Co ci powie kolor whisky?

Czy kolor whisky ma znaczenie? Odwiedziłem niedawno market budowlany i tam, przy okazji poszukiwań, byłem świadkiem bardzo ciekawego zjawiska. Przy regałach z farbami stoją niemal same pary. Byłoby to najbardziej banalne ze spostrzeżeń gdyby nie fakt, że niemal wszystkie stoją tam ze skrzyżowanymi ramionami i niezadowolonymi minami! Dlaczego? Kiedy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o kolory…

Im whisky starsza, tym ciemniejsza. Ciemniejsze są także whisky długo finiszowane w beczkach po niektórych winach. Myślę, że większość z Was wie też, że analiza taka ma sens tylko w niektórych wypadkach ponieważ większość producentów i tak barwi swoje whisky karmelem, aby nadać im jednolity kolor.

A jaki to kolor? Przy regale w markecie może każdy z nas nazwał by go inaczej, ale w naszej podświadomości jest on dość dokładnie sprecyzowany. Doskonale wiedzą o tym producenci whisky, którzy starają się dopasować kolor swoich produktów do oczekiwań konsumentów. Bo w końcu czy kupilibyści whisky w kolorze słomkowym jeśli obok stoi butelka z pięknym bursztynowym trunkiem?

Generalnie muszę powiedzieć, że jestem przeciwny zbędnemu rozpływaniu się nad kolorami. Z uwagi na fakt, że każdy inaczej postrzega kolory, wole nazywać je w sposób ogólny niż sprecyzowany. Oznacz to, że celowo wybieram słowo „miedziany” lub „bursztynowy” zamiast „kolor kory sosny, od której odbija się światło zachodzącego słońca”. Mam nadzieję, że to również pomaga Wam budować jakąś znaczącą skalę kolorów.

Przygotowywałem ostatnio kilka próbek do badań whisky, w których będę miał przyjemność uczestniczyć. Szykując próbki do kompletnie innej analizy zauważyłem, że całkiem nieżle pokazują one zróżnicowanie kolorów whisky. Stanowią też świetny dowód na to, że moje wywody na blogu to prawda 🙂 Próbki zestawiałem w zupełnie innym celu niż ukazanie różnic w kolorach (stąd wiele z nich nie ma dzisiaj dla nas znaczenia), ale chciałbym żebyście rzucili okiem na te, które wskazałem w podpisach i zobaczyli, że jest w tym logika oraz, że pochodzenie koloru jest zawsze powiązane ze sposobem leżakowania. Przyjrzyjcie się uważnie każdemu zdjęciu i tym razem wnioski wyciągnijcie sami 🙂

Kolory Single Malt Whisky

1-6 – single malt whisky w wieku 10 -12 lat

7 – single malt whisky no age statement – bez wątpienia młoda

9 – 10 yo single malt whisky leżakowana w beczce po sherry

10 – 16 yo single malt whisky bez dodatku karmelu

Kolory American Whiskey

kolor whisky

1 – American whiskey 12 yo

2-6 – Popularne American whiskey no age statement

7 – American whiskey single barrel (wyższe ABV i mniejszy dodatek wody)

Kolory Scotch Blended Whisky

kolor whisky

1-5 – Popularne blended whiskyh no age statement różnych marek

Zaskoczeni? Zaciekawieni? Utwierdzeni w przekonaniach? A może wszystko po trochu? 🙂

zp8497586rq

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Comments are closed.

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"