Talisker Wilder Seas x Parley – jak smakuje?

Dzisiaj mam gratkę dla kolekcjonerów – to Talisker Wilder Seas, czyli whisky wypuszczona na rynek przez destylarnię Talisker, która powstała we współpracy z organizacją Parey for the Oceans. Zobaczmy co stoi za tą whisky i jak whisky ta smakuje!

Co to jest Parley for the Ocean?

Talisker Wilder Seas

Parley For The Oceans to organizacja nonprofit skupioną na ochronie mórz i oceanów, która została założona w 2012 przez Cyrilla Gutscha. Gutsch przed założeniem Parley pracował jako projektant dla takich firm jak Lufthansa, Adidas czy BMW. Prawdopodobnie najsławniejszą współpracą marki Parley do tej pory było połączenie sił z marką Adidas.

Talisker i Parley

Warto dodać, że Talisker Wilder Seas to nie pierwsza współpraca marek Talisker i Parley. W zeszłym roku pojawiła się bowiem Talisker 44 yo Forests of the Deep. W tym roku Talisker i Parley wracają jednak ze współpracą zakrojoną na znacznie większą skalę. Celem współpracy jest podkreślenie istotności ochrony mórz i oceanów.

Talisker Wilder Seas

Talisker Parley

Aby zwrócić uwagę na ten temat, butelka whisky Talisker została wykonana ze szkła z recyclingu i zaprezentowana odbiorcom bez kartonika i bez papierowej etykiety. Aby zmniejszyć zużycie papieru, butelkę udekorowano specjalną masą ceramiczną ułożoną w falujące wzory. Jedyny papier użyty w tej edycji to zawieszka na szyjce, która wykonana została z papieru makulaturowego. Powyższy projekt sprawił, że marce Talisker udało się zmniejszyć emisję CO2 w zakresie produkcji szkła o 82%, a całkowitą emisję za opakowanie butelki o 77%.

Co obejmuje współpraca Talisker i Parley?

Talisker Wilder Seas x Parley

Wspólne działania marek Talisker i Parley skupią się wokół ochrony lasów wodorostowych w Szkocji, RPA i Chile. Wspólny cel marek Talisker i Parley to ochrona 100 milionów m2 ekosystemów morskich.

  • W Szkocji, marka Talisker łączy siły z Plymouth Marine Laboratory, Heriot-Watt University i Blue Marine Foundation przez wsparcie przełomowych badań morskich na Orkadach, które ukazują w jaki sposób lasy morskie przeciwdziałają zmianom klimatycznym.
  • W RPA, Talisker i Parley wspierają rozwój Wielkiego Afrykańskiego Lasu Morskiego z licznymi gatunkami endemicznymi.
  • W Chile, Talisker i Parley wspólpracują z lokalną organizacją Fundación Rompientes, celując w utrzymanie oceanu w stanie nienaruszony przez człowieka.

Ile butelkę jest w edycji Talisker Wilder Seas x Parley?

W przypadku edycji Talisker Wilder Seas, DIAGEO planuje przekazać 3 GBP z każdej sprzedanej butelki. W komunikatach prasowych przewija się kwota 500.000 GBP, które mają zostać przekazane na ochronę mórz i oceanów w związku z edycją Wilder Seas co oznacza, że w edycji znalazło się około 170.000 butelek rozlanych na cały świat.

Talisker Wilder Seas – notka smakowa

Talisker Wilder Seas

Nos: średniolotna, przyjemna, umiarkowanie dymna, wzbogacona o element roślinny, floralny i organiczny.

Język: na języku wyraźniej dymna niż w aromacie. Słodka i charakterystycznie dla whisky Talisker pikantna. Finisz dymny, wytrawny w naturze i trwający, przeszyty  nutami gorzkiej czekolady.

Ocena: 86/100

 

Degustacja video

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"