Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Jak smakuje Whisky Dimple 15yo? Opinie o poularnej blended Scotch Whisky

Whisky Dimple to marka whisky z długą tradycją, która produkowana jest przez firmę John Haig & Co. należącą do koncernu DIAGEO. Marka ta powstała pod koniec XIX w. i już wtedy stała się synonimem whisky luksusowej. Whisky ta jest także popularna w USA gdzie sprzedawana jest pod nazwą Dimple Pinch. 

Legendarna butelka Dimple whisky

Słowo „dimple”, oznacza w języku angielskim „dołeczek” albo „wgniecenie”. Whisky Dimple już od końca XIX w. rozlewana jest do butelek o trzech ścianach z charakterystycznymi „zapadającymi się” bokami, które tworzą wgniecenia/dołeczki, czyli „dimples”.

Whisky Dimple

Dzisiaj nie jest jasne czy to nazwa whisky pochodzi od kształtu butelki czy to kształt butelki dopasowano do nazwy. Jedno jest pewne, butelka whisky dimple w USA została zarejestrowana jako znak towarowy w 1958 roku. Warto dodać, że butelka whisky Dimple i butelka napoju gazowanego Coca Cola były dwiema pierwszymi butelkami zarejestrowanymi przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe i zupełnie przypadkowe, dywagowaliśmy już na temat historii butelki Coca Coli w poprzednim wpisie poświęconym Coca Cola Signature Mixers czyli wersjom napoju Coca Cola stworzonym specjalnie do mieszania z whisky! (czyli już ostatecznie można mieszać! 😉 ).

Punkty wspólne ze światem elegancji…

Myślę, że w tym miejscu warto poczynić uwagę dla miłośników elegancji, którzy słowo „dimple” kojarzą zwykle z węzłem krawatowym, pod którym takie wgłębienie można uformować jako pożądane podkreślenie węzła. W tym kontekście miłośnicy elegancji najczęściej tłumaczą słowo to jako „łezka”. Wiem, że wiązanie krawata to materia niezwiązana z tematem tego artykułu, ale gdybyście mieli ochotę zobaczyć jak robi się to naprawdę dobrze, zapraszam do obejrzenia mojego video o tym jak wiązać krawat.

Wracajmy jednak do whisky…

Historia Dimple Whisky

Dimple Haig i Dimple Pinch to whisky, które po raz pierwszy pojawiły się w 1893 roku. W tym czasie panował ogromny boom na whisky zbliżony do tego, którego aktualnie doświadczamy. Dimple produkowana była przez rodzinę Haig, która była bardzo dobrze sytuowana na szkockiej scenie producentów z Lowlands.

Firma John Haig & Co była jednym z założycieli Distillers Company, które w 1919 roku wchłonęła a firma DCL. Za rozwój eksportu w firmie odpowiedzialni byli Alicius i Hugh Vietch, którzy w 1888 roku wiedzieli już, że rynek amerykański będzie bardzo lukratywny dla firmy i ustanowili jej eksportową gałąź Haig & Haig. Dzięki ich pracy, whisky Dimple stała się popularna w USA jeszcze w czasach poprzedzających prohibicję.

Do 1939 roku whisky Dimple i jej siostrzana marka Gold Label zaliczano już do grona bestsellerów rynku spirytualiów w Wielkiej Brytanii, a wersja Dimple Pinch odbudowała swoją pozycję na rynku po prohibicji.

Choć marka Haig (obecna na rynku od 2014 jako grain whisky) nie jest bardzo znana, wywodząca się z niej Dimple cały czas notowała bardzo wysoką sprzedaż w wielu zakątkach świata.

 

Jak smakuje whisky Dimple?

Gdzie produkuje się Dimple Whisky?

Whisky Dimple powstaje z destylatów single malt whisky z destylarni single malt Glenkinchie i Linkwood oraz destylarni whisky zbożowej Cameronbridge.

Dimple Whisky w popkulturze

Whsiky Dimple pojawiała się w serialu Breaking Bad gdzie Walter White zamawiał ją zawsze tym samym zwrotem: “Dimple Pinch – Neat!”

Oprócz tego Dimple była także ulubioną whisky Felixa, znajomego Jamesa Bonda z CIA. Wiedzieliście, że w powieści Bond jeździł Bentleyem a nie Astonem Martinem?Zestawy do nauki degustacji

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Kieliszki do degustacji whisky

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top