Jak smakuje koniak Gautier XO 1755?

Dzisiaj na warsztat bierzemy koniak Gautier. Świat brandy jest obszerny i ciekawy choć nieco bardziej niedostępny niż świat whisky.koniak Gautier

Historia marki koniak Gautier

Koniak Gautier to bardzo stary dom koniaku, którego historia sięga XVII wieku kiedy to rodzina Gautier prowadziła zakład bednarski produkując beczki z doskonałego drewna z lasu Tronçais. O ile dzisiaj w biznesie wiele rzeczy załatwiają fuzje i przejęcia, kilkaset lat temu to samo załatwiały małżeństwa. Tak więc w 1644 roku Charles Gautier ożenił się z córką lokalnego winiarza Jacquette Brochet. Tak doszło do stworzenia odpowiedniego „otoczenia biznesowego” do produkcji koniaku.

W 1700 roku, wnuk państwa Gautier, Louis Gautier miał już dobrze działającą firmę handlującą tym trunkiem. W 1755 roku firma otrzymała gwarant królewski podpisany przez Ludwika XV. Na mocy gwarantu powstało Maison Gautier – dom koniaku zajmujący się produkcją sławnej francuskiej brandy. W tej chwili w firmie Gautier pracuje już 10. pokolenie przedstawicieli rodziny Gautier. Od 2006 roku firma należy do grupy Belvedere dzięki czemu koniak Gautier dostępny jest w 92 krajach – główne rynki to Chiny i Rosja, ale koniak produkty Gautier dostępne są również w Polsce. Najstarsze eaux de vie w piwnicach Gautier pochodzą z 1840 roku. Nie sądzę, aby były trzymane w beczkach. Tak stare destylaty przechowuj się bowiem w ogromnych szklanych butlach przypominających butle, w których produkuje się domowe wino. Mistrzem kupażu w domu Gautier jest Pani Isabel Couprie.

Koniak Gautier 1755 to wyjątkowa seria XO, która kupażem wypuszczonym na rynek z okazji 250. założenia destylarni przez Louisa Gautiera.

Notka Smakowa

Oko:  bursztynowy
Nos  – 20 – rodzynki, wanilia, keks, bardzo słodki, suszone śliwki, lotny, deserowy i przyjemny
Język – 20 – zaskakująco oleisty jak na tak niskie stężenie alkoholu. Może destylat to niezły staruch ?!? 🙂
Finisz – 20 – owocowy, oleisty, lekko kremowy, bardzo drzewny i dość pieprzny na końcu
Balans  – 20 
Total
80/100 = warte poznania
ABV:
40 %
Cena
 480 PLN

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"