Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #98: Ardbeg Rollercoaster

Ardbeg Rollercoaster to wypust upamiętniający 10. rocznicę powstania Ardbeg Committee. Jest to kupaż beczek z destylatami Ardbega z 10 różnych roczników pochodzących z lat 1997-2006, które upamiętniają każdy rok istnienia komitetu. Nie pamiętam już ile płaciłem za butelkę tej whisky, ale wydaje mi się, że mogła kosztować około 300-400 PLN. Po dwóch latach jej cena jest niemal trzykrotnie wyższa! Mimo to, otwieram ją bez żalu. Ardbeg Rollercoaster to dobra whisky, ale nie jest warta ponad 1000 PLN! Jeśli już płacić za whisky tak słono, to żeby wypić coś absolutnie niesmowitego. Dlatego nie zapominajcie, że wiele cen whisky jest sztucznie napompowanych ich niedostępnością.

A teraz już wracając do whisky. Poszczególne roczniki leżakowane były w następujących beczkach:

1997 Cask: 2nd fill
1998 Cask: Refill Hogshead
1999 Cask: 1st Fill Barrel
2000 Cask: 1st Fill Barrel
2001 Cask: Refill Barrel
2002 Cask: Refill Barrel
2003 Cask: 1st Fill Barrel
2004 Cask: 1st Fill Barrel
2005 Cask: 2nd Fill Sherry Butt
2006 Cask: Refill Hogshead

Destylarnia udostępnia także profil procentowego wykorzystania whisky z każdego typu beczek:

Rollercoaster jest edycją limitowaną do 15.000 butelek. Oznacza to oczywiście, że wykorzystano więcej niż jedną beczkę z każdego rodzaju. Kupiłem swoją butelkę Rollercoastera w destylarni, w ciszy i spokoju, kilka miesięcy po premierze. Dużo więcej wrażeń mieli kupujący online w dniu premiery (15 II 2010). Jak to zwykle bywa, w dniu premiery nowego Ardbega, strona destylarni jest okupowana przez tysiące Internautów. Tym razem liczba odwiedzin na stronie była tak duża, że serwer hostingowy strony Ardbeg.com nie wytrzymał. Wtedy destylarnia rozpoczęła sprzedaż telefoniczną co utrudniło dostęp do Rollercoastera ludziom nie mieszkającym w UK. Niestety taki jest drapieżny kapitalizm 🙂 Tak czy inaczej, Ardbeg Rollercoaster jest dzisiaj z nami, po kilku latach, na Milerpije.pl! Otwieram 😀

Notka Smakowa
Typ alkoholu: Single Malt Scotch Whisky
Wiek: multivintage 1997-2006
Oko: złota
Nos: dość lotna whisky z silnym uderzeniem dymu na nosie. Tym raze dym przebiera postać mocno wędzonej ryby lub mięsa spalonego na wiór na patelni. Zapach jest tak intensywny, że prawie można go ugryźć!
Język: silnie rozgrzewająca, pomimo mocy (i faktu, że nie dodałem wody przy pierwszym łyku), ale tylko rozgrzewająca – nie alkoholowa. Torfowa na potęgę. Dym i torf podawane są „prawym prostym” (bo jestem leworęczny :P), bez ostrzeżenia i bez pardonu. Whisky bardzo ekstraktywna – natychmiast pokrywa cały język niezwykle silnymi aromatami dymu. Dodaję wody! Mam nadzieję, że to się sprawdzi.

(Nie lubię dodawać wody do whisky. W przypadku whisky o 40% ABV nie robię tego prawie nigdy. W przypadku whisky 40-50% robię to bardzo niechętnie, a w przypadku whisky silniejszych robię to czasem.)

Piłem Rollercoastera już wcześniej ze znajomymi z BOW.pl podczas degustacji wielu starszych whisky (a także lepszych, choć starszy to nie synonimy słowa lepszy) i wtedy, skupiając się na finezji tamtych pozycji, Rollercoaster wydał nam się przekazem bardzo silnym, ale totalnie jednowymiarowym. Dzisiaj mam warunki do tego, aby poświęcić mu trochę więcej czasu więc zrobię to z przyjemnością. Dodanie wody sprawiło, że nos jest nieco bardziej kremowy. Jeśli zaś chodzi o smak to whisky jest teraz łatwiejsza do wypicia, ale nie czuję żeby się na mnie mocno otworzyła. Beczka po sherry pojawiłą się tu chyba tylko z przypadku. Po prostu Rollercoaster to potężny i prosty przekaz z ceną nadmuchaną przez niedostępność i ograniczoną liczbę butelek. Prawdę mówiąc wyszedłbym na nim dużo lepiej trzymając jeszcze kilka lat i odsprzedając potem któremuś z kolekcjonerów tej marki. Co tam, whisky jest do picia!
ABV: 57,3 %
Cena: ok. 1100 PLN

 

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

2 Responses to Alkohol wieczoru #98: Ardbeg Rollercoaster

  1. Ty3 pisze:

    Ta whisky nie kosztuje 1100 pln. Skąd masz taką cenę? Ona kosztuje 2800 pln…

    • Tomasz Miler pisze:

      Hehe ja kupiłem ją za około 300, no ale Ardbeg to Ardbeg i jego ceny rosną bardzo szybko. Warto zauważyć, że ceny te odzwierciedlają wartość butelki jako przedmiotu kolekcjonerskiego, a nie wybitnej whisky (oczywiście w tym konkretnym przypadku, bo są też legendarne Ardbegi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top