The Macallan Amber – jak smakuje?

Macallan Amber to whisky z serii Macallan 1824, która ma wymiar przełomowy. Zainicjowała ona nowe podejście do klasyfikacji whisky oparte na jej kolorze, a nie wieku. Dzisiaj poddaję tę koncepcję analizie.

Najniższą whisky z serii 1824 jest Macallan Gold, której niestety nie posiadam wiec recenzję tej serii oprę tylko na wersjach Amber, Sienna i Ruby.
Macallan1824 series
Aby dobrze opisać serię The Macallan 1824 potrzebna jest odrobina informacji budujących kontekst jej istnienia. Otóż The Macallan to trzecia najlepiej sprzedająca się szkocka whisky słodowa na świecie (po Glenfiddich i Glenlivet). W Polsce jej dystrybucją zajmuje się firma Brown-Forman (posiadająca takie marki jak Finlandia czy Jack Daniel’s) więc whisky jest dostępna, ale ponieważ jej największa sława przypadła na czasy kiedy w Polsce o whisky słodowej słyszała zaledwie garstka osób, jej „mainstreamowość” lat 90 nas ominęła, a później marka zwróciła się mocniej ku strefom bezcłowym i USA gdzie jest prawdziwą potęgą.
Ostatnie duże pojawienie się marki Macallan to oczywiście lokowanie produktu w filmie Skyfall gdzie Silva, przeciwnik Bonda, określa ją jako ulubioną whisky agenta, a potem wznosi toast „For the women we love!” i … a z resztą zobaczcie sami, bo choć scena jest tragiczna, jest tam wszystko co lubią fani Jamesa.
The Macallan to whisky, która zasłynęła z leżakowania wyłącznie w beczkach po sherry. Był to ważny znak rozpoznawczy destylarni. Kiedy w 2004 roku wprowadzono serię Fine Oak leżakowaną częściowo w beczkach po bourbonie, fani marki przeżyli szok. Oczywiście do wykorzystania beczek po bourbonie destylarnię zmusił brak dostępnych beczek po sherry.
Około 10 lat po wprowadzeniu serii Fine Oak, Macallan powrócił do koncepcji leżakowania wyłącznie w beczkach po sherry. Jednocześnie podęto kolejny radykalny krok polegający na odbieraniu swoim whisky deklaracji wieku.
Macallan Amber

Jak smakuje Macallan Amber?

Oko –  ­ bursztynowa
Nos  –  ­ 19 – średnio lotna, lekko spirytusowa, skóra, tytoń, suszone owoce
Język    ­ 19 – oleista i  łagodna
Finisz   ­ 19 – pełna w smaku, słodka, mocno czekoladowa, rozgrzewająca i delikatnie pieprzna.
Balans – 19
Total ­ 76/100
Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to The Macallan Amber – jak smakuje?

  1. Radical pisze:

    Fajnie że ktoś w końcu opisał tą whisky. Od niedawna odkrywam świat szkockich słodowych i narazie jestem na etapie sprawdzania „marketówek”. Macallan jest dostępny np w tesco za 230zł i patrząc na ocene źle nie jest ale w tej cenie szału też nima skoro sporo taniej można dostać Laphroiga , Ardbega czy Taliskera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"