Site icon milerpije.pl – wszystko, co musisz wiedzieć o whisky

Four Roses Single Barrel – jak smakuje?

Dzisiaj Four Roses Single Barrel! Kiedy amerykański bednarz robi beczkę, nazywa ją barrel. Później wlewa się do niej amerykańską whisk(e)y. 

Co to znaczy single barrel?

Jeśli whisky tylko z tej beczki trafi do butelek nie zmieszana z niczym innym niż wodą, będzie to single barrel whisk(e)y. No a ta beczka-barrel co została pusta, zostaje rozłożona na deski, ułożona płasko na palecie i wysłana statkiem do… Szkocji, w której szkocki bednarz składa ją znowu w beczkę i nazywa ją cask. I jeśli powtórzy się ta sama historia, to będziemy mieli do czynienia z single cask Scotch whisky. Rynek beczek do leżakowania whisky to rzeczywiście ciekawa sprawa, jednak dzisiaj chcę opowiedzieć inną historię. Jej przedmiotem będzie Four Roses Single Barrel czyli topowy bourbon z tej destylarni. Po krótkim wstępie wiecie już co oznacza napis na etykiecie, a z poprzednich wpisów znacie destylarnię oraz FRYLabel i FRSBatch więc bez przedłużania, polewamy!

Jak smakuje Four Roses Single Barrel?

Typ alkoholu: Kentucky Straight Bourbon Whisky; single barrel
Wiek: no age statement
Oko:

otwierając –> Na dole cylindryczna butelka staje się prostopadłościenna na górze. Logo 4 róży w embossingu i krótka szyjka z dużym ładnym i drewnianym korkiem. Amerykanie nie oszczędzają na drewnie i wyższe wersje bourbonów bardzo często mają piękne korki. Nie jest to przyjazne środowisku, ale mam do tego wielką słabość! Szyjkę butelki otacza pasek ze sztucznej skóry z napisem straight bourbon whiskey SB. Natychmiast go wyrzuciłem.
po nalaniu –> bursztynowy

Dodatkowe informacje:

magazyn NS; beczka nr: 12-6-K
Nos 
-20 – niezbyt lotny, słodki, jesienne owoce
Język
-22-Zwiększona zawartość alkoholu bardzo korzystnie wpływa na smak tego bourbona (nie tylko tego)! Jest ekstraktywny – od razu pokrywa cały język, uderza ciepłem i pieprznością, która jednak szybko znika
Finisz -21-Paleta słodkich i owocowych nut zmienia się w rozgrzewający dębowo-czekoladowy finisz z lekką pieprznością. Zdecydowanie najlepszy wypust destylarni Four Roses.
Balans: 22
Total: 85/100 = bardzo dobry
ABV: 50%
Cena: ok. 190 PLN

 

 

Exit mobile version