Chcesz wziąć udział w degustacji whisky ze mną?
Sprawdź kiedy poprowadzę kolejną w Twoim mieście

Co ci powie kolor whisky?

Zainteresowała mnie ostatnio hodowla roślin. Spokojnie, Milerpije.pl nie stanie się blogiem florystycznym. Po prostu wszedłem w posiadanie aż 3 doniczek z roślinami, które dumnie zdobią parapet w dużym pokoju zmiękczając nieco surowy charakter mojego surowego mieszkania. Celem nabycia doniczek dla moich nowych podopiecznych odwiedziłem lokalny market budowlany i tam, przy okazji poszukiwań, byłem świadkiem bardzo ciekawego zjawiska. Przy regałach z farbami stoją niemal same pary. Byłoby to najbardziej banalne ze spostrzeżeń gdyby nie fakt, że niemal wszystkie stoją tam ze skrzyżowanymi ramionami i niezadowolonymi minami! Dlaczego? Kiedy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o kolory…

Każdy stały czytelnik mojego bloga, wie że zawsze opisuje kolor whisky. Im whisky starsza, tym ciemniejsza. Ciemniejsze są także whisky długo finiszowane w beczkach po niektórych winach. Myślę, że większość z Was wie też, że analiza taka ma sens tylko w niektórych wypadkach ponieważ większość producentów i tak barwi swoje whisky karmelem, aby nadać im jednolity kolor. A jaki to kolor? Przy regale w Praktikerze może każdy z nas nazwał by go inaczej, ale w naszej podświadomości jest on dość dokładnie sprecyzowany. Doskonale wiedzą o tym producenci whisky, którzy starają się dopasować kolor swoich produktów do oczekiwań konsumentów. Bo w końcu czy kupilibyści whisky w kolorze słomkowym jeśli obok stoi butelka z pięknym bursztynowym trunkiem?

Generalnie muszę powiedzieć, że jestem przeciwny zbędnemu rozpływaniu się nad kolorami. Z uwagi na fakt, że każdy inaczej postrzega kolory, wole nazywać je w sposób ogólny niż sprecyzowany. Oznacz to, że celowo wybieram słowo „miedziany” lub „bursztynowy” zamiast „kolor kory sosny, od której odbija się światło zachodzącego słońca”. Mam nadzieję, że to również pomaga Wam budować jakąś znaczącą skalę kolorów.

Single Malt Whsiky

1-6 – single malt whisky w wieku 10 -12 lat

7 – single malt whisky no age statement – bez wątpienia młoda

9 – 10 yo single malt whisky leżakowana w beczce po sherry

10 – 16 yo single malt whisky bez dodatku karmelu

American Whiskey

1 – American whiskey 12 yo

2-6 – Popularne American whiskey no age statement

7 – American whiskey single barrel (wyższe ABV i mniejszy dodatek wody)

Scotch Blended Whisky

1-5 – Popularne blended whiskyh no age statement różnych marek

Zaskoczeni? Zaciekawieni? Utwierdzeni w przekonaniach? A może wszystko po trochu? 🙂

zp8497586rq

 

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

Comments are closed.

« »
Scroll to top