Four Roses Single Barrel – jak smakuje?

Dzisiaj Four Roses Single Barrel! Kiedy amerykański bednarz robi beczkę, nazywa ją barrel. Później wlewa się do niej amerykańską whisk(e)y. 

Four Roses Single Barrel

Co to znaczy single barrel?

Jeśli whisky tylko z tej beczki trafi do butelek nie zmieszana z niczym innym niż wodą, będzie to single barrel whisk(e)y. No a ta beczka-barrel co została pusta, zostaje rozłożona na deski, ułożona płasko na palecie i wysłana statkiem do… Szkocji, w której szkocki bednarz składa ją znowu w beczkę i nazywa ją cask. I jeśli powtórzy się ta sama historia, to będziemy mieli do czynienia z single cask Scotch whisky. Rynek beczek do leżakowania whisky to rzeczywiście ciekawa sprawa, jednak dzisiaj chcę opowiedzieć inną historię. Jej przedmiotem będzie Four Roses Single Barrel czyli topowy bourbon z tej destylarni. Po krótkim wstępie wiecie już co oznacza napis na etykiecie, a z poprzednich wpisów znacie destylarnię oraz FRYLabel i FRSBatch więc bez przedłużania, polewamy!

Jak smakuje Four Roses Single Barrel?

Typ alkoholu: Kentucky Straight Bourbon Whisky; single barrel
Wiek: no age statement
Oko:

otwierając –> Na dole cylindryczna butelka staje się prostopadłościenna na górze. Logo 4 róży w embossingu i krótka szyjka z dużym ładnym i drewnianym korkiem. Amerykanie nie oszczędzają na drewnie i wyższe wersje bourbonów bardzo często mają piękne korki. Nie jest to przyjazne środowisku, ale mam do tego wielką słabość! Szyjkę butelki otacza pasek ze sztucznej skóry z napisem straight bourbon whiskey SB. Natychmiast go wyrzuciłem.
po nalaniu –> bursztynowy

Dodatkowe informacje:

magazyn NS; beczka nr: 12-6-K
Nos 
-20 – niezbyt lotny, słodki, jesienne owoce
Język
-22-Zwiększona zawartość alkoholu bardzo korzystnie wpływa na smak tego bourbona (nie tylko tego)! Jest ekstraktywny – od razu pokrywa cały język, uderza ciepłem i pieprznością, która jednak szybko znika
Finisz -21-Paleta słodkich i owocowych nut zmienia się w rozgrzewający dębowo-czekoladowy finisz z lekką pieprznością. Zdecydowanie najlepszy wypust destylarni Four Roses.
Balans: 22
Total: 85/100 = bardzo dobry
ABV: 50%
Cena: ok. 190 PLN

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

6 Responses to Four Roses Single Barrel – jak smakuje?

 1. […] Four Roses Single Barrel Dodane w Bez kategorii przez Tomasz Miler. Link permalink. […]

 2. urs pisze:

  Ten jest dobry, nawet chyba lepszy od starego dobrego Jacka 😉

  Będziesz może w przyszłości testował irlandzkie whisky?

  • Tomasz Miler pisze:

   Tak na pewno! Problem jest taki, że ciężko jest pisać z taką częstotliwością dlatego podzieliłem już bloga na artykuły i notki smakowe, które będę dodawał częściej. Chciałbym żeby więcej ludzi interesowało się smakiem, a nie markami.
   Na pewno będę pisać o JD i wtedy uwzględnię: green label, black label, gentleman, single barrel i monogram.
   Oczywiście mam też w planach whiskey irlandzką, ale nie konkretyzowałem jeszcze tego pomysłu. Na pewno będą to jakieś Jamesony, Tullamore coś z Bushmillsów, + Greenore i pewnie jakieś irlandzkie SM.
   Blog jest dla czytelników więc jeśli macie jakieś konkretne pomysły dot. tego co chcielibyście zobaczyć komentujcie, albo piszcie maile!
   Udanego weekendu!

 3. […] Roses Yellow Label Four Roses Small Batch Four Roses Single Barrel Old […]

 4. Jędrzej pisze:

  Ten burbon powala !!! Dodam tylko, że udało mi się nabyć butelkę tego cudnego napitku za dokładnie 28 Euro. Nawet Jim Murray, uchodzący za światowy autorytet w świece whisky, w swoim najnowszym wydaniu Whisky Bible dał jej AŻ 96,5 pkt !!! A takiej oceny nie daje zbyt często – o nie . Jeśli tylko macie okazję to próbujcie. Ja już zbieram na kolejną butelkę, ale tym razem nie do otworzenia lecz do prywatnego składu rzeczy prawie doskonałych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"