Jak smakuje Whisky Dimple 15yo? Opinie o popularnej blended Scotch Whisky

Whisky Dimple to marka whisky z długą tradycją, która produkowana jest przez firmę John Haig & Co. należącą do koncernu DIAGEO. Marka ta powstała pod koniec XIX w. i już wtedy stała się synonimem whisky luksusowej. Whisky ta jest także popularna w USA gdzie sprzedawana jest pod nazwą Dimple Pinch. 

Legendarna butelka Dimple whisky

Słowo „dimple”, oznacza w języku angielskim „dołeczek” albo „wgniecenie”. Whisky Dimple już od końca XIX w. rozlewana jest do butelek o trzech ścianach z charakterystycznymi „zapadającymi się” bokami, które tworzą wgniecenia/dołeczki, czyli „dimples”.

Whisky Dimple

Dzisiaj nie jest jasne czy to nazwa whisky pochodzi od kształtu butelki czy to kształt butelki dopasowano do nazwy. Jedno jest pewne, butelka whisky dimple w USA została zarejestrowana jako znak towarowy w 1958 roku. Warto dodać, że butelka Dimple i butelka Coca Cola były pierwszymi butelkami zarejestrowanymi przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych USA. Co ciekawe i zupełnie przypadkowe, dywagowaliśmy już na temat historii butelki Coca Coli w poprzednim wpisie poświęconym Coca Cola Signature Mixers czyli wersjom napoju Coca Cola stworzonym specjalnie do mieszania z whisky! (czyli już ostatecznie można mieszać! 😉 ).

Punkty wspólne ze światem elegancji…

Myślę, że w tym miejscu warto poczynić uwagę dla miłośników elegancji. To normalne, że słowo „dimple” kojarzą oni z węzłem krawatowym. Ponieważ „dimple” to wgłębienie, które można uformować jako pożądane podkreślenie węzła krawatowego. W tym kontekście miłośnicy elegancji najczęściej tłumaczą słowo to jako „łezka”. Wiem, że wiązanie krawata to materia nomen-omen „niezwiązana” z tematem tego artykułu, ale gdybyście mieli ochotę zobaczyć jak robi się to naprawdę dobrze, zapraszam do obejrzenia mojego video o tym jak wiązać krawat.

Wracajmy jednak do whisky…

Notes degustacyjny whisky

Historia Dimple Whisky

Dimple Haig i Dimple Pinch to whisky, które po raz pierwszy pojawiły się w 1893 roku. W tym czasie panował ogromny boom na whisky zbliżony do tego, którego aktualnie doświadczamy. Dimple produkowana była przez rodzinę Haig, która była bardzo dobrze sytuowana na szkockiej scenie producentów z Lowlands.

Firma John Haig & Co była jednym z założycieli Distillers Company, które w 1919 roku wchłonęła a firma DCL. Za rozwój eksportu w firmie odpowiedzialni byli Alicius i Hugh Vietch, którzy w 1888 roku wiedzieli już, że rynek amerykański będzie bardzo lukratywny dla firmy i ustanowili jej eksportową gałąź Haig & Haig. Dzięki ich pracy, whisky Dimple stała się popularna w USA jeszcze w czasach poprzedzających prohibicję.

Do 1939 roku whisky Dimple i jej siostrzana marka Gold Label zaliczano już do grona bestsellerów rynku spirytualiów w Wielkiej Brytanii. Z kolei wersja Dimple Pinch odbudowała swoją pozycję na rynku po prohibicji.

Marka Haig (obecna na rynku od 2014 jako grain whisky) nie jest bardzo znana. Jednak wywodząca się z niej Dimple cały czas notowała bardzo wysoką sprzedaż w wielu zakątkach świata.

 

Jak smakuje whisky Dimple?

Gdzie produkuje się Dimple Whisky?

Whisky Dimple powstaje z destylatów single malt whisky z destylarni single malt Glenkinchie i Linkwood oraz destylarni whisky zbożowej Cameronbridge.

Dimple Whisky w popkulturze

Whsiky Dimple pojawiała się w serialu Breaking Bad gdzie Walter White zamawiał ją zawsze tym samym zwrotem: “Dimple Pinch – Neat!”

Oprócz tego Dimple była także ulubioną whisky Felixa, znajomego Jamesa Bonda z CIA. Wiedzieliście, że w powieści Bond jeździł Bentleyem a nie Astonem Martinem?

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"