Site icon milerpije.pl – wszystko, co musisz wiedzieć o whisky

Bowmore Legend – jak smakuje?

Bowmore to jedna z najstarszych szkockich destylarni. Leży nad zatoką Loch Indaal w miasteczku Bowmore na Islay. Na rynku jest bardzo dużo wersji Bowmore, a ja dzisiaj zmierzę się z najpowszechniej dostępną z nich wszystkich – Bowmore Legend.

Sala degustacyjna Bowmore słynie z pięknego widoku na zatokę. To prawda degustacja w niej to prawdziwa przyjemność. Radość psuło mi jedynie maszynowe szkło… Fot. W. Kot

Fot. Olga Walczykowska

Destylarnia Bowmore powstała w roku 1779. Woda wykorzystywana do produkcji whisky od samego początku pochodzi z potkou Laggan. Płynie ona przez torfowiska nasycając się aromatami torfu i wnosząc ten element do whisky Bowmore już na samym początku jej produkcji.

Fot. W. Kot

Bowmore jest jedną z ostatnich destylarni w Szkocji, w których cały czas prowadzi się słodowanie (choć na Islay robią to także Bruichladdich i Laphroaig). Bowmore używa także własnego torfu, o którym mówi się, że jest bardziej piaszczysty niż w wypadku korzennego torfu wykorzystywanego przez inne destylarnie. Magazyny, w których leżakuje whisky Bowmore znajdują się pod poziomem morza co ma wpływ na warunki leżakowania whisky. Do leżakowania Bowmore wykorzystuje się beczki po bourbonie i beczki po sherry, jednak śladów po tych drugich w Bowmore Legend na próżno szukać.

Jak widać w Bowmore nie boją się iskrzących lamp błyskowych. Fot. W. Kot

Notka smakowa

Typ alkoholu: single malt whisky
Wiek: no age statement (najprawdopodobniej około 8 lat)
Oko:

otwierając –> Butelka Bowmore jest bardzo charakterystyczna. Ma kształt rozszerzającego się ku górze walca z prostą szyjką. Ciężko pomylić ją z innymi markami whisky. Duża, solidna i łatwa w użyciu. Pomimo, że nie jest to mój ulubiony kształt, dość wyjątkowa wariacja na temat tej butelki pojawiła się w mojej liście najpiękniejszych butelek świata.
po nalaniu –> jasnobursztynowa (na zdjęciu tytułowym jest inna wersja Bowmore, która ma dużo ciemniejszy kolor)
Nos:
Średnio lotna, dym, wędzarnia, w tle suszone śliwki. Dość prosty komunikat.
Język:
średnio oleista; mocna pieprzność wskazuje na młody wiek whisky; umiarkowanie silny, ale ponad wszelką wątpliwość dymny i gorzki finisz o przeciętnej, ale satysfakcjonującej długości; brak złożoności w smaku. Bowmore dużo korzystniej wypada w starszych wersjach. Razem ze znajomymi, którzy lubią dymne whisky, często pijemy Bowmore Legend jako „whisky stołową”. Jej atrakcyjna jak na malt cena (szczególnie w strefach bezcłowych gdzie butelki mają 1.0 L) sprawia, że można rozlewać ją nieco odważniej nawet przez cały wieczór, nie robiąc sobie później wyrzutów, że coś nas ominęło. ALE (choć nie zaczyna się zdań od 'ale’) … jeśli chcesz odkrywać nowe smaki whisky, szukaj starszych Bowmorów w wersjach z destylarni lub od niezależnych dystrybutorów. Na szczęscie wybór jest spory!
ABV:
40%
Cena: ok. 160 PLN

Exit mobile version