Większość osób nie wie, że na świecie jest bardzo niewiele rozpoznawalnych marek alkoholi, które są niezależne. Międzynarodowe koncerny alkoholowe są właścicielami prawie wszystkich „marek-ikon”. Koncerny alkoholowe budują swoje portfolia tak, aby umieścić w nich trunki z każdej kategorii: whisky, rum, koniak, wódka itp. Oczywiście marketing prowadzony jest w taki sposób, że nie jest to oczywiste, ale warto wiedzieć, że niezależnie od tego czy kupisz Bacardi czy Grey Goose, Chivas Regal czy Absoluta lub Jacka Daniel’sa czy Finlandię, Twoje pieniądze zładują w tej samej kieszeni.
Koncerny alkoholowe – 12 największych graczy (kolejność alfabetyczna)
Pozwala to na osiągnięcie synergii w sprzedaży, dystrybucji i marketingu. Niestety sytuacja ta ma także swoje wady ponieważ współistnienie różnych marek pod jedną egidą skutkuje często w konieczności „modelowania portfolio” w taki sposób, aby podobne marki, np. dwie whisky, wydawały się możliwie różne. Koncerny alkoholowe budują także swoje portfolia w sposób łatwy do zrozumienia dla konsumenta. Oznacza to, że portfolia te najczęściej nie są bardzo złożone.
Wiecie, że skupiam się głównie na alkoholach mocnych, dlatego pozwoliłem sobie pominąć koncerny alkoholwe takie jak SAB Miller, Heineken lub Carlsberg. No dobra, zobaczmy zatem kto na świecie produkuje alkohole mocne!
Bacardi Limited
Bacardi Limited to największa firma alkoholowa, która cały czas jest w rękach rodziny założycieli. Wchodzi ona w skład koncernu Bacardi-Martini. W jej portfolio znajduje się ponad 200 marek alkoholi. Historia tej firmy jest bodajże najciekawsza ze wszystkich ponieważ wiąże się z kubańską rewolucją. W 1960 roku rząd kubański skonfiskował cały przybytek firmy na Kubie. Na szczęście przewidująca rodzina Bacardi przeniosła kilka lat wcześniej dokumnety rejestracyjne na Bahamy (dla korzyści podatkowych) i otworzyła filie firmy w Meksyku i Puerto Rico. Rodzina Bacardi była także zamieszana w spiski CIA i miała bliskie kontakty z amerykańskimi elitami politycznymi. Nikogo nie zaskoczy teraz fakt, że rum Bacardi nie jest ani produkowany, ani dostępny na Kubie. A teraz wracając już do samej firmy.
Najwazniejsze marki:
Bacardi
Martini
Bombay Saphire
Eristoff
Grey Goose
Otard
Benedictine
Aberfeldy
Dewar’s
William Lawson’s
Craigellachie
Royal Brackla
Glen Deveron
Patron
Beam Suntory
To trzeci największy na świecie producent alkoholi mocnych powstały w wyniku połączenia amerykańskiej firmy Beam (producenta bourbona Jim Beam) oraz japońskiej firmy Suntory (produkującej takie whisky jak Yamazaki, Hakushu i Hibiki). Połączenie obu firm miało miejsce w 2014 roku. Firma obecnie sprzedaje swoje marki w ponad 200 krajach.
Najważniejsze marki:
Jim Beam
Maker’s Mark
Baker’s
Knob Creek
Basil Hayden’s
Booker’s
Old Grand-Dad
Laphroaig
Bowmore
Ardmore
Auchentoshan
Teacher’s
The Tyrconnell
Connemara
Greenonre
Kilbeggan
Canadian Club
Sauza
Courvoisier
Yamazaki
Hakushu
Hibiki
Chita
Toki
Cruzan
Brown-Forman
To jeden z największych producentów alkoholi w USA i na świecie. Jego produkty sprzedawane są w 135 krajach. Historia firmy sięga roku 1870 a członkowie rodziny Brown cały czas mają część udziałów w firmie.
Najważniejsze marki:
Canadian Mist
CollingWood Canadian Whisky
Early Times Kentucky Whisky
Jack Daniel’s
Old Forester Kentucky Straight Bourbon Whisky
Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon Whisky
Glendronach
BenRiach
Glenglassaugh
Chambord
Finlandia
Korbel California Champagnes
Chambord
Southern Comfort
Tuaca
Don Eduardo Tequilas
el Jimador Tequilas
Herradura Tequilas
Pepe Lopez Tequilas
Campari Group
W 1860 roku Gaspare Campari stworzył jeden z najbardziej charakterystycznych aperitif na świecie – Campari. Marka Campari stała się włoską potęgą jako marka i w 1995 roku rozpoczęła wdrażanie strategii akwizycji innych marek. Dzisiaj to jeden z globalnych graczy na rynku alkoholi z dystrybucją marek do 190 krajów. W 2016 roku Gruppo Campari była 6. największym producentem alkoholi na świecie. Warto dodać, że alkohole mocne stanowią około 65% biznesu Gruppo Campari. Duże części stanowią także wina i napoje bezalkoholowe, a także umowy dystrybucyjne. We Włoszech, Gruppo Campari jest dystrybutorem takich marek jak Jagermeister, Glenfiddich, Grant’s a także Lipton Ice Tea.
Najważniejsze marki:
Aperol
Campari
Cinzano
Skyy Vodka
Wild Turkey
Glen Grant
Old Smuggler
Cabo Wabo
Appleton
Bankes Gin
Ouzo
Grand Marnier
Liebfraumilch
Diageo
To utworzona w 1997 roku poprzez fuzję koncernów Grand Metropolitan i Guinness firma z siedzibą w Londynie, która jest największym światowym producentem trunków mocnych oraz istotnym producentem piwa i wina. Warto zwrócić uwagę jak wiele potężnych i zannych marek whisky znajduje się w portfolio tego koncernu. Oprócz licznych legendarnych marek alkoholi mocnych ja Smirnoff, czy Tanqueray, DIAGEO posiada także 29 destylarni whisky słodowej w Szkocji. Oznacza to, że co 4 whisky szkocka, którą pijecie… tak – jest z DIAGEO 😀
Najważniejsze marki:
Baileys Irish Cream
Black & White
Buchanan’s
Bulleit Bourbon
Bundaberg Rum
Caol Ila distillery
Captain Morgan
Cardhu distillery
Chalone Vineyard
Dom Pérignon
Cîroc
Cragganmore distillery
Crown Royal
Dalwhinnie distillery
Dimple (whisky)
Don Julio
George Dickel
Glen Elgin
Glen Ord
Glenkinchie
Goldschläger
Gordon’s Gin
Guinness Black Lager
Haig (whisky)
Johnnie Walker
Justerini & Brooks
Knockando
Kettle One
Lagavulin
Myers’s Rum
Oban
Old Bushmills Distillery
Pampero Rum
Pimm’s
Popov (vodka)
Royal Lochnagar
Seagram’s Seven Crown
Sheridan’s
Smirnoff
Talisker
Tanqueray
Vat 69
White Horse
Warto dodać, że w posiadaniu DIAGEO znajdują się także zasoby destylarni, które już nie funkcjonują np. Port Ellen i Brora.
Edrington
Edrington, znana wcześniej jako The Edrington Group to szkocki producent niezwykle sławnych marek whisky. Korzenie firmy sięgają połowy XIX w i firmy Highland Distillers, która została przejęta przez firmę Edrington.
Najważniejsze marki:
The Macallan
Highland Park
The Glenrothes
Famous Grouse
Tequila Partida
Brugal
Snow Leopard
La Martiniquaise
La Martiniquaise to drugi co do wielkości francuski producent alkoholi. Firma powstała w 1934 i przez lata zebrała interesujące portfolio marek, z których dla polskiego konsumenta prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna jest marka Glen Moray, Cutty Sark i Label 5. Warto wspomnieć także o najlepiej sprzedającym się porto na świecie „Porto Cruz”.
Najważniejsze marki
Label 5
Cutts Sark
Glen Moray
Old Virginia
Sam Buton
Glen Turner
Saint James
Porto Cruz
Poliakov Vodka
Busnel Calvados
Saint-Vivant Armagnac
Duval Pastis
LVMH
To konglomerat marek luksusowych, który powstał w 1987 z połączenia domu mody Louis Vuitton i producenta alkoholi Moët Hennessy, które zrodził się wcześniej z połączenia Moët & Chandon i Hennessy. Najważniejsze marki:
Moët et Chandon
Champagne Krug
Veuve Clicquot
Champagne Mercier
Château d’Yquem
Ardbeg
Hennessy
Glenmorangie
Belvedere
10 Cane
Warto też dodać, że LVMH posiada wiele innych marek, które choć nie są związane ze światem alkoholi, są znane kazdemu: Fendi, Donna Karen, Givenchy, Kenzo, Louis Vuitton, Marc Jacobs, Parfums Christian Dior, Bulgari, TAG Heuer, Sephora i wiele innych.
Pernod Ricard
Potężna francuska firma skupiająca się na markach alkoholi z segmentu premium. Historia firmy sięga roku 1975 kiedy to dwaj najwięksi producenci pastisu Pernod i Ricard połączyli swoje siły tworząc „Pernod Ricard”. Seria przejęć innych firm przez lata pozwoliła firmie Pernod Ricard na zbudowanie imponującego portfolio marek światowych.
Najważniejsze marki:
Absolut Vodka
Chivas Regal
Ricard
Malibu
Kahlua
Jameson
Beefeater
Ballantine’s
Havana Club
Martell Cognac
G.H. Mumm
Perrier-Jouët
Royal Salute
The Glenlivet
Pastis 51
100 Pipers
Amaro Ramazzotti
ArArAt
Becherovka
Clan Campbel
Olmeca
Passport Scotch
Seagram’s Gin
Wyborowa
Remy Cointreau
Remy Cointreau to francuska firma zajmująca się sprzedażą alkoholi aż od 1724 roku (to data założenia domu koniaku Remy Martin). Obecny kształt firmy jest efektem fuzji, która miała miejsce w 1990 roku kiedy to firma Remy Martin połączyła się z producentem sławnego na całym świecie likieru Cointreau. Remy Cointreau działa na całym świecie z czego najważniejsze rynki to Ameryka, Azja i Europa, z których każdy stanowi około 1/3 aktywności firmy. Najważniejsze marki:
Louis XIII
Remy Martin
Cointreau
Metaxa
Mount Gay
Bruichladdich
The Botanist
Passoa
Domaine des Hautes Glaces
Westland Distillery
William Grant and Sons
William Grant & Sons to rodzinna firma zalożona w 1887 roku przez Williama Granta, który zdecydował się rzucić pracę w destylarni Mortlach, aby założyć własną destylarnię – Glenfiddich. W wyniku dynamicznej działalności powstała także whisky mieszana Grant’s, które dzisiaj są markami rozpoznawalnymi na całym świecie i wokół nich rośnie portfolio innych alkoholi.
Najważniejsze marki:
Glenfiddich
The Balvenie
Monkey Shoulder
Grant’s
Tullamore Dew
Drambuie
Hendrick’s Gin
Sailor Jerry
Koncerny alkoholowe – wyciągnijmy wnioski
Kiedy przeanalizujemy portfolia, które prezentują największe koncerny alkoholowe łatwo wyciągnąć wniosek, że mnogość graczy na rynku alkoholi mocnych jest pozorna. Setki sławnych marek w rzeczywistości należą do około 10 graczy. Nie oznacza to jednak, że konkurencja jest mała. Wprost przeciwnie – koncerny alkoholowe konkurują bardzo zaciekle. Oczywiście dużo prościej byłoby gdyby każda z wymienionych firm produkowała jeden rum, jedną whisky, jeden likier itd. Jednak taki stan rzeczy skończył się już w XIX w. W dzisiejszym świecie skutecznie można poruszać się wyłącznie przez portfolia, które przy mniejszej liczbie relacji pozwalają sprzedać więcej grup asortymentowych. Oznacza to, że jedna firma poprzez jednego przedstawiciela handlowego może sprzedać dystrybutorowi nie tylko np. whisky albo wódkę, ale także rum albo likiery. Skoro już to wiecie, to mam dla Was zadanie, czytajcie dalej –>
Koncerny alkoholowe – zadanie domowe po przeczytaniu
Teraz kiedy znacie już portfolia najważniejszych koncernów alkoholowych i wiecie jak funkcjonują, zacznijcie obserwować rynek. Najłatwiej zrobić to przez analizę półek sklepowych i menu w restauracjach. Szybko dostrzeżecie prawidłowości, które po przeczytaniu tego artykułu stają się oczywiste:
- Ardbeg i Glenmorangie podróżują razem
- tam gdzie Grant’s, tam Tullamore Dew i Glenfiddich
- Jack Daniel’s zwykle przychodzi na imprezę z Finlandią
- Absoluta i Ballentine’sa łączy coś więcej niż występowanie literki „B” w nazwie
Koniecznie napiszcie mi w komentarzach jakie jeszcze prawidłowości obserwujecie na rynku!
Wszystko płynie…
Warto dodać, że rynek alkoholi podlega ciągłemu procesowi konsolidacji co oznacza, że prędzej czy później znowu będziemy świadkami połączenia któregoś z powyższych kolosów z inną firmą. Artykuł ten napisałem w 2012 roku i ponownie aktualizowałem w kwietniu 2020.
Siedem lat przerwy daje ciekawą perspektywę, która pokazuje, że być może świat alkoholi nie zmienia się codziennie, ale kilka ważnych rzeczy się wydarzyło:
- W Remy Cointreau kupiło Bruichladdich
- W 2014 doszło do fuzji Jim Beam i Suntory
- W 2016 Firma Brown-Forman kupiła destylarnie Ben Riach, GlenDronach i Glenglassaugh (o tym warto poczytać tutaj).
- W 2014, DIAGEO wymieniło destylarnię irlandzkiej whiskey Bushmills na tequillę Don Julio
Zobaczymy co będzie dalej, a jeśli chcecie trzymać rękę na pulsie to pamiętajcie żeby regularnie wpadać na MilerPije.pl 😀
Nie wiem jak to dokładnie wygląda formalnie, ale CEDC w zeszłym roku zostało wrogo przejęte przez Russian Standard. Gdyby portfolio obu firm połączyć, to wygląda jeszcze ciekawiej. Z tym, że CEDC jest co prawda producentem wódki Bols w Polsce, ale nie jest właścicielem marki Bols. Tym jest Lucas Bols, B.V., producent likierów Bols oarz napojów Galliano, Vaccari Sambuca, Pisang Ambon, Damrak Gin i genewerów.
Jak wygląda sprawa z Hennessy? Bo z tego co sie orientuje to 2/3 ma LVMH a reszta to jakiś chińczyk który ma coś wspólnego z Diageo i nawet na stronie Diageo znajdziesz w portfolio własnie Hennessy… Nie ogarniam tego. Może to ktoś wyjaśnić?
aha no i Beam Inc. ma podpisany kontrakt na 5 lat z CEDC wiec teraz to oni rozprowadzają w Polsce Jim Beam, Greenore i inne.
To prawda właśnie o tę współpracę chodzi mi w akapicie o CEDC.
Co do Hennessy – w Polsce zajmuje się nim LVMH.
Dzieki wielkie za rozwianie wątpliwości 🙂
(P.S. w takim razie skasuj przy Diageo hennessy bo wystepuje i tam i w LVMH)
Mój błąd, skasuj raczej Moët et Chandon, to wystepuje 2 razy . raz jako Moët et Chandon a raz jako Moët & Chandon a to chyba to samo 🙂
Jim Beam teraz będzie należał do grupy Stock Polska
Należał? Nieee, Stock ma tylko dystrybucje, bo przejęli ją od CEDC.
ok, nieodpowiednie słowo
Na naszym rodzimym rynku dość istotnym graczem w branży alkoholowej jest jeszcze Stock Polska(tzw. Lublin), o którym nie wspomniałeś.
To prawda, ale zrobiłem to celowo. Przeglądałem nawet ich portfolio dwa razy, ale ma ono znaczenie tylko w Polsce, Czechach i może jeszcze paru innych krajach, ale nie globalnie. Choć oczywiście dostrzegam i cenię markę WŻG i to jak rozwija się w Polsce. Pominąłem też Suntory.
Skoro tak to CEDC jest zasadniczo tylko w Polsce, Rosji, Węgrzech i Bułgarii. To jeszcze japoński Kirin ma Four Roses
Four Roses nie ma prZypadkiem Pernod Ricard :Polska?
Warto dodać, że Belvedere jest polską wódką, produkowaną przez Polmos w podwarszawskim Żyrardowie.
Zapomniałem dopisać, że strona www Belvedere ani jednym słowem nie wspomina o Żyrardowie. Brak nawet jakichkolwiek informacji na temat samego Polmosu, czy też jego zdjęć.
Belvedere należy chyba do tego LVMH, dystrybowane przez Diageo jesli sie nie myle.
Zapomnieliscie wspomniec o William Grant & Sons. Posiadaja w swoim portfolio m.in:
Balvenie
Glenfiddich
Hendricks
Grants
Monkey Shoulder
Sailor Jerry
tak, to są ich marki, a w Polsce dystrybutorem jest potężne CEDC. tak przynajmniej mi sie wydaje.
[…] Białorusi i rzeczywiście ArArAtem zatawione są całe półki. Od czasu kiedy markę ArArAt kupił francuski koncern Pernod Ricard, brandy ta zaczyna rozlewać się także na salonach europejskich. W byłym ZSSR na brandy mówi […]
[…] zparoszony na finał Bacardi Legacy, czyli wielkiego konkursu barmańskiego organizowanego przez Bacardi-Martini. Zawody były niezwykłe ponieważ odbywały się 130 metrów pod ziemią w komorze Jana Haluszki, […]
[…] Ej bankowcy! Choć kochać to nie znaczy zawsze to samo, pamiętajcie, że miłość do whisky powinna przejawiać się zrozumieniem jej smaku, a nie zapychaniem półek butelkami (wtedy to miłość do butelek)! Dlatego właśnie, wyjątkowo, pokuszę się o mały upselling na rzecz firmy Brown-Forman […]
A kto należy do Siebie ? Eduador ?
Jeśli chodzi o single malty to są to pochodzące z wysp islay: Deanston, ledaig, bunnahabhain, tobermory oraz blended Black Bottle na bunnahabhainie i Scottish Leader original i signature.
Panie Tomku,
Uda się odświeżyć artykuł ? Dużo pozmieniało się do tej pory 🙂
pozdrawiam
Muszę nad tym popracować 😀