Jak smakuje Glenfarclas 105 single malt scotch whisky?

Glenfarclas 105 to whisky, która interesuje wielu whisky aficionados. Uwagę przykuwa tutaj głównie moc whisky opiewająca na zawrotne 60%. Czy jesteście gotowi na tak mocny alkohol?

Glenfarclas 105

Glenfarclas 105 – whisky w mocy beczki

Glenfarclas 105 wypuszczona na rynek po raz pierwszy w 1968 roku uważana jest za pierwszą w historii whisky butelkowaną w mocy beczki. Whisky ta jest ciekawym przypadkiem ponieważ dowodzi ona, że butelkowanie w „mocy beczki” nie wymaga, aby destylat pochodził z jednej beczki. Podobno w Glenfarclas 105 beczki dobierane są w taki sposób, aby łączna wartość alkoholu oscylowała w okolicach 60%, ale ponieważ powtarzalność tego procesu byłaby niska, z pewnością wchodzi tutaj w grę niewielka redukcja wodą do okrągłej wartości 60%.

 

Glenfarclas – co to za destylarnia?

Warto dodać, że Glenfarclas to klasyczna destylarnia ze Speyside (pomimo napisu Hihglands na etykiecie). To jedna z niewielu szkockich gorzelni, które cały czas znajdują się w rękach prywatnych. Temat z pewnością jest warty zgłębienia. Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej o destylarni Glenfarclas, zachęcam do zapoznania się z obszernym artykułem na ten temat.

Dlaczego 105, czyli zapomniany system British Proof?

Whisky tę nazwano 105 w nawiązaniu do systemu wyrażania mocy alkoholu „British Proof”, który obowiązywał w Wielkiej Brytanii od XIX w. Sytuacja zmieniła się 1 stycznia 1980 kiedy to UK przyjęło system miarowy spójny z tym ze Wspólnoty Europejskiej. W systemie „British Proof”, za wzorzec alkoholu uznawano spirytus o mocy 57,15%, którego ciężar właściwy opiewał na 1213 ciężaru właściwego wody, czyli 923kg/m3 versus 1000kg/m3. Wartość 57,15% jest bardzo zbliżona do 47 ≈ 0.5714. Z tej przyczyny wystarczy obliczyć iloczyn procentowej mocy alkoholu (dla Glenfarclas 105 to 60%) i 74, aby otrzymać wartość British Proof, czyli 60% * 74= 4207= 105. 

Proste? 😉

Notka Smakowa Glenfarclas 105

Oko – bursztynowa

Nos – słodka, ciasteczkowa, mokre kamienie. czekolada, ciasto drożdżowe, w tel odrobina suszonych owoców

Język – potężna, rozgrzewająca, pieprzna. Wyraźnie czuć moc alkoholu, którego obecność jest ewidentna, ale nieźle wpisana w whisky. Nie ma zbyt dużej złożoności, na końcu mnóstwo przyjemnej mlecznej czekolady i owoców.

79/100 to nota, którą dałem tej whisky w powyższym odcinku. Być może dzisiaj wziąłbym pod uwagę podniesienie tej noty o 2-3 punkty.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to Jak smakuje Glenfarclas 105 single malt scotch whisky?

 1. Marcin pisze:

  Witam, na wstępie dziękuję za wódkę z drugiego rozlania. Czeka na specjalną okazję.

  Czy może Pan spojrzeć na zdjęcie z półki sklepowej. Spośród tych butelek muszę wybrać coś na prezent z przedziału 30-40€
  Za jakieś 3 sugestie dziękuję.
  Osoba dla której jest prezent ma przeciętne doświadczenie bez skonkretyzowanych upodobań.

  https://www.fotosik.pl/zdjecie/bead97cc6cf77843

  Pozdrawiam
  Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"