Destylarnia Strathisla od lat stoi w cieniu marki Chivas Regal, przez co sama w sobie nie należy do najbardziej popularnych marek single malt. Jednak whisky ta cieszy się dużym szacunkiem wśród bardziej zaawansowanych konsumentów. Choćby dlatego warto ją znać.
O whisky Strathisla
Strathisla (wym. „stratajla”) to destylarnia, która już od 50 lat należy do Chivas Borthers (Pernod Ricard) i jest jedną z głównych whisky słodowych wchodzących w skład sławnej whisky mieszanej z segmentu premium – Chivas Regal. To właśnie udział whisky Strathisla w blendach był powodem niskiej dostępności tej whisky przez lata.
Strathisla jeszcze kilka lat temu miała zupełnie inną butelkę. Jednak świat whisky nie jest statyczny i już od dłuższego czasu ulega wyraźnej modernizacji w zakresie stosowanego wzronictwa. Jakiś czas temu whisky przeszłą „lifting” i otrzymała nową butelkę, która została mocno uproszczona. Jest teraz niska i pękata, z grubym „ice’m” i szeroką szyjką. W sumie to butelka jest bardzo podobna do wódki ziemniaczanej Miler Spirits. Na etykiecie pojawia się czytelne logo i charakterystyczne dla tej destylarni dwa pagodowe dachy. Strathisla to whisky, która do tej pory była dostępna głównie w bottlingu niezależnym (najczęściej z firmy Gordon &MacPhail).
Relacje z destylarnią Glen Keith
Strathisla produkuje około 3.000.000 litrów spirytusu rocznie. Co ciekawe, tylko niewielką część produkcji przechowuje się w magazynach destylarni ponieważ wyprodukowany destylat transportuje się rurociągiem do destylarni Glen Keith. Gorzelnia ta jest zlokalizowana nieopodal i również należy do Pernod Ricard. Później destylat jest przechowywany w beczkach w magazynach należących do Pernod.
Jak smakuje Strathisla 12 yo?
Oko: złota
Nos: 21 – Przyjemna, słodka i deserowa whisky, która swoim profilem z pewnością przyciągać może osoby początkujące. Dalej pojawia się jeszcze więcej słodyczy w deserowych aromatach serników i rodzynek.
Język – 20 – oleista i słodka
Finisz: 20- smak „dowozi” obietnicę złożoną aromatem. Whisky ta jest słodka, bardzo czekoladowa, korzenna, z lekko pieprznym, ale przyjemnym i trwającym czekoladowym finiszem. Naprawdę nieźle jak na dwunastoletnią podstawkę!
Balans: 20
Total – 81/100
ABV: 40%
/Strath-eye-la/ gdzie th przechodzi w f.
Panie Tomku!
Prośba o jakąś kanadyjską whisky, znam kilka osób, które innej nie piją.
Może Canadian Club lub Crown Royal?
ja czekam na opis chivas regal 12 na przykład 🙂
Czołem, czy whisky ta może być polecana poczatkującym? Wygląda ciekawie i cena też całkiem przystępna.