Glendronach Parliament 21 yo – czy warto dopłacić?

Dzisiaj Glendronach Parliament, czyli dwudziestojednoletnie whisky, którą interesuje się wiele osób. Każdy chce wiedzieć czy naprawdę jest warta dość sporej dopłaty względem wersji piętnastoletniej, która oferuje bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Glendronach Parliament

Stali czytelnicy MilerPije.pl znają dobrze historię destylarni Glendronach ponieważ mieliśmy już okazję spotkać się z whisky Glendronach 12yo i 18 yo. Zachowując w pamięci, że cały czas musimy spotkać się z piętnastoletnim Glendronachem Revival, dzisiaj chciałbym zaprosić Was na degustację wersji Parliament.

Glendronach Parliament – co to za whisky?

Glendronach Parliament to malt wypuszczony na rynek w roku 2011. Jest on najstarszą ogólnodostępną wersją tej whisky w jej podstawowym portfolio. Malt ten to rasowy Glendronach podtrzymujący tradycję tej destylarni leżakowania w beczkach po sherry. Ta konkretna etykieta leżakowana jest w kombinacji beczek po sherry Oloroso i słodszej wersji tego wzmacnianego wina z Andaluzji – Pedro Ximenez. Co ciekawe, nazwa tej whisky nie ma wcale pochodzenia politycznego, bo wywodzi się od kolonii gawronów zasiedlających drzewa nieopodal destylarni Glendronach. Taka kolonia ptaków w języku angielskim nazywa się 'parliament’. Glendronach Parliaement 21 yo to whisky niefiltrowana na zimno i niebarwiona karmelem, a następnie butelkowana w mocy 48% ABV. Te ostatnie cechy nie są bez znaczenia. Whisky bez dodatków karmelu w kolorze tak ciemnym musiała leżeć w aktywnych beczkach i to bez wątpienia dobrze o niej świadczy. Zachęcająco brzmi także moc 48% co zbliża Parliaenta do rozlewów w mocy beczki.

Notka smakowa – Glendronach Parliament 21 yo


Nos – Bardzo przyjemny, deserowy aromat pod wyraźnym wpływem sherry. Glendronach 21 Parliament to whisky leżakowana w beczkach po Pedro Ximenez i Oloroso. Wydaje mi się, że w rozlewie, który piję bardziej do głosu dochodzi jednak słodkie PX. Mamy daktyle, rodzynki, wanilie, kremy i sernik. To mój profil whisky.

Smak – tutaj trochę zaskoczyła mnie potężna pieprzność, która dość mocno uderzyła mnie w język i podniebienie. Miało to miejsce zarówno na początku jak i przy kolejnych łykach. Niemniej to whisky słodka, deserowa, owocowa, trwająca, z delikatnymi akcentami gumowo-siarkowymi i bardzo przyjemnie czekoladowa na długim końcu. Jestem na tak!

Ocena: 89/100

 Kieliszki do degustacji whiskyNowy rozlew wódki Miler Spirits

3 Responses to Glendronach Parliament 21 yo – czy warto dopłacić?

  1. PiotrJ pisze:

    Witam, niedawno trafiłem na Twojego bloga i bardzo mnie zainteresował. Jestem pasjonatem Whisky podobnie jak Ty, Przeglądałem sporo Twoich wpisów ale nie znalazłem nic na temat australijskiej whisky i prawie nic o japonskiej. Mam w swojej kolekcji Sullivans Cove French Oak Cask i Yamazaki 18 yo. Chcialbym nie dowiedzieć czy mogę gdzieś kupić testery tych whisky. Szukalem sporo w necie i nigdzie nie mogę ich znaleźć.Przeważnie już nie dostępne. Może Ty masz jakieś źródła gdzie mogę je znaleźć. Chętnie też dowiedziałbym się czegoś więcej na temat tych whisky i destylarni. Pozdrawiam Piotr

  2. Paweł pisze:

    No dobra, ale jaka jest odpowiedź, na pytanie z początku? 😉 W sensie czy w porównaniu z 15yo, albo i 18yo rzeczywiście jest az taka różnica?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"