Kilchoman Machir Bay – jak smakuje?

 Kilchoman Machir Bay to czarny koń wśród szkockich producentów whisky. Pozornie to mała destylarnia produkująca zaledwie 150.000 litrów alkoholu rocznie, jednak jej wypusty pojawiające się na rynku potrafią trząść całym światem single malt whisky. Kilchoman

Kilchoman Machir Bay – skąd taka nazwa i co to za whisky?

Machir Bay to plaża znajdująca się nieopodoal destylarni Kilchoman. Wygląda tak:

machir-bay

Żródło: visitscotland.com

Plaża to oczywiście tylko inspiracja do nazwy. Najważniejsza jest oczywiście sama whisky. Kilchoman Machir Bay to whisky powstała w wyniku kupażu beczek 4, 5 letnich oraz ośmiotygodniowego finiszowania w beczkach po Oloroso Sherry. Gdyby miała zatem mieć deklarację wieku na etykiecie byłaby to whisky czteroletnia. W obliczu kilkunastoletnich konkurentek z Islay nie robi wrażenia prawda? No cóż, trzeba powiedzieć, że to prawdziwe stwierdzenie, że whisky im starsza tym lepsza, jednak nie można zapominać o tym, że podczas leżakowania bardzo dużo zależy od beczek, do których podobno w Kilchoman przykłada się dużo wagi. W sumie to nic w tym dziwnego. Destylarnia jest jeszcze zbyt młoda żeby robić „second-fill”. „third-fill” i „millionth-fill”. Może to dlatego wypust Kilchoman Machir Bay z 2012 wygrał złoto na International Whisky Competition. Więcej o destylarni Kilchoman przeczytacie w mojej starej notce innego wypustu tej destylarni.

Notka Smakowa

Kilchoman

Oko: złota

Nos: 21 – lotna, dymna, wędzone mięso, kremowa, niezbyt złożona, ale bardzo wyraźna i przyjemna

Język – 21 – oleista i słodka

Finisz – 22 – potężnie dymna, nienachalnie pieprzna i bardzo trwająca. Nie ma w niej złożoności, której można oczekiwać po starszych whisky (niekoniecznie mówię o popularnych 10-12 yo OB z Islay), ale jest to bardzo spójne i przyjemne doświadczenie.

Balans: 22 – to chyba największa zaleta tej whisky. W tak młodym wieku nie może mieć jeszcze niezliczonych estrów i innych związków budujących złożony smak i aromat. Dzięki użyciu doskonałego drewna, może za to pochwalić się wspaniale wyważoną naturą. Smak dotrzymuje obietnicy aromatu, a żaden z jej elementów nie odstaje znacząco od reszty.

ABV:  46%

Total86

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

6 Responses to Kilchoman Machir Bay – jak smakuje?

 1. Maciej pisze:

  WoW nie spodziewałem sie że tak młoda whisky może dostać taką ocenę :),aż sam mam ochotę protestować.
  Jestem ciekawy jak będą wyglądały starsze Kilchomany :D.
  Mam jeszcze pytanie co Pan sądzi o Old Ballantruan 'the peated malt”?

 2. Mariusz pisze:

  Kupiłem tą whisky jako ciekawostkę. Też byłem w ogromnym szoku, że tak młoda whisky może genialnie smakować. Wg mnie dużo starszy, bo 10 letni Ardbeg się do niej nie umywa.

 3. MIchu pisze:

  Próbowałem MAchir Bay na targach w Warszawie zorganizowanych przez M&P. Przyznam, że dawno tak dobrej torfowej whisky nie piłem. Od razu zakupiłem do swoich prywatnych zapasów a także do swoich sklepów, bo uważam ,że warta polecenia wszystkim smakoszom złocistego trunku.

 4. Szymon pisze:

  Panie Marcinie,
  czy to właśnie „Machir Bay” podał Pan jako ostatnią na degustacji w Kicie Koguta w zeszłym tygodniu?
  Przyznaję, że ta whisky zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie!

 5. Kilchoman to mocny zawodnik 🙂

 6. Slaskm pisze:

  Czeka pod choinką🎄🎄🎄

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"