Jakie alkohole na wesele wybrać? Ciekawe koncepcje w poradach eksperta! Ślub z klasą!

Jaki alkohol na wesele wybrać? Myśli o tym wiele par młodych. Oczywiście w Polsce prym wiedzie wódka, ale czy to jedyna opcja? Dzisiaj podzielę się z Wami doświadczeniami z mojego wesela oraz przemyśleniami, które mam z perspektywy czasu. Tylko konkrety!

Jaki alkohol na wesele – dlaczego się wypowiadam?

Mam poczucie, że mogę wypowiadać się na tematy weselne ponieważ jetem mocno związany z branżą ślubną. Co więcej, moje spojrzenie na nią pochodzi z wielu perspektyw:

I. Mam doświadczenie z własnego ślubu, na którym podawane było wiele różnych alkoholi o czym poniżej

ile wódki na wesele

II. Po tysiącach ludzi na moich degustacjach po prostu wiem co ludzie lubią, bo dużo rozmawiamy <3

ile wódki na wesele

III. Czerpię także z doświadczeń niezliczonych par młodych, które kupują w Miler Menswear nasz słąwny garnitur ślubyn Phoenix lub szyją u nas garnitury na miarę. Podczas przymiarek, często rozmawiamy o różnych sprawach ślubnych. Również o tym jaki alkohol na wesele wybrać.

Poniżej przykłady obu ubrań tak BTW:

Wódka to w Polsce numer jeden!

Nie ma wątpliwości, że w Polsce wódka jest wiodącym, a często jedynym, alkoholem weselnym. Coraz więcej osób decyuje się na wódkę weselna premium ponieważ wybór alkoholu jest zwykle szeroko komentowany przez gości.

wódka weselna

Jeśli nie wiecie ile wódki na wesele przygotować, skorzystajcie z mojego weselnego kalkulatora wódki.

Osobiście zastanowiłbym się także nad innymi alkoholami. Poniżej prezentuję Wam moje koncepcje…

Jeśli nie wódka, to jaki alkohol na wesele?

Nie ma wątpliwości, że goście będą postrzegać Cię przez pryzmat zaserwowanego alkoholu. To normalne, że chcesz uważnie dobierać marki alkoholu i dbać i ich prestiż i dobry smak. Pamiętaj jednak, żeby nie zapuszczać się w ekstrema świata alkoholi, które mogą być „smakami nabytymi”.

Protip 1

Pamiętaj, że kupujesz alkohol dla gości, a nie dla siebie! Kiedy w jednym miejscu jest dużo osób o różnych gustach trzeba „uśredniać smaki”.

Protip 2

Na moim weselu było za dużo wódki (policzyłem 0,5L na osobę i potem dodałem dużo whisky, wina, piwa i jeszcze koktajle). Z perspektywy czasu zrobiłbym tak: kupiłbym mniej wódki, ale takiej, która robi duże wrażenie. Resztę alkoholu uzupełniłbym alkoholami starzonymi, które zawsze robią na gościach dobre wrażenie. Co byśmy nie mówili, nie każdy lubi pić wódkę na strzały i whisky z colą naprawdę sprawia weselnikom przyjemność. 

Piwo, wino, whisky i inny alkohol na wesele!

Niemniej, coraz większa otwartość naszej kultury sprawia, że coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw innych kultur.

Powitanie gości! Szampan na wesele, a może prosecco czy cava?

Oczywiście, na większości wesel goście witani są winem musującym. Dostępne jest tutaj kilka opcji, które zależnie od pochodzenia wina mogą wiązać się z różnymi kosztami

Dostępne są różne opcje:

  • Szampan
  • Cremant
  • Prosecco
  • Cava

Protip 3

Wino musujące nie musi być zawrotnie drogie, ale powinno być wytrawne. Szampan jest drogi, ale prosecco i cava nie. Niskiej jakości kwaśne lub bardzo słodkie wina bardzo słabo reprezentują ten gatunek trunku.

Piwo na weselu 

Na weselu z pewnością powinno pojawić się także piwo. Najczęściej restauracja, w której organizowane jest wesele będzie w stanie zapewnić piwo z kija. Oczywiście na 99% będzie to marka korporacyjna. Jeśli jednak nie jesteś beer-geekiem, zgodziłbym się na to. Gdybyś natomiast był beer-geekiem, nie trzeba Ci tłumaczyc jakie piwa należy zapewnić. Pamiętaj wtedy o dwóch rzeczach:

  1. trzeba to omówić z restauracja, która może nie mieć w karcie piw kraftowych
  2. nie każdy lubi piwa, które są smakami nabytymi jak np. piwo pszeniczne czy IPA. Pamiętaj, żę wybierasz piwo dla gości, a nie dla siebie!

Wino na weselu

Choć Polska to kraj wódczany, nie ma wątpliwości, że coraz więcej osób pije wino i błędem byłoby to zignorować. Według mnie dobrze jest wybrać jedno półwytrawne wino białe i jedno półwytrawne wino czerwone, które będą dostępne w odpowiedniej ilości przez całe wesele. Oczywiście są tutaj setki możliwości, ale przykładem win łączących w sobie wysoką jakość i przystępną cenę oraz wizerunek mogą być Chianti albo Primitivo. Ciekawe wina białe mogą pochodzić z nowego świata.

Whisky koniak i inne alkohole starzone

Według mnie na każdym tradycyjnym, polskim weselu wiodącym alkoholem powinna być wódka. Nie sposób jednak zapomnieć, że wiele osób ceni sobie whisky szkocką, irlandzką i amerykańską i dobrze jest także o nią zadbać.

Dobrym pomysłem może być przygotowanie „kąciak konesera”, w którym zainteresowani goście będą mogli obsłużyć się samodzielnie. Mężczyźni uwielbiają przebierać w whisky przez co należy podnieść do niej w sposób odmienny niż w przypadku wódki. Zamiast stawiać na jedną markę, lepiej dokonać selekcji różnych butelek:

  • glówną objętność stanowić powininny szkockie lub irlandzkie blendy i whiskey amerykańska
  • dodatkiem premium może być kilka zróżnicowanych whisky single malt
  • starsze pokolenie lub goście z innych krajów (szczególnie ze wschodu) cenią sobie koniak, który również można podać.

Protip 4

Zadbaj o to, aby pod ladą na barze albo w znanym Tobie miejscu była jedna lub dwie butelki whisky premium „np. 18 yo” lub dowolnej innej zdefiniowanej przez Ciebie. Będzie to świetna „atrakcja” dla uhonorowania ważnych gości (np. seniorów) lub zadowolenia ewentualnych „znawców”, którzy lubią narzekać.

Protip 5

Ciekawym pomysłem może być także podanie jednej lub kilku butelek któregoś z dymnych potworów z Islay (Ardbeg, Lagavulin, Laphroaig), który może okazać się ciekawą przygodą „dla odważnych”.

Koktajle na weselu

Serwowanie koktajlów na weselu wymaga wynajęcia profesjonalnego barmana. Może to być spory wydatek, ale według mnie jest on warty poniesienia. Goście weselni czują się doskonale kiedy mogą zamówić dowolny z klasycznych koktajli jak np. Whiskey Sour, Negroni, Daiquiri, Mojito itp.

Protip 6

Jeśli na Twoim weselu pojawią się dzieci, to garantuję, że będą one zachwycone możliwością zamówienia koktajlu bezalkoholowego.

Jaki alkoh0l na wesele – chcesz więcej?

Jeśli masz ochotę możesz też posłuchać video z mojego vloga na temat doboru alkoholi na wesela.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"