White Horse whisky – blended Scotch słynąca z jakości!

White Horse whisky to blend z tzw. „pozytywnym PRem”. Mam przez to na myśli, że cieszy się bardzo dobrą opinią wśród miłośników whisky jako jedna z tych etykiet, które „są blendem, ale dobrym”. Dzisiaj postanowiłem przyjrzeć się temu jak renoma przełoży się na wrażenia w kieliszku. 

Historia marki

Marka White Horse powstała w 1861 roku z inicjatywy Jamesa Logana Mackie. Nazwa „Biały Koń” od wieków wiązała się z rodziną Mackie. Znajdująca się w Edynburgu gospoda, która nosiła nad drzwiami taki właśnie szyld od lat należała do tego rodu. Mackie już od 1650 roku. W 1880 roku James Logan Mackie założył James Logan Mackie & Co., a w 1890 roku jego bratanek Peter Mackie stał się wspólnikiem w tej spółce i przejął ster za dzisiaj sławną na całym świecie destylarnią Lagavulin. W 1891 Peter Mackie wypuścił na rynek White Horse whisky i wszedł w posiadanie udziałów w destylarni Craigellachie. Później Peter Mackie stał się także właścicielem destylarni Hazelburn w Campbeltwon.

White Horse whisky

Peter Mackie zmarł w 1924 roku więc firma przeszła reorganizację. White Horse była najpopularniejszym produktem zatem przyjęto ją jako nazwę. Tak właśnie powstało White Horse Distillers. Co ciekawe, firma ta doprowadziła także do zamknięcia destylarni Hazelburn. Niestety whisky z Campbeltown nie cieszyła się w owych czasach dobrą reputacją. Pomimo podjętych prób ratowania wizerunku destylarni przez zmianę nazwy na Kintyre (tak nazywa się półwysep, na którym leży Campeltown), destylarnię zamknięto.

W 1927 firma White Horse Distillers Ltd została przejęte przez Distillets Company Limited (DCL), które było protoplastą DIAGEO.

Ciekawostki o White Horse

  1. Historia bywa czasem przewrotna.  Dzisiaj whisky z destylarni Hazelburn cieszy się wśród fanów whisky świetną renomą!
  2. W 1924 roku, White Horse stała się pierwszą w historii whisky zamykaną nakrętką, a nie korkiem.
  3. W 2010 roku DIAGEO rozwiązało firmę White Horse Limited pozostając właścicielem marki i cały czas sprzedając whisky White Horse.
Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to White Horse whisky – blended Scotch słynąca z jakości!

  1. grabarz pisze:

    Fajnie, ale „trochę” zbyt krótko. No i pytanie – czy w dzisiejszych czasach wypada jednak sobie trochę pobrudzić koszuli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"