i ciekawostek, koniecznie zajrzyjcie to artykułu-rzeki, który napisałem o Famous Grouse Whisky.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"