Aultmore 12 to podstawowa wersja whisky z jednej z mniej znanych destylarni ze Speyside o tej samej nazwie. W oficjalnej komunikacji marketingowej, leżąca w regionie Speyside Aultmore jawi się konsumentom jako niezwykle ceniona i bardzo trudna do zdobycia whisky uwielbiana przez lokalnych mieszkańców, a przede wszystkim wędkarzy. Czy do znaczy, że whisky ta świetnie smakuje? Sprawdzam!
Destylarnia Aultmore i świat blendów
Aultmore to destylarnia z niezbyt dużymi alembikami, które wykorzystywane są do wolnej destylacji. Destylację prowadzi się w sposób pozwalający na dużo refluksu dlatego efektem jest destylat o lotnym aromacie i potężnym smaku. Historycznie destylarnia ta wykorzystywana była racze do produkcji blendów. W 1971 roku, kiedy destylarnię odkupiła firma United Distillers, która później zamieniła się w DIAGEO. Firma ta wypuściła na rynek zaledwie dwie edycje i sprzedała destylarnię firmie Bacardi.
Podobno destylarni Aultmore jest bardzo istotna dla blendu Dewar’s. Kiedy sprzedaż firmy John Dewar & Sons wraz z ginem Bombay miała nie uwzględniać destylarnia Aultmore, Bacardi chciało zrezygnować z dobicia interesu z DIAGEO. Wszystko dlatego, że lwia część whisky produkowanej w destylarni trafia do blendu Dewar’s. Obecnie destylarnia Aultmore należy do koncernu Bacardi. To dlatego stanowi ona tę samą stajnię z markami Dewars, Aberfeldy, Craigellachie i Royal Brackla. Więcej o historii tej gorzelni dowiecie się z osobnego artykułu poświęconego destylarni Aultmore.
Portfolio destylarni Aultmore
Do tej pory whisky Aultmore miała dwa rozlewy półoficjalne: jeden w ramach serii Flora & Fauna (1991), a drugi jako United Distillers Rare Malts (2001). W 2003 pojawiła się wersja 12 yo jako pierwsze pełnoprawne OB (ang. official bottling). Z kolei rok 2014 przyniósł dla Aultmore oficjalne portfolio single malt. W jego skład weszły wersje Aultmore 12 yo, 15 yo, 21 yo i 25 yo. Obecnie portfolio to zawężono do trzech pierwszych etykiet widocznych na poniższym zdjęciu.
Jak smakuje Aultmore 12 yo?
Z uwagi na obecność w blendzie Dewar’s prawdopodobnie wielu z nas piło już whisky Aultmore. Zobaczmy jednak jak smakuje podana w wersji najbardziej interesującej, czyli single malt. Whisky Aultmore butelkowana jest w mocy 46% i nie jest barwiona karmelem i nie jest filtrowana na zimno.
Brak linku do filmu z degustacji
Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawiłem!