Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

VAT 69 whisky – budżetowa blended Scotch

VAT 69 whisky, pomimo swojej nazwy, to nie vatted malt (obecnie vatted malt to w szkockim prawie blended malt), ale blended whisky (whisky mieszana), której historia wiąże się z ślepym testem whisky w wielu różnych kadziach. Historia jest ciekawa więc warto poświęcić jej chwilę 😀 

VAT 69 whisky – jak smakuje?

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

Historia VAT 69 whisky

William Sanderson posiadał własny biznes sprzedający alkohole mocne już w wieku 24 lat. W 1880 roku do firmy dołączył jego syn, który przekonał ojca do butelkowania rozmaitych whisky. Whisky VAT 69 powstała 1882 kiedy to Sanderson zmieszał różne blendy w 100 kadziach, które prezentował na degustacji znajomym. Kadź nr 69 okazała się najlepsza i stała się źródłem nie tylko receptury whisky, ale także jej nazwy. W ciagu 5 lat od powstania marki Sanderson wszedł w posiadanie destylarni Glen Garioch, a także udzielał się przy założeniu destylarni whisky zbożowej North Biritish. Destylarnia ta powstała, aby przełamać monopol produkcji whisky zbożowej przez firmę DCL. William Sanderson zmarł w roku 1908, ale jego spuścizna w postaci whisk VAT 69 pozostała, a sama whisky stała się sławną na całym świecie marką. Na swoją wyprawę na Antarktydę podobno zabrał ją także sam Sir Ernest Shackleton.

Ironia losu dla VAT 69

Kiedy w 1933 roku w USA zakończyła się prohibicja, VAT 69 szybko stał się jedną z najbardziej popularnych whisky na rynku. Kilka lat później marka ta została wchłonięta przez firmę DCL (protoplastę DIAGEO), tę samą z monopolem której Sanderson wałczył pracując nad destylarnią North British kilkadziesiąt lat wcześniej. Jak to się mawia w świcie biznesu „The winner takes it all.”.

W 1980 roku wypuszczono VAT 69 Reserve 12 yo. William Sanderson & Son Limited produkuje także whisky Antiquary – blend deluxe w kanciastej butelce.

VAT 69 whisky dzisiaj

W przeszłości sercem VAT 69 była whisky słodowa z destylarni Glen Garioch i whisky zbożowa z destylarni North British, jednak dzisiaj w jego skład wchodzi podobno aż 40 różnych whisky.

Obecnie na świecie sprzedaje się około milion skrzynek (skrzynka to 9 litrów) VAT 69 whisky rocznie. Główne rynki dla marki to Venezuela, Australia i Hiszpania.

VAT 60 w popkulturze

Warto dodać, że VAT 69 był także whisky pojawiającą się często w serialu wojennym HBO pt. „Kompania Braci”.

VAT 69 whiskyKieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top