Jak smakuje Fettercairn single malt whisky?

Fettercairn to jedna z dwóch wciąż działających destylarni będących przedstawicielami środkowo-wschodnich Highlands w Szkocji. Choćby dlatego naprawdę warto się z nią zapoznać poprzez degustację. W końcu sensem degustowania whisky jest powiększanie wiedzy o jej świecie i złożoności smaków jaką trunek ten może zaoferować. Dzisiaj spotkanie z Fettercairn.

Fettercairn

Notes degustacyjny whisky

Fettercairn – co to za destylarnia?

Fettercairn to destylarnia whisky słodowej w Szkocji, która należy do znanej na całym świecie firmy Whyte & Mackay Ltd., która oprócz blended whisky o tej samej nazwie, w swoim portfolio posiada także tak rozpoznawalne marki Dalmore (to ta whisky z jeleniem – dwunastakiem) i Isle of Jura.

Fettercairn Fior

Choć Fettercairn to destylarnia z początku XIX w. już na pierwszy rzut oka widać, że jej butelka nawiązuje do nowoczesnej i luksusowej narracji, która pojawiła się w świecie whisky stosunkowo niedawno.

Fettercairn Fior – co to za whisky?
Fettercairn Fior

Przypomina ona bardziej opakowanie luksusowej wódki niż butelkę whisky szkockiej. Tradycyjne tartany i jelenie poszły w odstawkę na rzecz ornamentów, podwyższonej butelki z grubym dnem i oryginalnego kształtu. W zasadzie jedyna rzecz, której na butelce nie można znaleźć to… wiek. Wszystko dlatego, że Fettercairn Fior to tzw. NAS, czyli whisky „no age statement” – pozbawiona deklaracji wieku. „NASy” o luksusowym wyglądzie to trend, który ostatnimi czasy wyraźnie widać. Whisky ulega procesowi ciągłej premiumizacji podczas gdy olbrzymi popyt sprawia, że korzystne staje się odejście od koncepcji deklarowania wieku alkoholu i skupienia się na jego „profilowaniu” np. przez specyficzny typ leżakowania.

Tom Miler smpling Fettercairn Fior

Edycja, którą piję nazywa się Fior co po staroirlandzku oznacza „prawda”. Widocznie taka jest w tej chwili prawda o whisky 🙂

Jak smakuje whisky Fettercairn?

Oko – choć młoda ,to przyjemnie bursztynowa

Nos – 20 – lotna, intensywna, lekko ziemista, czekoladowa, słodka, śliwki, kompot, susz owocowy, korzenna

Język – 20  – oleista i słodka

Finisz – 19 – łagodna, bardzo słodka, przyjemnie czekoladowa i lekko pieprzna na końcu. W smaku intensywna i trwająca. Całkiem ciekawa whisky. Jestem zaskoczony, że NAS niespodziewanie pokazał mi się z tak dobrej strony.

Balans – 19

Total – 78/100

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"