GlenDronach Peated – dymna single malt Scotch whisky!

GlenDronach Peated to nietypowa propozycja od sławnej destylarni, z którą spotkaliśmy się już na blogu wielokrotnie. Whisky ta najczęściej kojarzona jest z tzw. „sherry bombs” i profilem typowo deserowym. Tym razem mamy jednak przed sobą pewne przełamanie konwencji ponieważ GlenDronach występuje… w wersji dymnej.

GlenDronach Peated

O GlenDronach Peated…

Notes degustacyjny whisky

GlenDronach Peated nie jest nowością. Whisky ta po raz pierwszy pojawiła się w 2015 roku, a później była kilka razy powtarzana w różnych kombinacjach beczek użytych do leżakowania. Dymny GlenDronach nawiązywać ma do początków destylarni GlenDronach gdzie tradycyjny proces produkcji whisky uwzględniał zastosowanie mieszanki torfu z węglem do suszenia jęczmienia.

W tym miejscu warto dodać, że dymność w whisky deserowych to żadna nowość w świecie whisky. Glendronach ma dwie siostrzane destylarnie: BenRiach i Glenglassaugh, które już od lat z powodzeniem sprzedają dymne whisky leżące z dala od ich głównego profilu smakowego. Taka już natura whisky, że ma ona w sobie bardzo wiele aromatów, odkrywanie których może być wielką radością. Najlepiej jest zrobić to poprzez uporządkowany zestaw wzorców aromatycznych jak ten na poniższym zdjęciu.

Skąd pomysł na GlenDronach Peated?

Pojawienia się dymnego GlenDronacha nie zaskakuje mnie ani trochę. Trend na produkowanie whisky dymnej jest przecież wszechobecny. Niedawno omawiałem dla Was także dymną whisky Glenfiddich Fire & Cane, która również odbiega od profilu whisky Glenfiddich. Są dwa powody, dla których destylarnie produkujące zwykle łagodne whisky chętnie produkują także whisky dymne:

  1. whisky dymna posiada pewną właściwość, która doskonale predysponuje ją do sprzedaży jako NAS (ang. no age statement). Dymność to profil aromatyczny, który osiąga się poprzez sposób produkcji, a nie czas leżakowania. Oczywiście to znacznie prostsze i mniej kosztowne niż wieloletnie leżakowanie, którego słodkie whisky często wymagają.
  2. Nie ma co się oszukiwać, że w apogeum popularności whisky

Jak smakuje GlenDronach Peated?

Wersja, którą degustuje dzisiaj to GlenDronach Peated z 2015 roku. Na niektórych rynkach, i także wkrótce na rynku polskim, pojawi się nowa odsłona tej whisky pod nazwą „GlenDronach Traditionally Peated„. Tymczasem obejrzyjcie moje spotkanie z dymnych Glendronachem i napiszcie mi w komentarzach co myślicie o tej whisky!

W przeszłości rozmawialiśmy już o popularnych wersjach whisky Glendronach takich jak 12 yo i 18 yo, a także sławne edycje 15 yo Revival i 21 yo Parliament i wersjach single cask. Torfowy GlenDronach to jednak nowość.

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"