Lauder’s Whisky – jak smakuje? Wszystko o znanej marce blended Scotch

Lauder’s Whisky to rozpoznawalny w Polsce blend, który kusi amatorów whisky atrakcyjną ceną. Postanowiłem sprawdzić czy whisky butelkowana pod tą marką jest atrakcyjna.

Historia Lauder’s Whisky

Lauder's Whisky

Marka Lauder’s powstała w 1834 roku, a twórcą pierwszej receptury kupażu był Archibald Lauder. Wszystko zaczęło się od tego, ze Lauder kupił bar Royal Lochnagar Vaults na ulicy North Street w Glasgow. Podobno to w nim zaczął uczyć się sztuki kupażowania. Eksperymentował przez dwa lata zanim uznał, że kupaż whisky, który tworzy jest na tyle atrakcyjny, że może nosić na etykiecie jego nazwisko.Co ciekawe w Royal Lochnagar Vaults (zanim zmieniono nazwę baru na Lauder’s) był także barber i można było tam obciąć włosy.

Notes degustacyjny whisky

W 1992 roku markę Lauder’s przejęła firma Macduff International. W portfolio tej firmy znajdują się dwa inne blendy: Grand MacNish oraz dymny blend Islay Mist, którą omawiałem już kiedyś tutaj. Strategia firmy MacDuff International polegała na pozyskaniu trzech marek whisky, które mają historię i istniejącą dystrybucję, ale nie są w najlepszej kondycji i odbudowaniu ich na rynkach międzynarodowych. Jak widać, to się udało.

Osiągnięcia marki Lauder’s

Warto dodać, ze Archibald Lauder był pionierem badań konsumenckich. Zapraszał on bowiem swoich znajomych na liczne degustacje swoich kupaży zanim znalazł ten najbardziej satysfakcjonujący. Wygląda na to, że metoda ta była skuteczna ponieważ whisky Lauder’s zdobyła w XIX w. sporo nagród międzynarodowych:

 • 1886 Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Przemysłowych w Edynburgu 
 • 1887 Złoty Medal na Targach Jubileuszu Królewskiego w Menchesterze
 • 1888 Złoty Medal na Międzynarodowych Targach w Glasgow
 • 1889 Złoty Medal na Targach w Paryżu 
 • 1893 Złoty Medal na Targach w Chicago 

Medale z tych 5 imprez cały czas widnieją na etykiecie whisky.

Koncepcja marki Lauder’s Whisky

Lauder’s to blend zestawiony z maltów pochodzących z Highlands, Speyside i Lowlands leżakowanych w beczkach po bourbonie. Podobno powstaje on według receptury samego Archibalda Laudersa, który celował w wysoką pijalność (to podobnie jak ja i moja wódka).

Bez wątpienia uwagę zwraca butelka whisky, która przypomina kształtem karafkę. Po bokach ma dwa wgłębienia, które ułatwiają uchwyt. Po angielsku wgłębienie to „dimple” i bez wątpienia przypomina to trochę butelkę whisky Dimple. Whisky Lauder’s posiada pełne portfolio. Oprócz wersji Finest występują też wersje Queen Mary Special Reserve, Oloroso Cask, Ruby Cask, i 15 letniej oraz rzzadka 25yo.

Lauder's Whisky

Źródło: http://www.lauderswhisky.com

I to nie wszystko…

Co ciekawe, po opublikowaniu materiału Islay Mist (zaznaczam, że było to „po”, a nie „przed”), otrzymałem od polskiego dystrybutora spontaniczny „dar losu” w postaci butelki whisky Lauder’s 25yo, którą mogę Wam dzisiaj pokazać 🙂

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

5 Responses to Lauder’s Whisky – jak smakuje? Wszystko o znanej marce blended Scotch

 1. Krzysiek pisze:

  Cześć,
  napisałeś „wszystko o Lauders…” – i to czego mi brakuje do tego aby to stwierdzenie było prawdziwe – to informacji o innych wersjach marketowych. Np w biedronce oprócz tej z białą etykietą jest taka z czarną etykietą: Lauder’s Queen Mary Special Reserve. Obecnie obie wersje występują w tej samej cenie. Dla mnie, zwykłego i niedoświadczonego konsumenta blendów – ta wersja Lauder’s jest bardzo pijalna i to bez coli.
  Jeśli będziesz miał okazję przeprowadzić degustację, to jestem ciekaw Twej opinii.
  Pozdrawiam.

 2. Jacek Ejsmont pisze:

  Za to w Poznaniu jest bar w którym można uszyć garnitur:-)

 3. Lemmy pisze:

  Dlaczego nie widzę tego artykułu w całości ? Tekst urywa się po informacji o prezencie w postaci 25-letniej Lauder’s…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"