Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Która whisk(e)y amerykańska do 100 zł jest najlepsza?

Po dużym sukcesie testu whisky szkockich do 100zł jaki przeprowadziłem w marcu z Maciejem Blatkiewiczem z Wygrywam z Anoreksją, przyszedł czas na kontynuację – test whisky amerykańskiej.

DSC_4714

Whisky amerykańska jest mniej popularna niż whisky szkocka, choć istnieją dwie marki (podobnie jak w szkockiej – Ballantine’s i Johnnie Walker), która mają statusy ikon. Oczywiście to Jack Daniel’s i Jim Beam. Istnieje jednak więcej marek whisk(e)y amerykańśkiej, które warto poznać. Opisy większości z nich znajdziecie na moim blogu. Głównym założeniem tego testu jest jednak to, że oceniam nie tylko ja, ale także, i przede wszystkim, WY! Na tym etapie ważne jest, abyśmy wybrali whisk(e)y, które wezmą udział w teście. Whisk(e)y to alkohol mocny i niestety każdemu z degustujących podać możemy maksymalnie 6 próbek, aby ocena pozostałą wartościowa. Sami rozumiecie, po szóstym kieliszku dużo whisky jest bardzo dobrych, a po 10 dobre są już wszystkie 😉

Głosujcie na whisky tutaj, albo w tym poście na FB, abyśmy mogli wybrać te whisk(e)y, które najbardziej Was interesują.

DSC_4728

Ogólne zasady testu

 • Oceniający

Chciałbym, aby w teście wzięli udział normalni konsumenci czyli osoby, które lubią pić whisky, ale nie są ekspertami. Najbardziej interesują mnie ci, którzy przy okazji konsumpcji whisky decydują się właśnie na produkty w przedziale cenowym około 100 zł.

 • Porcja degustacyjna

Zależy mi, aby wyniki tego testu były znaczące (także dla j branży alkoholowej) więc testowi poddamy 6 rodzajów whisky po dwadzieścia mililitrów każda. Oznacza to, że degustujący wypiją 120 ml alkoholu (około 40%) co jest objętością pozwalającą na zachowanie trzeźwości umysłu przy ocenie. Upojenie alkoholowe oczywiście wyklucza ocenę alkoholu. Nie oznacza to wcale, że uważam, iż facet który wpił 120 ml alkoholu jest pijany, po prostu chcę żebyśmy skupili się na stronie merytorycznej. Trzeba także dodać, że 120 ml uniemożliwia prowadzenie samochodu. 

 • Dostępne whisk(e)y

Jak widać, na powyższej liście jest wiele popularnych whisky, ale z musimy ograniczyć się do sześciu pozycji. Z tej przyczyny zachęcam Was do wzięcia udziału w ankiecie w tym poście, aby pomóc wybrać whisk(e)y do testu, które interesują Was najbardziej.

 • Blind test

Wszystkie whisk(e)y będziemy testować w tzw. „blind test”. Oznacza to, że degustatorzy nie będą wiedzieć jakie whisky są podawane oraz w jakiej kolejności. Żadnych dodatkowych informacji, które mogą wpłynąć na ocenę – liczy się tylko smak.

 • Dobra zabawa

Zależy mi na tym, aby test ten był dobrą zabawą, okazją do spotkania i integracji oraz interesującym doświadczeniem. To jest myślą przewodnią dlatego w dniu testu bar MS&S będzie otwarty dla wszystkich i obowiązywać w nim będą ceny bardzo promocyjne na wszystkie dostępne whisky i koniaczki 🙂

 • Musisz być pełnoletni

Ponieważ będziemy pić alkohol, każdy z uczestników jest zobligowany do wylegitymowania się dokumentem potwierdzającym wiek.

 • Jak wziąć udział?

Jeśli chcesz wziąć udział w degustacji, po prostu napisz mi maila i opisz w nim dlaczego to właśnie Ty powinieneś zostać degustatorem w teście MilerPije x Wygrywam z Anoreksją! –> info@spiritsandstyle.com

Napisz w komentarzu, która z poniższych whisky powinna wziąść udział w teście:

 • Buffalo Trace

 • Wild Turkey 101

 • Wild Turkey 81

 • Maker’s Mark

 • Jack Daniel’s Tennessee Whiskey No. 7

 • Jim Beam Double Oak

 • Jim Beam Black 6yo

 • Jim Beam White

 • Four Roses

 • Evan Williams

 • Western GoldKieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

7 Responses to Która whisk(e)y amerykańska do 100 zł jest najlepsza?

 1. Sebastian pisze:

  Cześć,
  wg mnie ciekawie byłoby zestawić ze sobą:
  Jack Daniel’s Tennessee Whiskey No. 7
  Jim Beam White
  Four Roses
  Wild Turkey 101
  Wild Turkey 81
  Maker’s Mark.
  Niestety, sam ten weekend mam zajęty poza tym jestem z Trójmiasta, ale chętnie przeanalizuję wyniki jak już powstaną. Miłej zabawy 🙂

  PS. Czy jest może planowana degustacja w Trójmieście w najbliższym czasie?

  • JK pisze:

   Głosuję na ten sam skład! Pozdrawiam

  • Czajkus pisze:

   Zgadzam się z przedmówcą co do wyboru, z zastrzeżeniem, że jedną Wild Turkey powinien zastąpić Buffalo Trace albo Evan Williams.
   A tak w ogóle to według mnie w małych próbkach można wypić nawet duże ilości i testu nie ograniczałbym tylko do 6 próbek.

 2. Sławek pisze:

  Oto moja propozycja:
  Buffalo Trace
  Wild Turkey 101
  Maker’s Mark
  Jack Daniel’s
  Jim Beam Double Oak
  Jim Beam Black 6yo
  Myślę że to są najpoważniejsi kandydaci do testu.

 3. Jacek pisze:

  W trosce o to, czy środowiska akademickie będą wśród testerów wystarczająco dobrze reprezentowane zgłaszam i swoją kandydaturę. Co do wyboru testowanych alkoholi optuje za tym mniej popularnym co eliminuje Beama i Danielsa.

 4. mateusz pisze:

  Wild Turkey 81
  Jack Daniel’s Tennessee Whiskey No. 7
  Jim Beam Black 6yo
  Jim Beam White
  Four Roses
  Western Gold

 5. Sebastian pisze:

  Czołem, kiedy można spodziewać się podsumowania? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »
Scroll to top