Pierwsza Polska Whisky – Prologue z destylarni Kozuba i Synowie

Pierwsza polska whisky. To jest wpis z historią, która zaczęła się już prawie rok temu! 🙂 

pierwsza polska whisky

Znaleziona po czasie

Whisky Kozuba Prologue napiłem się już niemal rok temu w barze Elite w Łodzi podczas tej sesji zdjęciowej. Notkę tej whisky napisałem na kartce papieru, którą oczywiście planowałem wykorzystać później przy pisaniu posta na blogu. Kartkę tę jednak schowałem tak dobrze, że… nie udało mi się jej już odnaleźć. Przygotowałem już nawet wywiad z Maćkiem Kozubą, a do wszystkiego gotowe były całkiem niezłe zdjęcia, ALE notka smakowa zniknęła, a bez niej publikacja nie miała sensu….

Notes degustacyjny whisky

Wyobraźcie sobie jaka była moja radość kiedy kilka tygodni temu, w samolocie do Odessy w drodze na spotkania związane z realizacją mojego największego projektu alkoholowego jak dotąd (więcej tutaj) postanowiłem dokończyć lekturą dawno rozpoczętej książki, z której po otwarciu wypadła … kartka z notką Prologue, którą pisałem kiedy zrobiono poniższe zdjęcie 😀 Dzięki temu zbiegowi okoliczności, po prawie rocznym „leżakowaniu”, na MilerPije.pl Prologue by Kozuba & Synowie!

pierwsza polska whisky

Pierwsza polska whisky – Prologue

Jeśli jest coś co naprawdę wyróżnia produkty marki Kozuba i Synowie to są to butelki. Opakowania tej marki zawsze wyróżniały się oryginalnością na tle konkurencji. W pamięci mam elegancką butelkę Starkusa i designerską, buntowniczą wręcz, butelkę White Doga. Przy pierwszym polskim malcie butelka i etykiety również nie zawiodły i już z daleka uderzają elegancją i wyważeniem. Piękna etykieta w odcieniach od navy blue do royal blue, a na niej wszystkie informacje dot. destylatu przedstawione jak na single caskowych wypustach szkockiej whisky. Dowiadujemy się zatem, że Prologue to whisky leżakowana w beczkach ze świeżego dębu amerykańskiego.

Skład zacieru whisky to  trzy różne słody: 40% Pale Ale, 40% Birch smoked i 20% Carmelized. Oprócz tego producent informuje także, że alkohol był fermentowany przez 60h, a następnie oddestylowany do 80% ABV, aby przed zabeczkowaniem zostać rozcienczony do 62,5% ABV. Prologue zabutelkowano w liczbie 1400 butelek, które z tego co wiem nie są już dostępne na rynku. Warto też dodać, że etykieta ma wspaniały smaczek w postaci obrazka po wewnętrznej stronie, który jest miłym urozmaiceniem.

pierwsza polska whisky

Jak smakuje Prologue? Pierwsza polska whisky

Jeśli interesuje Was dlaczego piję akurat w takim kieliszku a nie innym, zajrzyjcie tutaj.

Oko – złota

Nos – 20 – pozytywnie zaskoczony! Lotna, słodka, łagodna, roślinna. Nie jest to whisky złożona. Trudno byłoby tego oczekiwać w takim wieku, ale z pewnością jest to aromat przyjemny co w przypadku tak młodziutkiego wypustu jest IMO dużym osiągnięciem.

Język – 19 – oleista, słodka, mocno pieprzna

Finisz – 18 – Młoda. Słodka, dębowa, później bardzo pieprzna, wytrawna, drzewna, na końcu przyjemnie czekoladowa, ale z wyraźnie wyczuwalnym alkoholem.

Balans – 18

Total – 75/100

ABV – 43%

A kiedy już wypiłem Prologue, to w łódzkim Elite było co robić 😀

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

5 Responses to Pierwsza Polska Whisky – Prologue z destylarni Kozuba i Synowie

 1. Berbeluch pisze:

  Jak single malt Prologue ma się do tego, że jest z wytworzona z 3 rodzajów słodu? To w końcu jest single czy nie?

  • Dawid pisze:

   Hej. Wydaje mi się, że w single malt ma być jeden rodzaj słodu. Wszystkie 3 wymienione słody to słody jęczmienne, po prostu inne typy, ale tego samego słodu.

 2. GTK pisze:

  Nazwa wynika z faktu że alkohol wyprodukowano w jednej destylarni.

 3. Adam pisze:

  No bo wygląd butelki jest taki ważny, ze trzeba poświęcić mu poł wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"