Jak smakuje Arran Single Malt Whisky 12yo Cask Strength? Ciekawa historia destylarni ze szkockiej wyspy

Arran Single Malt Whisky to destylat pochodzący z jednej z młodszych destylarni w Szkocji, która zlokalizowana jest na wyspie Arran. Whisky ta przez ostatnie dwadzieścia lat zaskarbiła sobie rzeszę miłośników, który z zainteresowaniem obserwują rozwój destylarni.

O destylarni Arran

Destylarnia Arran znajduje się na wyspie samej nazwie. Jej moc produkcyjna to ponad milion litrów spirytusu rocznie. Woda wykorzystywana do produkcji Arran Single Malt Whisky pochodzi ze źródła Gleann Easan Biorach. Mistrzem destylacji jest James MacTaggart, którzy wcześniej przez wiele lat zarządzał destylarnią BowMore.

Sama destylarnia chwali się swoimi więziami z tradycją i współczesnością . Więzi z tradycją to np. fakt, że Whisky Arran oddaje także hołd Robertowi Burnsowi, szkockiemu poecie okresu romantyzmu. Burns nigdy nie był na wyspie Arran, a sama destylarnia oczywiście nie istniała za jego życia. Z kolei progresywne podejście do produkcji whisky polegaja na odważnym eksperymentowaniu z różnymi rodzajami whisky i typami beczek.

Historia Arran Single Malt Whisky

W zamierzchłych czasach na wyspie Arran pracowało kilkadziesiąt destylarni, które legalnie lub nie produkowały whisky cenioną w całej Szkocji. Niestety żadna z tych destylarni nie istniej już dzisiaj. Obecnie jedyną działającą destylarnią na wyspie Arran jest destylarnia o tej samej nazwie.

Notes degustacyjny whisky

Powrót tradycji gorzelniczych na wyspę Arran

Arran założono w 1995 roku. Destylarnia znajduje się w wiosce Lochranza na północy wyspy, a jej założycielem jest Harold ‘Hal’ Currie (1924-2016), który wcześniej pracował jako dyrektor zarządzający Chivas Bros. Currie przeszedł na emeryturę w 1982 roku, ale pozostał aktywny zakładając destylarnię Arran w 1995.

Odwiedziny królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II na wyspie Arran przygląda się produkcji Arran Single Malt Whisky

Źródło: arranbanner.co.uk

Włodarze destylarni mają także bardzo rozbudowane umiejętności PRowe. W 1997 „Visitor Center” dla turystów w destylarni Arran otworzyła sama Królowa Elżbieta II. Królowej przekazano wtedy dwie beczki Arran Single Malt Whisky dla księcia Williama i księcia Harrego. Jednak nieźle jest być członkiem rodziny królewskiej 🙂

Ewan McGregor w destylarni Arran

Ewan McGregor na wyspie Arran degustuje Arran Single Malt Whisky

Źródło: arranwhisky.com

W 1998 pojawił się pierwszy trzyletni wypust Arran Single Malt Whisky. Była to pierwsza legalnie wyprodukowana whisky na wyspie Arran od ponad 160 lat a beczkę otworzył znany ze Star Wars szkocki aktor Ewan McGregor.

Arran Single Malt Whisky w XXI w.

  • W 2006 pojawiła się pierwsze whisky 10yo.
    W roku 2007 destylarnia Arran zdobyła tytuł destylarni roku na Whisky Magazine World Whiskies Awards.
  • Co ciekawe, pomimo dużej popularności. Arran nie była biznesem dochodowym aż do roku 2010.
  • W marcu 2019 włodarze destylarni Arran doprowadzili do powstania drugiej destylarni na wyspie Arran, która nazywa się Lagg i zajmować się będzie produkcją whisky torfowej.

Degustacja Arran 12yo Cask Strength

Ciekaw jestem jak podobało się Wam moje video o Arran Single Malt Whisky? Mam nadzieję, że przypadło Wam do gustu ponieważ mam wielką przyjemność z nagrywania. Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybujcie mój kanał na YouTube. Możecie to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"