Yamazaki 10 yo to popularna przedstawicielka japońskiej whisky, która zyskała sobie przez ostatnie lata wielu zwolenników. Nic dziwnego ponieważ Japonia jest jedynym krajem, któremu udało się odwzorować whisky szkocką, na poziomie faktycznie dorównującym oryginałowi. Dzisiaj spotkanie z popularną whisky japońską – Yamazaki 10 yo.
Produkcja whisky w Japonii
Sukces gorzelnictwa japońskiego w pogoni za wzorem ze Szkocji wynika z podobnych uwarunkowań geoklimatycznych w obu krajach (wysoka wilgotność, bliskość oceanu, temperatura). Nawet jeśli Japończycy pierwotnie po prostu kopiowali metody Szkotów, to robili to na tyle wytrwale, że mają już w dziedzinie produkcji whisky własne osiągnięcia. Whisky japońska cieszy się już wielopokoleniową tradycją i dlatego stanowi osobną i niezależną galąź produkcji whisky. Powiedziałbym raczej, że whisky japońska wywodzi się od whisky szkockiej, niż że próbuje ją naśladować. Można swobodnie antycypować, że popularność japońskich whisky w Europie i USA będzie cały czas rosnąć.
Yamazaki 10 yo – co to za whisky?
Yamazaki 10 yo to jedna z najbardziej popularnych i klasycznych pozycji japońskich wśród whisky słodowych. Zobaczcie jak wyglądało moje spotkanie z tą pochodzącą z okolic
Kioto pięknością, której zapach zrobił na mnie duże wrażenie! Być może nie jest to
Karuizawa, ale w znacznie niższej cenie jest pozycją naprawdę atrakcyjną.
Jak smakuje Yamazaki 10 yo?
Typ alkoholu:
whisky słodowa
Kolor:
otwierając –> urzeczony ascetyczną butelką kojarzącą się ze szkłem laboratoryjnym, ale lekko zawiedziony plastikową nakrętką;
po nalaniu –> bursztynowa
Nos:
owoce cytrusowe, kwiaty, wanilia, świeża, orzeźwiająca, lekka, lotna, niezwykle przyjemna
Język:
zdecydowanie pieprzna i rozgrzewająca, cytrusowa i eteryczna. Długi, dębowy, gorzki finisz z orzechami w tle. Jest to jedna z tych whisky, w których zapach obiecuje coś nieco innego niż zawiera smak. Czasem zależność ta jest pozytywna – whisky, która nie wzbudza emocji zapachem, może zaskakiwać smakiem. Niestety w tym wypadku niezwykły zapach składa obietnicę, której smak nie jest w stanie do końca dotrzymać. Mimo to, whisky dobra i przyjemna w smaku.
japaneseJaponiasingle malt (whisky słodowa)whiskyYamazaki
Miałem podobne wrażenia podczas pierwszego spotkania z blend maltem Taketsuru
Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie japońskie destylaty