Jak smakuje BenRiach 30 yo single malt Scotch Whisky?

BenRiach 30 to jedna z topowych wersji whisky z tej destylarni. To whisky z rocznika 1976 zabutelkowana w roku 2006. Na rynek wypuszczono zaledwie 3000 butelek.

BenRiach 30

Uogólniając, whisky od niezależnych dystrybutorów są tańsze i często dużo lepsze od oficjalnych wypustów destylarni. Istnieje jednak pewne ryzyko, którym są obarczone. Wynika ono z faktu nieprzewidywalności tego co może nas spotkać w butelce whisky IB. Nieco inaczej wygląda to w wypadku rozlewów z destylarni. W dzisiejszych czasach, destylarnie aby przetrwać muszą walczyć o zwiększenie produkcji i sprzedaży więc wersje original bottling są z reguły mniej atrakcyjne niż niszowe IB. Jednak z drugiej strony, bottlingi OB z pewnością cechuje dużo większa przewidywalność i powtarzalność. Oczywiście logiczny wniosek płynący z powyższego jest taki, że można polegać na powtarzalności i przewidywalności OB, ale warto robić to wyłącznie w przypadku rozlewów, o których wiadomo, że są świetne. BenRiach 30yo to destylarnia, która cieszy się dobrym PRem więc od razu była na mojej liście whisky budzących zainteresowanie i oczekiwania.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Od czasu tej degustacji destylarnia BenRiach została sprzedana dużemu koncernowi (Brown Forman) co spowodowało zwiększenie jej dostępności na rynku i zmniejszenie liczby dostępnych rozlewów. BenRiach 30 w tej chwili nie jest już dostępna na rynku pierwotnym, a jej cena w międzyczasie się podwoiła. No cóż, pozostanie dla mnie miłym wspomnieniem starych czasów i udanych degustacji. Poniżej notka smakowa z opisem jej smaku i oceną punktową.

Jak smakuje BenRiach 30 yo?

Oko: bursztynawa
Nos – 23 – bardzo delikatna, owoce, cytrusy, grejfrut, pomelo, później miąższ z winogron
Język – 22 – ekstraktywna i oleista
Finisz – 22 – przyjemna; łagodna, ale szybko zdobywa cały język. Bez wahania wpuściłbym tu jeszcze kilka procent alkoholu. Bardzo słodka, owoce egzotyczne, rodzynki; na końcu czekoladowa a później przyjemnie pieprzna. Bardzo dobre i udane OB!
Balans  – 22 
Total
89/100 = bardzo dobra
ABV
50%

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

2 Responses to Jak smakuje BenRiach 30 yo single malt Scotch Whisky?

  1. Piotrek 26 pisze:

    kapitalne whisky!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Mariusz pisze:

    Gdzie moge kupic te whisky.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"