Destylarnia New Midleton – gdzie powstają wielkie marki irlandzkiej whiskey

New Midleton Distillery to interesująca destylarnia, która należy do Pernod Ricard. Jest nowoczesna i młoda, ale stoi za nią wiele pokoleń gorzelników. Oczywiście najsławniejszą marką, która powstaje w tej destylarni jest Jameson, ale jest to także dom wielu innych marek.

Destylarnia New Midleton

Destylarnia New Midleton powstała od razu obok starej The Old Midleton Distillery, która przestała działać w roku 1975.

Destylarnia New Midleton

Budowa nowej destylarni była wynikiem wielkiej fuzji z roku 1966, która mocno przegrupowała irlandzką scenę produkcji whiskey. John Power & Son, John Jameson & Son oraz Cork Distiller Company (ówczesn właściciel starej Midleton). Rzeczą dość niespotykaną jest fakt, że te trzy firmy postanowiły zaprzestać produkcji w swoich destylarniach i połączyć siły budując nową destylarnię Midleton do produkcji wszystkich marek whiskey w jendmy miejscu. W New Midleton znajdują się 3 duże alembiki oraz 3 kolumny, które wykorzystywane w różnych kombinacjach pozwalają na produkcję różnych whiskey. Ciekawostką jest fakt, że w destylarni Midleton produkowane są także gin i wódka.

Marki produkowane w destylarni New Midleton

Jameson

Najlepiej sprzedająca się irlandzka whiskey na świecie. Powstaje w New Midleton Distillery. Whiskey ta kiedyś powstawała w starej destylarni, którą można odwiedzić i nabyć tam Jamesona Distillery Reserve z „customizowaną etykietą” taką jak ta:

Destylarnia New Midleton

Jameson jest dostępny w wielu wersjach. Nie wiem dokładnie które dostępne są w Polsce ponieważ niestety Pernod Ricard nie zdecyodwało się na przesłanie mi polskiego portfolio do recenzji. W tej sytuacji piszę tylko o tych Jamesonach, które i tak miałem już w barku (już podlinkowane lub jeszcze podkreślone).

Powers

Popularny irlandzki blend z (podobno) wysoką zawartością whiskey destylowanej alembikowo. Występuje w dwóch wersjach:

 • Powers Gold Label
 • Powers 12 Year Old Reserve

Paddy

Popularna whiskey irlandzka słynąca z bardzo delikatnego smaku. Whisky Paddy łatwo rozpoznać po charakterystycznej białej etykiecie. Znajdziecie ją w każdej strefie bezcłowej.

Redbreast

Redbreast i Green Spot to irlandzkie whiskey typu Pure Pot. Oznacza to, że pochodzą one tylko z destylacji alembikowej, ale część zacieru składa się także z niesłodowanego jęczmienia. Z tej przyczyny whiskey te nie mogą nazywać się single malt tak jak whisky szkockie, które powstają wyłącznie ze słodowanego jęczmienia. Redbreast to popularna whiskey irlandzka, która podaje na etykiecie swój wiek. Dostępne są dwie wersje:

 • Redbreast 12 yo
 • Redbreast 15 yo

Midleton Very Rare

Premium blend, który przez wiele osób uznawany jest zna jalepszą irlandzką blended whiskey. Wypusty Midleton Very Rare mają podany rocznik i numerowane butelki. Butelkowane jest zaledwie 50 beczek rocznie. Whiskey leżakuje w beczkach po bourbonie i sherry.

Green Spot

To whiskey produkowana w Midleton Distillery dla firmy Mitchell & Son of Dublin, która zajmuje się handlem winem. Produkuje się zaledwie 1200 butelek rocznie więc jest to whiskey dość droga i trudno dostępna. Jest kilka wersji wiekowych:

 • Green Spot
 • Green Spot 10 yo
 • Green Spot 12 yo CS
 • Green Spot 12 yo Single Pot

Tullamore Dew

Co ciekawe, do 2014 roku w New Midleton Distillery produkowana była także Tullamore Dew jako marka niezależna. Tullamore Dew należy do firmy William Grant and Sons produkującej takie whisky jak Glenfiddich, Balvenie i Grant’s. Tullarmore Dew jest dostępna w wielu wersjach:

 • Tullamore Dew Original
 • Tullamore Dew Black 43
 • Tullamore Dew Single Malt
 • Tullamore Dew 10 Year Old Reserve
 • Tullamore Dew 12 Year Old Special Reserve
 • Tullamore Dew Heritage

Jak widzicie portfolio destylarni New Midleton jest bardzo obszerne. Żałuję, ale nie mam dostępu do wszystkich whiskey w portfolio. Mam nadzieję, że wystasrczy Wam to co mogę wypić. W następnym wpisie z przeglądu Irlandczyków opiszę nieco bardziej szczegółowo niezależną markę Tullamore Dew.

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

2 Responses to Destylarnia New Midleton – gdzie powstają wielkie marki irlandzkiej whiskey

 1. […] od bardzo dawna i kiedy weszła w porozumienie z Irish Distillers i przeniosła się do destylarni New Midleton w Cork współpraca nie ustała. Destylarnia leżakuje whiskey Green Spot w swoich beczkach, ale to […]

 2. Kamola pisze:

  Polecam
  Powers John’s Lane 12 Year Old Single Pot Still

  Zdobyła tytuł Irlandzkiej Whiskey Roku 2012

  Wyraźne ziarno i miód a do tego bardzo wyrazista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"