Glenfarclas 1979 Cask Strength Edition No. 9 Alexander Graham Bell

Glenfarcas była niegdyś jedną z najsławniejszych destylarni ze Speyside. Słynełą ona, podobnie jak Macallan, z leżakowania w beczkach po sherry. Dzisiaj spotkanie z edycją tej whisky z końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a konkretnie to Glenfarclas 1979 Alexander Graham Bell edition. Zobaczmy jak whisky smakowała kiedyś!

Glenfarclas 1979

Glenfarclas 1979 Cask Strength Edition No. 9 Alexander Graham Bell

Edycja, z którą się dzisiaj mierzę jest przykładem „Farclasa” leżakowanego w beczce po sherry z czasów kiedy dobre beczki były znacznie bardziej łatwe do zdobycia niż obecnie. Oczywiście nie oznacz to, że każda beczka po sherry była źródłem absolutnie niezwykłej whisky, ale nie da się ukryć, że stare whisky z beczek po sherry potrafią być naprawdę imponujące. Niestety popularność whisky tego typu sprawiła, że beczki po sherry są bardziej intensywnie używane (więcej razy) przez co ich impakt na smak whisky jest mniejszy.

.Choć mój Glenfarclas z 1979 roku z edycji Alexander Graham Bell był butelkowany w 2002 roku (czyli nie aż tak dawno!), etykieta wygląda na całkiem amatorską. Szczerze mówiąc to zdziwienia chwyta, że to oficjalny rozlew destylarni (ang. original bottling), a nie niezależnego dystrybutora. Whisky ta była leżakowana przez 22 lata, bo od 21 XII 1979 do 23 V 2002. Leżakowanie prawdopodobnie odbywało się w dwóch beczkach po sherry. Po dość długim czasie leżakowania zabutelkowano 1200 butelek w (uśrednionej) mocy beczki sięgającej 54%. Nie ma co ukrywać: obecność dobrej sherry i butelkowanie w mocy beczki zwiastują same dobre rzeczy. Zobaczmy zatem jak będzie w rzeczywistości.

Jak smakuje whisky Glenfarclas z 1979? 

Oko – bursztynowa

Nos – 21 – słodka, suszone owoce, czekolada, toffi, owoce leśnie, niezbyt intensywny.

Język – 21 – oleista i słodka

Finisz – 23 – rozpoczyna się lekką pieprznością pochodzącą z alkoholu, ale po nim następują pokłady trwającej czekolady ze śliwkami i mnóstwem słodyczy, która utrzymuje się bardzo długo razem z przyjemnym uczuciem rozgrzania i czekoladowym, trwającym finiszem.

Balans – 21

Total – 86/100

ABV – 54%

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

2 Responses to Glenfarclas 1979 Cask Strength Edition No. 9 Alexander Graham Bell

  1. Kriz pisze:

    Panie Tomaszu, trochę nie na temat, ale i tak aktualnie, bo o szkle – może w przyszłości wypuści Pan kieliszki z „czapeczką”, coś w stylu „Ardbeg tasting glass”? Best regards.

    • Tomasz Miler pisze:

      Myślę o tym, ale w produkcji ręcznej przykrywka jest strasznie trudna do wykonania. Jeśli uda mi się przekonać technologów, nie wykluczam, że takie kieliszki się pojawią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"