VAT 69 whisky – budżetowa blended Scotch

VAT 69 whisky, pomimo swojej nazwy, to nie vatted malt (obecnie vatted malt to w szkockim prawie blended malt), ale blended whisky (whisky mieszana), której historia wiąże się z ślepym testem whisky w wielu różnych kadziach. Historia jest ciekawa więc warto poświęcić jej chwilę 😀 

Historia VAT 69 whisky

William Sanderson posiadał własny biznes sprzedający alkohole mocne już w wieku 24 lat. W 1880 roku do firmy dołączył jego syn, który przekonał ojca do butelkowania rozmaitych whisky. Whisky VAT 69 powstała 1882 kiedy to Sanderson zmieszał różne blendy w 100 kadziach, które prezentował na degustacji znajomym. Kadź nr 69 okazała się najlepsza i stała się źródłem nie tylko receptury whisky, ale także jej nazwy. W ciagu 5 lat od powstania marki Sanderson wszedł w posiadanie destylarni Glen Garioch, a także udzielał się przy założeniu destylarni whisky zbożowej North Biritish. Destylarnia ta powstała, aby przełamać monopol produkcji whisky zbożowej przez firmę DCL. William Sanderson zmarł w roku 1908, ale jego spuścizna w postaci whisk VAT 69 pozostała, a sama whisky stała się sławną na całym świecie marką. Na swoją wyprawę na Antarktydę podobno zabrał ją także sam Sir Ernest Shackleton.

Ironia losu dla VAT 69

Kiedy w 1933 roku w USA zakończyła się prohibicja, VAT 69 szybko stał się jedną z najbardziej popularnych whisky na rynku. Kilka lat później marka ta została wchłonięta przez firmę DCL (protoplastę DIAGEO), tę samą z monopolem której Sanderson wałczył pracując nad destylarnią North British kilkadziesiąt lat wcześniej. Jak to się mawia w świcie biznesu „The winner takes it all.”.

W 1980 roku wypuszczono VAT 69 Reserve 12 yo. William Sanderson & Son Limited produkuje także whisky Antiquary – blend deluxe w kanciastej butelce.

VAT 69 whisky dzisiaj

W przeszłości sercem VAT 69 była whisky słodowa z destylarni Glen Garioch i whisky zbożowa z destylarni North British, jednak dzisiaj w jego skład wchodzi podobno aż 40 różnych whisky.

Obecnie na świecie sprzedaje się około milion skrzynek (skrzynka to 9 litrów) VAT 69 whisky rocznie. Główne rynki dla marki to Venezuela, Australia i Hiszpania.

VAT 60 w popkulturze

Warto dodać, że VAT 69 był także whisky pojawiającą się często w serialu wojennym HBO pt. „Kompania Braci”.

VAT 69 whisky

VAT 69 whisky – jak smakuje?

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"