Bulleit Bourbon – recenzja i opinia

Bulleit bourbon to whiskey, która w Polsce nie jest jeszcze uważana za mainstreamową. Niemniej warto ją poznać, ponieważ ma ona w sobie kilka wyjątkowych cech. Najważniejsze z nich to długie, bo sześcioletnie, leżakowanie oraz wysoka zawartość żyta w zacierze. W dzisiejszym wpisie o Bulleit bourbon whiskey!

Czym jest Bulleit Bourbon?

Bulleit Bourbon – co to właściwie jest? Bulleit Bourbon to whiskey typu bourbon pochodząca z USA zabutelkowana najczęściej w mocy 45% ABV. Trunek ten dojrzewał w beczkach z dębu. Wcześniej butelkowano ją głównie w mocy 40%, w której wkroczyła na rynek brytyjski. Warto wspomnieć, że zacier Bourbona Bulleit składa się w 68% z kukurydzy, w 28% z żyta oraz w 4% ze słodu jęczmiennego. Inne bourbony mają zwykle około 15% żyta zatem udział tego zboża w tym trunku jest wysoki. Whiskey ta jest bardzo doceniana, szanowana oraz rozpoznawalna: otrzymała na przykład złoto w konkursie San Francisco World Spirits Competition w 2012 roku.

Inspiracją do butelki marki Bulleit  była menażka z w XIX w. Jej kształt umożliwiał łatwe schowanie w kieszeni siodła.

Pierwotnie butelka miała być nieprzezroczysta i zielona, co miało harmonijnie łączyć się z pomarańczową etykietą. Okazało się jednak, że twórcy marki zdecydowali o szkle przezroczystym, dla którego pomarańczowy kolor etykiety nigdy nie byłby brany pod uwagę, ponieważ pomarańczowa etykieta na pomarańczowej whisky zwyczajnie „nie brzmi dobrze”. Życie pisze jednak różne scenariusze i dzisiaj właśnie taka wersja butelki Bulleit dostępna jest na rynku.

Ciekawa jest także etykieta whiskey, które brzegi przypominają znaczek pocztowy. Czcionki na etykiecie odwzorowują stosowany w XIX w. druk.  Co ciekawe, etykieta znajduje się na dole butelki (co jest w świecie alkoholi rzadkością), jej przechylenie jest celowe i ma sugerować rzemieślnicze pochodzenie marki.

Jak się pije ten bourbon?

Z czym pić Bulleit Bourbon? Możesz go oczywiście pić sam. Dobrze smakuje również schłodzony, z kostkami lodu. Jeśli chcemy ujawnić więcej złożonych smaków z profilu smakowego, możemy dodać również odrobinę wody. Dla urozmaicenia, możemy także postawić na drinki z bourbonem Bulleit oraz z napojem gazowanym lub piwem imbirowym.

Jak smakuje Bulleit Bourbon?

Co ciekawe, zależnie od rynku, whiskey Bulleit może pojawić się w mocy 40% lub 45%. W Polsce to na szczęście 45% 🙂 Jak by nie było, lepiej żeby prądu było trochę więcej… A tak poważnie, to alkohol jest nośnikiem intensywności smaku.

Bourbon ten ma także wysoki udział żyta w zacierze. Mashbill zawiera:

  • kukurydzę – 68% w zacierze
  • żyto – 28% w zacierze
  • słód jęczmienny – 4%

Oko – bursztynowa

Nos – słodka, waniliowa, łagodna, drzewna, i średniolotna

Smak – charakteryzuje się słodkimi, pikantnymi nutami (co pochodzi z wysokiej zawartości żyta); whiskey wyraźnie drzewna, z przyjemnym czekoladowym i delikatnie wytrawnym finiszem, który długo gaśnie.

Bulleit Bourbon nagrodzono także medalami nadawanymi przez Beverage Tasting Institute oraz na konkursie San Francisco World Spirits Competition. Warto też dodać, że w roku 2016, Bulleit bourbon uznano za najlepiej rokującą markę whiskey przez Drinks International.

Warto wspomnieć, że Bulleit występuje też w wersji żytniej, czyli Bulleit Rye oraz długo leżakowany bourbon Bulleit 10 yo.

Cena trunku

Jak przedstawiają się informacje o cenie tego napoju? Bulleit whiskey posiada przystępną ceną, zważywszy na to jaką cieszy się renomą oraz jak bardzo rozpoznawany jest w świecie bourbonów. Twórcy postawili na wysoką jakość wykonania, zarówno produktu, jak i jego opakowania.

Bulleit Bourbon – podsumowanie

Bulleit bourbon to whiskey charakteryzująca się przede wszystkim wysoką zawartością żyta i długim okresem leżakowania. Ciekawa jest również butelka z pomarańczową etykietą i sama historia marki, której właścicielem jest dziś DIAGEO. Bourbon ten najlepiej smakuje sam, ale sprawdza się również z kostkami lodu czy z delikatnymi dodatkami. Jest to propozycja warta uwagi.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to Bulleit Bourbon – recenzja i opinia

  1. Dejv pisze:

    Jeden z lepszych Burbonów jakie piłem . Gorąco polecam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"