Whisky Oban Single Malt – wszystko co musisz wiedzieć

Oban to urokliwa destylarnia stojąca w samym centrum miasteczka portowego na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Z uwagi na swoją urokliwość oraz fakt, że odwiedziny w Oban to odwiedziny w przepięknym szkockim miasteczku, naprawdę warto się nią zainteresować i wpaść na drama Whisky Oban.

Whisky Oban

Historia Whisky Oban

Co ciekawe, Oban to jedna z nielicznych destylarni znajdujących się w centrum miasta. Wszystko dlatego, że destylarnia powstała w 1794 roku jeszcze zanim przy porcie rozwinęło się miasto. Destylarnię wybudowało dwóch braci – John i Hugh Stevenson – który władali nią do 1866 roku kiedy kupił ją Peter Curnstie. Później w 1883 odkupił i przebudował ją Walter Higgin. W 1898 roku od Higgina odkupił ją Alexander Edward, który był także właścicielem destylarni Aultmore. W pierwszym roku działania, destylarnia odniosła wielkie straty podczas kryzysu wywołanego przez firmę braci Pattison. W końcu, w 1923 destylarnia Oban została sprzedana sławnej marce Dewar’s, która weszła później do Distillers Company.

Destylarnia Oban miała też przerwy w działaniu w latach 1931-1937 oraz 1969 do 1972 w czasie budowy nowej hali destylacji.

Notes degustacyjny whisky

Whisky Oban

Whisky z destylarni Oban znajduje się w Highlands i często bywa klasyfikowana jako styl „West Highlands”. Najsławniejszą wersją whisky Oban jest oczywiście 14yo, która wchodzi także do sławnej kolekcji Classic Malts. Dość łatwo jest także kupić Oban Little Bay. W powyższym video degustuję za to Oban Old Teddy – whisky, którą kupi można wyłącznie w destylarni.

Bar w destylarni Oban

Warto dodać, że whisky Oban to także destylat, który bardzo rzadko pojawia się w rozlewie niezależnych dystrybutorów.

Technologia produkcji whisky Oban

Oban to bardzo tradycyjna destylarnia, która jest także naprawdę niewielka – znajdują się w niej zaledwie dwa alembiki. Oban czerpie wodę z Loch Glenn a’Bhearraidh. W destylarni obejrzeć można także tradycyjny mechanizm do zacierania „rake and plow” oraz kadzie fermentacyjne z sosny oregońskiej. W destylarni Oban produkuje się około 650.000 litrów rocznie co czyni ją drugą najmniejszą destylarnią w portfolio DIAGEO po Royal Lochnagar. Warto dodać, że obie destylarnie korzystają z „worm tubes” do kondensacji oparów alkoholu.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"