Blanton’s whiskey – pierwszy bourbon single barrel

Blanton’s to jeden z najpopularniejszych bourbonów, który wyróżnia się przepiękną karafką z charakterystycznym korkiem. Dzisiaj przyjrzymy się historii tej whiskey i poznamy kilka jej sekretów.

Blanton’s – historia marki

Blanton's

Blanton’s to pierwszy bourbon, który już w 1984 roku był promowany jako „Single Barrel Bourbon„. „Single Barrel” to whiskey pochodząca z opróżnienia wyłącznie jednej beczki. W tamtym czasie było to przełomowe ponieważ produkcja whiskey tego typu wymaga regularnej kontroli każdej z tych beczek co oczywiście jest obciążające.

Notes degustacyjny whisky

Warto dodać, że Blanton’s to nie destylarnia a marka bourbona. Co ciekawe, marka ta należy do firmy Age International, ale wyłączne prawa do produkcji ma firma Sazerac, która jest właścicielem destylarni Buffalo Trace we Frankforcie w Kentucky gdzie Blanton’s powstaje.

Gratka dla kolekcjonerów

Nie wszyscy wiedzą, że korki do butelek bourbona Blanton’s są wyjątkowe. Jest 8 różnych stoperów, z których każdy ma jedną z liter nazwy marki B L A N T O N ’ S oraz konia z dżokejem.

Ułożone w odpowiedniej kolejności litery obrazują wyścig od wyjścia z bramki do przecięcia linii mety jako zwycięzca.

Jak smakuje Blanton’s The Original’s Single Barrel Bourbon?

Warehouse H – niezwykły magazyn do leżawkoania

Bourbon Blanton’s leżakuje w powstałym krótko po prohibicji magazynie H destylarni Buffalo Trace przez 6 do 8 lat. Magazyn ten jest wyjątkowy ponieważ ma on blaszane pokrycie. Metalowa konstrukcja magazynu przewodzi ciepło lepiej niż drewno czy cegły więc pozwala na bardziej gwałtowne leżakowanie whisky. Bezpośrednio po prohibicji szybko leżakowanie było pożądane ponieważ podaż whiskey na rynku nie była duża. Warto dodać, że dzisiaj magazyn H w destylarni Buffalo Trace ogrzewa się zimą co jeszcze bardziej przyspiesza leżakowanie.

Blanton’s – geneza nazwy marki?

Blanton's

Magazyn, w którym leżakują beczki tego bourbona krótko po prohibicji zaprojektował Albert Bacon Blanton. Był on jednym z zarządców destylarni, która wtedy nazywała się O.F.C. Distillery. Albert B. Blanton pracował w destylarni od 16 roku życia przez 55 lat zanim umarł w 1959 roku. Blanton stworzył magazyn H, aby przechowywać w nim wyselekcjonowane przez siebie beczki, które butelkował, aby częstować nimi gości swoich przyjęć. W 1949 roku A. Blanton zatrudnił w destylarni Emera T Lee, który ku jego upamiętnieniu stworzył markę Blanton’s 1 984 roku na rok przed emeryturą.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"