Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Alkohol wieczoru #10: Yamazaki 10 yo

Japonia jest jedynym krajem, któremu udało się odwzorować whisky szkocką, na poziomie w jakiś sposób odpowiadającym oryginałowi. Wynika to z podobnych uwarunkowań geoklimatycznych w obu krajach (wyoska wilgotność, bliskość oceanu, temperatura). Zwracam uwagę, że specjalnie użyłem słowa ‚odwzorować’ zamiast ‚skopiować’. Whisky japońska cieszy się już wieloletnią tradycją, która czyni ją osobną i niezależną gałęzią produkcji whisky. Powiedziałbym raczej, że whisky japońska wywodzi się od whisky szkockiej, niż że próbuje ją naśladować. Można swobodnie antycypować, że popularność japońskich whisky w Europie i USA będzie cały czas rosnąć. Yamazaki 10 yo to jedna z najbardziej popularnych i klasycznych pozycji japońskich wśród whisky słodowych. Zobaczcie jak wyglądało moje spotkanie z tą pochodzącą z  okolic Kyoto pięknością, której zapach sprawił, że prawie spadłem z krzesła!

Typ alkoholu:

whisky słodowa

Wiek:

10

Oko:

otwierając –> urzeczony ascetyczną butelką kojarzącą się ze szkłem laboratoryjnym, ale lekko zawiedziony plastikową nakrętką;
po nalaniu –> bursztynowa

Nos:

owoce cytrusowe, kwiaty, wanilia, świeża, orzeźwiająca, lekka, lotna, niezwykle przyjemna

Język:

zdecydowanie pieprzna i rozgrzewająca, cytrusowa i eteryczna. Długi, dębowy, gorzki finisz z orzechami w tle. Jest to jedna z tych whisky, w których zapach obiecuje coś nieco innego niż zawiera smak. Czasem zależność ta jest pozytywna – whisky, która nie wzbudza emocji zapachem, może zaskakiwać smakiem. Niestety w tym wypadku niezwykły zapach składa obietnicę, której smak nie jest w stanie do końca dotrzymać. Mimo to, whisky dobra i przyjemna w smaku.

ABV:

40%

Cena:

 ok. 190 PLN

 

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

One Response to Alkohol wieczoru #10: Yamazaki 10 yo

  1. Yakci Tam pisze:

    Miałem podobne wrażenia podczas pierwszego spotkania z blend maltem Taketsuru
    Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie japońskie destylaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top