Jim Beam Double Oak – innowacyjne leżakowanie

Jim Beam Double Oak to kreatywny ruch marketingowy marki Jim Beam, który oparty jest o kolejną innowację w leżakowaniu. Kilka lat temu marka zasłynęła wprowadzeniem bourbona Devil’s Cut, w którym whiskey uwieziona w ścianach beczki jest odzyskiwana. Tym razem innowacja polega na zmianie profilu leżakowanej whisky na bardziej drzewny poprzez zmianę beczki podczas leżakowania. Miłośnicy whisky amerykańskiej wiedzą doskonale, że jest ona leżakowana w beczkach wypalanych (ang. charred) od wewnątrz. Skarmelizowane cukry z drewna w sposób znaczący wpływają na smak whisky.

Jim Beam Double Oak

Notes degustacyjny whisky

Jim Beam Double Oak

W wypadku whiskey Jim Beam Double Oak, destylat w wieku 4 lat (czyli Jim Beam White) jest przelewany do drugiej beczki, na czas którego producent nie ujawnia. Otwartym pozostaje pytanie czy druga beczka jest nowa i nowowypalona czy tylko nowowypalona – polski komunikat prasowy i poniższa inforgrafika ze strony marki mówią, że druga beczka jest nowa i nowowypalona, podczas gdy poniższy film promujący Jim Beam Double Oak  oraz inne komunikaty prasowe mówią tylko o nowowypalonej beczce. Wspominają one bowiem tylko „freshly charred” czyli świeżowypaloną, a nie „new and freshly charred” czyli nową i świeżowypaloną. Ciekaw jestem jak jest naprawdę 😀

jimbeam_woodinfographic_final_web

 

Krótko historia rebrandingu marki Jim Beam

Butelkę JB Double Oak dostałem od Stock Polska (dzięki!). W owym czasie (2016) była to premierowa butelka Jim Beam Double Oak od razu po rebrandingu! Bardzo się ucieszyłem, bo lubię tę markę, ale z bólem serca muszę powiedzieć, że poczułem się staro… Wszystko dlatego, że wydawało mi się, że poprzedni rebranding opisywałem na łamach MilerPije całkiem niedawno, podczas gdy w rzeczywistości było to już wiele lat temu, bo w 2012! Dla szybkiego przypomnienia powiem tylko, że rebranding, którego dokonano 4 lata temu był zaledwie „drobną zmianą kosmetyczną” w porównaniu z tym, który dokonał się dzisiaj. Artykuł o poprzednim „liftingu” znajdziecie tutaj. A dla leniwych zdjęcie tutaj –>

jb

A jak wygląda nowa butelka z 2016? No cóż, zmiany są kolosalne ponieważ polegają one na całkowitej wymianie butelki co dzieje się po raz pierwszy w historii marki! Zobaczcie sami!

jim-beam-double-barrel
Legendarna wręcz, kwadratowa butelka została zamieniona na bardziej smukłą i węższą. Postawiono na detal: etykieta została wydrukowana na lepszym jakościowo papierze z hot stampingiem (złotymi elementami) i matowym wykończeniem.

jb3

Z butelki, którą mam zniknęły wizerunki założyciela firmy i jego potomków. Butelka ma szyjkę nawiązującą do poprzedniej wersji i autograf samego ojca założyciela w embossingu nad etykietą. Ogólnie jest bardzo ładna, chociaż pewnie będę potrzebować trochę czasu żeby się przyzwyczaić.

Jak smakuje Jim Beam Double Oak? 

Jim Beam Double Oak

Jeśli interesuje Was dlaczego piję akurat w takim kieliszku a nie innym, zajrzyjcie tutaj.

Oko – miedziany

Nos – 22 – wybitnie lotny, słodki, potężnie intensywny, wprost obezwładniający, później waniliowy, herbatnikowy, czekoladowy i trochę płaski.

Język – 21 – oleisty, słodki i potężny w smaku

Finisz – 19 – Tutaj jest już mniej idyllicznie, ale cały czas nieźle. Intensywność smaku jest potężna. Alkohol natychmiast wypełnia całe usta i naciera na nie potężną dawką nut czekoladowych połączonych z drewnianą goryczą i pieprznością. Pomiędzy nimi odnaleźć można trochę wanilii i słodyczy, ale zdominowane są one jednak gorzką czekoladą i drewnem. Doświadczenie jest dość ekstremalne, raczej wytrawne niż deserowe i nawet ciekawe. Po wybrzmieniu wszechogarniającej czekolady na języku pozostaje trwający i długi finisz.

Balans – 20

Total – 82/100

ABV – 43%

 

Więcej o Jim Beam Double Oak

Osoby władające językiem angielskim mogą być zainteresowane obejrzeniem krótkiego video na ten temat 😀

Zachęcam także do zapoznania się z wywiadem (j. angielski), który przeprowadziłem z Fredem Noe, który jest potomkiem rodziny Beam czynnie pracującym w branży alkoholowej 🙂

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"