Site icon milerpije.pl – wszystko, co musisz wiedzieć o whisky

Famous Grouse Whisky – historia i degustacja sławnej blended whisky

Famous Grouse Whisky

Dzisiaj artykuł o Famous Grouse whisky, która jest oczywiście klasykiem wśród szkockich blendów. Oprócz dużej rozpoznawalności, whisky ta cieszy się także doskonałym PRem (co jest rzadkością). Wszyscy się zachwycają, a ja dzisiaj sprawdzę czy jest czym?!?

 

Famous Grouse to 6. najlepiej sprzedająca się whisky na świecie. W tej chwili dostępna jest w 94 krajach gdzie sprzedaje się łącznie 43 miliony butelek.

Portfolio Famous Grouse

Famous Grouse w swoim portfolio ma także wersję Snow Grouse oraz dymną wersję Famouse Grouse Smoky Black, która kiedyś nazywała się 'The Black Grouse’ oraz dymną wersję z udziałem starszym maltów 'The Black Grouse Alpha Edition’. Portfolio różnicuje takżę „Famous Grouse Mellow Gold” o podobno (nie próbowałem!) słodkim profilu wynikającym ze zwiększonego wykorzystania beczek po sherry oraz wersję premium „Famouse Grouse 16yo Vic Lee”.

Szczerze mówiąc to portfolio whisky Famous Grouse w ostatnich latach było dość dynamiczne. Na powyższym zestawieniu nie ma powszechnej w Polsce wersji Naked Grose, etykiety Wine Casks a także serii Winter Reserve i Cask Series.

Personalizacja etykiet!

Co ciekawe, etykietę whisky FG można sobie spersonalizować! Oczywiście możliwość ta celuje w stworzenie interesujących prezentów. Podoba mi się też slogan reklamowy „Make someone famous!” Nie wspominając już o tym, że w oficjalnej komunikacji użyte jest imię Thomas 😀

Dodam jeszcze, że agencja PR marki była kiedyś tak miła, że przysłała mi nawet butelkę z moim imieniem. Niby to gadżet i nic nie zmienia, ale jest jednak tak miły, że zachowałem ją przez lata 🙂

Historia marki Famous Grouse

Źródło: thefamousgrouse.com

Na początku XIX w., Matthew Gloag miał sklep, w którym sprzedawał whisky i wino. Później przekazał go swojemu synowi, który poszerzył działalność biznesową o kupażowanie whisky, aby po latach, drogą sukcesji oddać sprawy w ręce swojego syna (widocznego na powyższym zdjęciu wnuka Matthew Gloaga), który w 1897 stworzył markę 'The Grouse Brand’ (później 'The Famous Grouse’). Oczywiście działalność ta zamieniła się w wielki biznes, który znamy dzisiaj. W 1970 roku 'The Famous Grouse’ sprzedano firmie Highland Distillers, którą kupiło później Edrington Group. Dzisiaj, oprócz Famouse Grouse, Edrington Group posiada także whisky takie jak Glenrothes, Macallan i Highland Park. Warto zauważyć, że podobne historie, w których wielopokoleniowy biznes rodzinny zamienił się w globalny biznes korporacyjny znamy doskonale także z innych szkockich marek jak np. Johnnie Walker czy Ballantine’s. Biorąc pod uwagę liczbę marek whisky mieszanej, w których podobny 'biznesplan’ okazał się skuteczny, zacząłem poważnie zastanawiać się nad otwarciem własnego spożywczaka 🙂

Update po kilku latach…

Oto jest 😉 Pierwszą wersję powyższego artykułu napisałem w roku 2012. W 2014 otworzyłem sklep przy ulicy Podgórnej 4 w Poznaniu, a w styczniu 2018 zacząłem sprzedawać w nim własną wódkę. Czy ta historia brzmi znajomo?!? Trochę tak. Zobaczymy co będzie dalej! Więcej o tym projekcie (na październik 2020 sprzedało się już 35000 butelek wódki) przeczytacie tutaj.

Jak whisky wchodzi w skład Famouse Grouse?

Wiedząc, że właścicielem marki Famous Grouse jest Edrington Group, nie trzeba być Einsteinem, aby domyślić się, że single malty wchodzące w skład tej whisky pochodzą z destylarni należących do tego samego właściciela.

To co obstawiacie – Macallan, Highland Park czy Glenrothes?

Świat się zmienia!

Domem marki Famouse Grouse przez wiele lat była destylarnia Glenturret. Sytuacja ta uległa jednak zmianie ponieważ Edrington Groupu ogłosiło w czerwcu 2018, że chce skupić się na swoich markach premium. Na listę takich marek załapały się Famous Grouse, Macallan, Highland Park i Glenrothes. Niestety Glenturret oraz blend Cutty Sark znalazły się pod kreską.

Otóż destylarnia ta wykorzystywana była jako spiritual house (tak samo jak Aberfeldy dla blendu Dewar’s) dla marki Famous Grouse. Choć blendy oczywiście nie mają swojej destylarni, turyści wożeni byli do Glenturret w szkockich Midlands jako do miejsca, duchowo związanego z marką Famous Grouse. Co ciekawe, roczna produkcja tej destylarni to około 300.000 litrów spirytusus co w świecie whisky określić należy jako „zaledwie”. Taka objętość z pewnością nie wystarczy na 40 milionów sprzedawanych co roku butelek Famous Gourse.

Pierwsza bezużyteczna ciekawostka o destylarni Glenturret

Sławny kot „Towser” z destylarni Glenturret zanim dokonał żywota zabił aż 28899 myszy. Ciekawe kto to policzył? 😉

Druga bezużyteczna ciekawostka o destylarni Glenturret

Glenturret została sprzedana i nie jest już powiązana z Famous Grouse. Kiedy w zeszłym roku odwiedziłem destylarnię Glenturret wciąż miała miejsce w pewien sposób niezręczna sytuacja. Otóż destylarnie mogą być sprzedawane szybko, ale państwowe znaki drogowe nie zmieniają się w takim samym tempie. Przez całą trasę drogowskazy prowadziły mnie do „The Famous Grouse Experience” wskazując drogę do destylarni Glenturret. W destylarni powiedziano mi, że zmiana znaków jest bardzo kosztowna i nie wiadomo jeszcze co będzie dalej.

Więcej o destylarni Glenturret dowiecie się tutaj.

Jaki ptak jest na etykiecie Famous Grouse?

Wszyscy chętnie mówią, że Famous Grouse to „szkocka z bażantem” (Phasianus colchicus) albo „szkocka z kuropatwą” (Perdix perdix). Prawda jest taka, ze na etykiecie tej whisky pojawia się kilka gatunków ptaków, z których żaden nie jest bażantem ani kuropatwą. Napisałem nawet na ten temat artykuł, który znajdziecie tutaj.

Marketing Famous Grouse

Źródło: thefamousgrouse.com

No i tradycyjnie reklamy. W UK Famous Grouse jest powszechnie kojarzona z rugby. Marka przez wiele lat sponsorowała drużyny i eventy związane z tym sportem. Famous Grouse słynie z reklam, w których występuje 'Gilbert the Grouse’. I jest niezły 🙂 Podobają mi się te reklamy, ponieważ zamiast wciskać opowieści dziwnej treści, stawiają na dobrą zabawę, która jest istotą whisky mieszanej.

http://www.youtube.com/watch?v=kcMeTFHT78Q&feature=related

 

 

A tutaj już typowe różnicowanie produktów, o którym wspominałem wcześniej…

http://www.youtube.com/watch?v=jot-GUFnVSg

Jak smakuje Famous Grouse Whisky?

No dobra, wiemy już wszystko o marce Famous Grouse. Sprwadźmy teraz czy smak tej whisky dorówna jej wspaniałej historii.

Zapraszam do oglądania degustacji video!

A poniżej jeszcze moja notka smakowa z 2012 roku.

Typ alkoholu: blended whisky
Wiek: 3 lata +
Master Blender: Gordon Motion
Oko:

otwierając –> Przezroczysta butelka z kolorową etykietą. Kiedy otworzyłem butelkę zastałem tam dozownik. Dozowniki w blendach mnie cieszą pod warunkiem, że działają.
po nalaniu –> bursztynowa…mówiliśmy już o tym.
Nos:
przyjemny, nienachalny, jesienne owoce, toffi
Język:
okrągła w smaku (jeśli to możliwe w takim blendzie), lekko pieprzna, średnio oleista, dębowa, zrównoważone przejście w finisz, który rozgrzewa, ale dość dobrze kryje alkohol.
ABV:
40%
Cena: ok. 70 PLN

 

Exit mobile version