Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru # 52: Glenmorangie 10 yo

Glenmorangie to najpopularniejsza whisky słodowa w Szkocji. Destylarnia ta słynie z  whisky dostępnych w bardzo wielu różnych finiszach. Mimo to zacząć należy od 10 yo wersji podstawowej, którą prezentuję przy okazji artykułu o whisky słodowych dla początkujących.

Fot. O. Walczykowska

Notka smakowa

Typ alkoholu: Single malt whisky
Wiek: 10 yo
Oko: 

otwierając –> nową butelkę Glenmorangie wprowdzono kilka lat temu. Zastąpiła ona cylindryczną i wysoką butelkę (IMO bardziej elegancką), która nawiązywałą do tradycji produkcji whisky. Nowa butelka jest opływowa i przypomina nieco pocisk armatni z wydłużoną szyją. Biorąc pod uwagę, że Glenmorangie to whisky masowa, rozumiem dlaczego potrzebny jej świeższy wizerunek, który z pewnością lepiej wpisuje się w gusta ogółu niż butelka, którą w futurystycznych wnętrzach klubów i restauracji można by określić mianem „dziadkowej”.

po nalaniu –> złota
Nos – 17 – w pierwszej chwili niezbyt lotna, słodka i waniliowa, a chwilę później przechodzi subtelną, ale bardzo wyraźną przemianę stając się lekko roślinna i rodzynkowa
Język –
17–  średnio oleista i lekko pieprzna
Finisz -20-smacznym finisz o smaku gorzkiej czekolady i wyraźnie pojawiającej się wanilii z lekką pieprznością na końcu. Nie posiada wielkiej złożoności, ale posiada wszystkie elementy, których oczekiwać można od whisky słodowej. Whisky ta reprezentuje zdecydowaną mniejszość, w której finisz jest lepszy niż aromat. Zwykle to aromat składa obietnicę, której cała reszta nie jest w stanie dotrzymać.
Balans: 19
Total: 73/100 = zadowalające dla początkujących
ABV:
40%
Cena: ok. 180 PLN

zp8497586rq
zp8497586rq

 

krest button

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

Comments are closed.

« »
Scroll to top