Hennessy Paradis Extra Cognac – jak smakuje?

Hennessy Paradis to znany na całym świecie koniak będący wynikiem kupażu ponad 100 różnych destylatów, czyli eau de vie. Według informacji podawanych przez producenta, niektóre z eau de vie  mają nawet 130 lat. Oczywiście czyni to Paradis jednym z bardziej pożądanych i przykuwających uwagę koniaków. Kiedy zobaczycie jeszcze piękną karafkę, w której jest sprzedawany z pewnością także zapałacie chęcią to poznania jego historii.
Hennessy Paradis

O wieku koniaku

Pierwsza rzeczą, z której warto zdać sobie sprawę, jest fakt że destylaty w takim wieku (ponad 100 lat) absolutnie nie leżakują już w drewnianych beczkach. Przechowywane są one w szklanych butlach. Butle te zwykle stoją w obszarze magazynu, który nazywa się właśnie „Paradis” (czyli „raj”).

Drugą sprawą jest oczywiście fakt, że destylatów tak starych jest naprawdę niewiele i z pewnością nie stanowią one trzonu kupażu tylko jego drobny element, którego realny wpływ na smak nie jest mi znany, ale rozsądek nakazuje go nie przeceniać.

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda Paradis, w którym leżakują destylaty, koniecznie obejrzyjcie mój wywiad z Arnaud i Denisem Lesgourgues, którzy wpuścili mnie do magazynów, w których leżakują eau de vie do armaniaku Chateau de Laubade.

Mistrz kupażu domu Hennessy

Mistrz kupażu domu Hennessy – Yann Fillioux – stworzył Hennessy Paradis w 1979 z wybranych destylatów zrobionych przez swojego dziadka.

Warto dodać, że mistrzowie kupażu domu Hennessy tradycyjnie pochodzą z rodziny Fillioux. Yanna Fillioux reprezentuje już 7. pokolenie. Hennessy Paradis zamykany jest w przepięknej butelce, która nawiązuje kształtem do koniaków Hennessy X.O., Paradis Imperial oraz Richard Hennessy. Ubolewam trochę nad faktem, że o tym koniaku dostępne jest tak niewiele informacji. Głównie pisze się o nim na żałosnych stronach o drogich i luksusowych przedmiotach.

Jak smakuje Hennessy Paradis?

Oko: bursztynowy

Nos: dość lotny, mocno waniliowy, słodkie herbatniki, później odrobina tytoniu.
Język: ekstraktywny, wytrawny, lekko pieprzny
Finisz: bardzo udany finisz! zmienny, taninowy, drzewny, pieprzny, winny, orzechowy. Szaleństwo! Przyznaję, że ten koniak wspaniale pokazuje złożoność smaków i długi finisz.
ABV: 40%

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

4 Responses to Hennessy Paradis Extra Cognac – jak smakuje?

  1. Tomek pisze:

    Panie Tomaszu, i jak, koniak jednak lepszy od whisky? 🙂

    • Tomasz Miler pisze:

      O swoich przemyśleniach związanych z koniakiem napiszę pojutrze w podsumowaniu. Generalnie to zupełnie inny trunek, niestety zdecydowanie droższy, ale równie piękny i trochę zapomniany.

  2. […] Hennessy Richard – 23/23/24/25 = 95 — 2. Hennssy Paradis – 21/23/23/23 = 90 — 3. Hennessy XO – 21/20/20/21 = 82 4. BaronOtrard XO -19/21/20/21 = […]

  3. […] VS Camus VSOP Park Cognac VSOP Hennessy XO Martell XO Park Cognac XO Courvoisir XO Baron Otard XO Hennessy Paradise Richard […]

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"