Extraordinaire de Camus Cognac

Extraordinaire de Camus Cognac to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych butelek jakie otwierałem! 

Camus to jedne z najsławniejszych na świecie domów koniaku opisanych już na MilerPije.pl. Podobnie jak Meukow, destylarnia Camus cały czas znajduje się w rękach rodziny Camus. Extraordinaire de Camus Cognac to butelka już nieprodukowanego koniaku, którego być może nie powinienem otwierać…

Extraordinaire de Camus

Co to za koniak?

Extraordinaire de Camus to zwycięzca nagrody za najlepszy koniak na International Wine and Spirits Competition w 1999 roku. Muszę przyznać, że butelka tego koniaku naprawdę oddziałuje swoją prostotą na moje poczucie estetyki. Pomimo bardzo prostych linii, wygląda bardziej jak olbrzymi flakon perfum niż alkohol. Do tego wszystkiego przepiękny kolor bursztynowego koniaku, szmaragdowa zieleń i mosiądz na korku, aż ciężko nasycić oczy.

Extraordinaire de Camus Cognac

Trudno nie zauważyć, że kształt butelki to obszar, który w znaczący sposób odróżnia koniak od whisky. O ile zdarzało mi się pić przedcudne whisky w bardzo zwykłych butelkach nie różniących się wiele od tych, w których sprzedawane są najtańsze wódki, koniak zawsze idzie w parze z przepięknym opakowaniem. Nie oszukujmy się, oczywiście wiąże się to z kosztami. Koniaki XO zaczynają się zwykle na poziomie 400-500 zł i z pewnością spora część tej kwoty przeznaczona jest na mosiężne korki i fantazyjne wykończenia butelek.

IMG_8910

 

Niemniej wbrew wielu moim kolegom pasjonującym się trunkami, pomimo szczerych chęci, nie mogę nie czerpać przyjemności z otaczania się tak pięknymi butelkami. W tym względzie picie koniaku to olbrzymia przyjemność. Nie jest żadną tajemnicą, że producenci whisky również wiedzą o tym doskonale i starają się naśladować twórców koniaku. Wiele zniknięć deklaracji wieku z etykiet whisky otoczonych jest „zasłoną dymną” nowej, ładniejszej butelki. Świetny przykład to Fettercairn Fior, którego opisywałem na łamach MPije.

Extraordinaire de Camus Cognac

W zasadzie jedyną wadą butelki, którą jestem w stanie wskazać, jest fakt, że taki kształt wymusza bliskość korka do lustra koniaku w butelce. Oznacza to, że ciężko uniknąć nasiąkania korka alkoholem. Jednak czy to problem? Po chwili koniaku i tak już nie ma 🙂

IMG_8911

 

Jak smakuje Extraordinaire de Camus Cognac?

Oko – bursztynowy

Nos – 22 – średnio lotny, słodki, świeże owoce, rodzynki, później lekko cynamonowy i cytrusowy.

Język – 22 – oleisty i słodki

Finisz – 23 – łagodny, słodki, bardzo deserowy, gładki, rodzynkowy, czekoladowy, bardzo przyjemny i gasnący w zbalansowany sposób. W zasadzie jedyne co mogę zarzucić temu koniakowi to stosunkowo (bo nie bardzo) niska intensywność smaku, którą mogłaby podnieść zwiększona zawartość alkoholu. Jestem bardzo na tak! W zasadzie od razu mam wyrzuty sumienia za opis słowny, który brzmi zbyt surowo. Wiele bym dał żeby napić się tego w mocy 50-55%.

Camus na IG podpowiada mi, że wezmą do pod uwagę 😉

FullSizeRender-4

Balans – 22

Total – 89/100

ABV – 40%

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"