Brandy Pliska XO, VSOP i ***** – degustacja i historia marki

Pliska to bułgarska marka brandy, czyli destylatu z winogron, która produkowana jest przez firmę Vinex Preslav. Pliska to rozbudowana marka o pełnym portoflio produktów, ktore dostępne są również w Polsce. W porównaniu do brandy bardziej renomowanych jak koniak czy armaniak, marka ta jest bardzo przystępna cenowo. Naturalnie budzi to zainteresowanie wielu miłośników destylatów. Dzisiaj sprawdzę jaki jest stosunej jakości do ceny brandy Pliska.

Brandy Pliska – portfolio marki

Nazwa pochodzi od miasteczka Pliska, które niegdyś było stolicą Bułgarii. Brandy Pliska produkowana jest od 1966 roku w miejscowości Wielki Preslaw przez firmę Vinex Preslav, o której więcej poniżej. Polska jest istotnym odbiorca marki Pliska przez co jest ona szerokodostępna. W Polsce dostępne są następujące wersje marki Pliska:

Pliska *****

To podstawowa wersja brandy Pliska, która leżakuje przez pięć lat w beczkach z dębu Bułgarskiego.

Pliska VSOP

Źródło: www.vinex.bg

Brandy, która spędza w beczkach 7 lat.

Pliska XO

Brandy w wystawnej butelce, która poszczycić się może destylatami powstałymi w alembikach oraz aż dziesięcioletnim okresem leżakowania spełniając tym samym także francuskie normy leżakowania dla etykiety XO.

Co ciekawe, bułgarski odpowiednik polskiej Pliski XO, czyli Pliska XO Premium wygląda nieco inaczej niż wersja dostępna w Polsce.

Pliska Vintage

Brandy Pliska sprzedawana jest także w wersji rocznikowej, która prezentuje wybitnie zaskakujący stosunek spektakularności (o jakości nie wiem) do ceny.

Źródło: www.vinex.bg

Już odpowiadam na Wasze naturalne pytanie 😀 Otóż 1 BGN to nieco ponad 2PLN 🙂

Pliska Coffee

Pliska Honey

Brandy Pliska XO – ciekawostki

Pliska XO

Źródło: www.vinex.bg

W Bułgarii dostępna jest także brandy Pliska XO butelkowana w wieku lat 15.

Źródło: www.vinex.bg

Vinex Preslav – producent brandy Pliska

To duża firma z tradycjami w handlu, hodowli winogron i produkcji win jak i alkoholi mocnych. Gorzelnia Vinex Preslav powstała w latach 50 i była pionierską dla bułgarskiego gorzelnictwa prowadząc do jego znacznego rozwoju.

Destylacja produktów premium odbywa się metodą szarencką, czyli w alembikach, podczas gdy produkty „wolumenowe” powstają dzięki kolumnom prowadzącym destylację ciągłą. W czasach kiedy Bułgaria „ściśle współpracowała” z ZSSR Vinex Preslav był istotnym producentem tanich winiaków na rynki republik związku i państw podległych. Kiedy „sajuz” się rozapdł, Bułgaria straciła  ogromny rynek rosyjski co zmusiło Vinex Preslav do zmiany do skupienia się na innych rynkach europejskich. Jednym z nich jest Polska gdzie brandy Pliska osiągnęła znaczną popularność.

Oprócz brandy, VP produkuje także rakiję i liczne wina.

  • Preslav (dostępna również w wersji 50 yo)
  • Slantschew Brjag (w Polsce chyba nikomu nie trzeba tej marki przedstawiać)
  • Zlatnata Wzrast No.1
  • rakiję Rubayat.

Vinex Preslav posiada winnice w trzech bardzo istotnych regionach Bułgarii: Khan Krum, Novi Pazar i Veliki Preslav, które doskonale nadają się do uprawy białych winogron: dużo czarnoziemów, ph 5-6,5 i średni temperatura około 36-37C w okresie wegetacji i potem ciepła jesień sprzejają wzrostowi winogron. Hodowane odmiany to: Traminer, Pinot Gris, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Riesling, Muscat, Pinot Blanc, Merlot.

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

4 Responses to Brandy Pliska XO, VSOP i ***** – degustacja i historia marki

  1. Drummond pisze:

    A może znów Shustoff (3,4,5-letni) który pojawił się w sieci intermarche w bardzo atrakcyjnych cenach?

  2. Tomasz pisze:

    Czy można spodziewać się odcinka o brandy Stock 84? Ma on atrakcyjną cenę i dość długą historię. Myślę, że nie tylko ja chętnie obejrzałbym odcinek o tej brandy. Zastanawiałem się ostatnio nad jej zakupem zamiast popularnego blendu, ale ponieważ nie znalazłem żadnych opinii w internecie nie zdecydowałem się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"