Jak smakuje whisky Ardmore Legacy? Dymny Single Malt dla początkujących

W dzisiejszym wpisie opowiem o delikatnie dymnej whisky Ardmore Legacy. Z jaką inną popularną whisky jest powiązana? Czym jeszcze jakiś czas temu były opalane alembiki destylarni, z której pochodzi? Obejrzyjcie odcinek, aby się dowiedzieć!

 

Historia Whisky Ardmore Legacy

Ardmore Legacy Whisky

Ardmore Legacy Single Malt Scotch Whisky

Destylarnia Ardmore powstała w 1898 roku na fali wielkiego boomu whisky na przełomie XIX i XX w. Adam Teacher, syn sławnego blendera z Glasgow – Williama Teachera, postanowił otworzyć destylarnię produkującą na potrzeby produkcji whisky mieszanej. Destylarnia Ardmore na zawsze pozostała w stajni Teacher’s przyczyniając się do stabilnej produkcji i sukcesu sławnego blendu o tej samej nazwie. Obecnie Techer’s i Ardmore wraz z destylarnią Laphroaig należą do koncernu Beam Suntory.

Lokalizacja destylarni Ardmore

Miejsce na budowę destylarni, które wybrał Adam Teacher –  Kennethmont – było wiejskim obszarem zapewniającym wszystko co potrzebne jest do destylacji whisky: źródło wody, jęczmień oraz pobliską linię kolejową łączącą Inverness i Aberdeen, która była znacznym ułatwieniem logistycznym.

Wódka ziemniaczana Miler Spirits

Ardmore Legacy – co to za whisky?

Speyside to region produkcji whisky, który zwykle kojarzy się z delikatną i roślinną naturą destylatów. Choć Ardmore leży w Speyside, w jego smaku obecne są dymne aromaty pochodzące z zatorfionego jęczmienia. Choć dzisiaj to już normalne, że destylarnie łamią tradycję i produkują dymne whisky nawet w Speyside, przez lata Ardmore była jedną taką destylarnią i ma w tym dobrze ugruntowane doświadczenie. Zatorfienie whisky Ardmore jest na poziomie 12-14 ppm. Wszystko dlatego, że Ardmore to destylarnia, która powstała, aby dostarczać „serca” blendu Teacher’s, który słynie z wysokiej zawartości whisky słodowej (właśnie z destylarni Ardmore).

Przypominam, że popularną również w Polsce blended whisky Teacher’s również omówiłem już na łamach MilerPije.pl. Osoby zainteresowane tematem zapraszam do lektury klikając tutaj.

Degustacja Ardmore Legacy Single Malt Scotch Whisky

Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybujcie mój kanał na YouTube. Możecie to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"