Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Tullamore Dew Irish Whiskey

Tullamore Dew to jedna z najbardziej znanych irlandzkich whisky i druga najbardziej popularna whiskey irlandzka po whiskey Jameson. Jest to marka, która należy do dobrze znanej czytelnikom bloga szkockiej firmy WIlliam Grant & Sons, ale produkowana jest w destylarni New Midleton należącej do Pernod Ricard.

Tullamore Dew to whisky, której produkcja rozpoczęła się w roku 1829 w miasteczku Tullamore co w sposób oczywisty łączy się z nazwą marki. Druga część nazwy to inicjały jednego z dawnych managerów firmy – Daniela E. Williamsa, który słynął nie tylko z ponadprzeciętnej przedsiębiorczości, ale także z faktu, że zaczął pracować w destylarni jako nastolatek i pracując na niemal wszystkich stanowiskach znał ją od podszewki. Jego pomysłowość i charyzmatyczny charakter nadały dynamikę rozwojowi destylarni Tullamore Dew. Destylarnia rozwijała się doskonale aż do połowy XX w., która była bardzo ciężkim czasem dla całego przemysłu gorzelniczego w Irlandii. W USA panowała prohibicja, gospodarka Irlandii podupadała przez konflitk z WIelką Brytanią, a w perspektywie pojawiły się także nadciągające wojny. W tej sytuacji, w 1954 roku, destylarnia Tullamore Dew została sprzedana firmie John Powers & Son, która była właścicielem Middleton Distillery, gdzie w roku 1963 przeniesiono także produkcję Tullamore Dew.

W 1966 roku firma John Powers & Son połączyła się z dwoma innymi producentami whisky tworząc Irish Distillers. W roku 1970 wszyscy trzej członkowie tej firmy zamknęli swoje gorzelnie i przenieśli się do „New Middleton Distillery” gdzie rozpoczęła się produkcja m.in. whiskey Jameson. Ponieważ Irish Distillers chcieli skupić się głównie na tej marce, sprzedali markę Tullamore Dew firmie C&C Group, która następnie w roku 2010 odsprzedała ją znanej wszystkim firmie William Grant & Sons za bagatela 300M EUR. Firma William Grant & Sons rozpoznając potencjał marki Tullamore Dew postanowiła, że whiskey ta nie może być produkowana w destylarni, która skupiona jest na produkcji i promocji whiskey Jameson, dlatego zapadła decyzja o wybudowaniu nowej destylarni Tullamore Dew w miasteczku Tullamore, aby przywrócić markę na rodzime tereny. Destylarnia została otwarta w roku 2014 przynosząc destylację spowrotem na rodzinne tereny marki po 60 latach. W tej chwili destylarnia Tullamore Dew ma możliwość produkcji whisky single malt i pure pot, ale whisky zbożowa (ang. grain whiskey) cały czas pochodzi z New Middleton Distillery. W planach jest jednak instalacja kolumn destylacyjnych.

Portfolio marki Tullamore Dew:

 • Tullamore Dew Original (wieczorem na blogu)
 • Tullamore Dew Black 43
 • Tullamore Dew Single Malt
 • Tullamore Dew 10 yo Reserve
 • Tullamore Dew 12 yo Special Reserve
 • Tullamore Dew Heritage
 • Tullamore Dew Phoenix 55%

 

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

8 Responses to Tullamore Dew Irish Whiskey

 1. Raf pisze:

  Z Coca Colą jakoś mi to nie smakuje 😉 za mało wyraziste chodź zapach słodki, kremowy, piękny.

 2. tomalakowalski pisze:

  Witam.
  Destylarnia w Tullamore jest już otwarta i prezentuje się imponująco. W zeszłym roku przejeżdżałem koło niej, ale nie miałem czasu się zatrzymać. Zwiedziłem za to zakłady Jamesona w Midleton i myślę że Tullamore też zawitam .

 3. Daniel pisze:

  „Tullamore Dew to whisky” ???
  Co za ignorancja… To jest WHISKEY!
  Czas by się nauczyć…

  • grzes pisze:

   @Daniel, strasznie się napiąłeś, wyluzuj, to nie jest strona na FB.
   Nie popisuj się, TO raczej to była literówka.
   Szacunek dla Milera za to co robi i jak pisze.
   Pozdrawiam

 4. budrys pisze:

  Dobra, lecz najlepsza w litrowej butelce po roku leżenia w piwnicy. Cymes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top