Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

#315: Metaxa Angels’ Treasure

Dzisiaj przygotowałem dla Was spotkanie z ciekawym wypustem znanej i cenionej w Polsce marki Metaxa. W moim kieliszku Metaxa Angel’s TreasureDSC_4968

Metaxa Angels’ Treasure to wypust, który swoją nazwę czerpie od zjawiska parowania destylatu z beczek, które jest zapewne znane większości fanów whisky, ale dotyczy ono także wszystkich innych alkoholi leżakowanych. Otóż beczka, w której leży alkohol działa zupełnie inaczej niż naczynie szklane, które całkowicie oddziela swoją zawartość od środowiska zewnętrznego. Drewno dębowe, dzięki swojej porowatości, umożliwia leżakującemu trunkowi kontakt z otoczeniem zewnętrznym co sprawia, że zarówno woda jak i etanol mogą parować z leżakującego destylatu.

The House of Metaxa - The dark of the Cellars

Odparowana część destylatu nazywana jest „Angel’s Share”, co najzgrabniej tłumaczy się na język polski jako „dywidenda aniołów”. Jest to część destylatu, którą pobierają siły niebieskie w zamian za umożliwienie ludziom produkcji trunków wyskokowych. W tym ujęciu może lepiej nazwać to „boską akcyzą”?!? 😉 Intensywność parowania zależy od rodzaju użytego drewna, wilgotności powietrza wokół beczek (to dlatego cenione są magazyny do leżakowania z otwartymi oknami umożliwiającymi swobodny przepływ powietrza) oraz temparatury, która poprzez proces rozszerzalności ciał stałych prowadzi do zwiększenia objętości beczek, a przez to większej porowatości drewna i ułatwionego parowania.

Koncepcja

METAXA ANGELS' Treasure & Metaxa Master Costas Raptis (1)

Producent Metaxy zauważył pewną niezwykła prawidłowość – otóż w piwnicach Metaxy panuje niska wilgotność i stała temperatura w ciągu roku, przez co objętość parującej wody jest większa niż parującego etanolu. Dzięki temu, efektem leżakowania w dębowych beczkach z dębu Limousin jest destylat o dużej zawartości alkoholu i wysokiej koncentracji składników aromatyczno-smakowych. Metaxa Angels’ Treasure to kupaż tychże destylatów, ze starzonymi winami z winogron Muscat zbieranych ręcznie na wyspie Samos znajdującej się na Morzu Egejskim. Twórcą Metaxy Angels’ Treasure jest Mistrz Metaxy – Constantinos Raptis, który dopuszcza jej produkcję wyłącznie w ograniczonych ilościach.

Metaxa na rynku alkoholi

DSC_4977

Metaxa Angels’ Treasure pojawiła się w handlu bezcłowym w kwietniu zeszłego roku. Po odniesionym sukcesie, marka zdecydowała się na wprowadzenie tego wypustu również w tradycyjnej sprzedaży detalicznej.  Metaxa Angel’s Treasure jest przejawem dążenia marki do premiumizacji i podkreślenia swojej wieloletniej historii. Polska wraz z całą Europą wschodnią, Rosją i, co zrozumiałe, Grecją jest kluczowym rynkiem dla Metaxy, która oczywiście jest sprzedawana także w wielu innych częściach świata.

Butelka

DSC_4974

Butelka Metaxy Angel’s Treasure ma bardzo wysokie walory estetyczne. Przez kilka dni stała w naszym pokoju przymiarek w MS&S i wielu klientów pracowni krawieckiej faktycznie zwracało na nią uwagę. Jak przystało na destylaty winne (trend wyraźnie obecny także wśród wyższych linii koniaków i brandy) karafka ma bardzo bogatą formę. Jej kształt nawiązuje do dwóch złożonych skrzydeł anioła podczas gdy korek ma symbolizować krople ubywającego cennego trunku. Oprócz tego butelka ma gruby „ajs”, czyli dno, które przepięknie podkreśla kontur zawartego w niej trunku. Nie ma co ukrywać, pije się z niej przyjemnie i nic dziwnego, że butelka otrzymała już dwie nagrody za design:

  • “Spirits Business Master” Srebrny Medal za design karafki
  • “Pentawards” Brązowy Medal  za design

Co ciekawe, do lat 30 XX w. Metaxa, podobnie jak wiele innych destylatów z winogron, była klasyfikowana jako koniak. Kiedy Francuzi upomnieli się o swoje prawa wprowadzając apelację, Metaxa przeszła do kategorii brandy, aby w końcu skończyć jako osobna kategoria trunku. Wynika to z faktu, że jest to destylat winogronowy, który poddawany jest dodatkowej aromatyzacji ziołami. Ponieważ w ten sposób produkuje się tylko Metaxę, można powiedzieć, że jest ona klasą trunku sama dla siebie.

DSC_4982

 

Notka Smakowa

Metaxa Angels Treasure MilerPije

Jeśli interesuje Was dlaczego piję akurat w takim kieliszku a nie innym, zajrzyjcie tutaj.

Oko – bursztynowa

Nos – 22 – średniolotna, słodka, deserowa, piernikowa, skórzasta, waniliowa

Język – 23 – oleista i słodka

Finisz – 23 – bardzo deserowa, oleista, wysoce pijalna, ziemista, miodowa, z odrobiną gorzkiej czekolady na końcu. Bez wątpienia na uwagę zasługuje bardzo wysoka pijalność i fakt dobrego ukrycia alkoholu pod warstwami słodyczy. W zasadzie przejawia się on jedynie delikatną pieprznością na końcu.

Balans – 22

Total – 90/100

ABV – 41%

Warto dodać, że Metaxa Angels’ Treasure otrzymała także nagrody za walory smakowe na konkursach branżowych

  • „International Spirits Challenge,” Brązowy Medal za walory smakowe
  • “International Wine&Spirit Competition” (IWSC), Brązowy Medal za walory smakowe


Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top