Cutty Sark Blended Whisky to whisky w charakterystycznej zielonej butelce z żółtą etykietą ze sławnym kliprem herbacianym w logo. Dzisiaj kilka słów na temat jej historii i pozycji na rynku, no i oczywiście degustacja video.
Historia Cutty Sark Blended Whisky
Cutty Sark to marka whisky powstała w latach 20 XX w. Odniosła ona niewiarygodny wręcz sukces w stanach zjednoczonych gdzie w czasie prohibicji stała się po prostu legendą. Jak wiadomo prohibicja była wielkim problemem dla producentów, sprzedawców i miłośników mocnych alkoholi, a wśród nich whisky, w USA. Zupełnie inaczej widzieli to jednak ich koledzy z Kanady i Europy. Była to dla nich wielka szansa, aby przemycać whisky do USA i czerpać z tego korzyści.
Bardzo stara firma…
Whisky Cutty Sark należy do firmy najstarszego sprzedawcy alkoholi w Wielkiej Brytanii, firmy Berry Bros. & Rudd, która już od XVII w., a dokładniej od 1698 roku, zajmowała się handlem winami, a do branży whisky weszła dopiero w 1915 roku. Co ciekawe, zupełnie inaczej niż w myśl dzisiejszych oczekiwań konsumenckich, wszystkie blendy produkowane przez firmę Berry Bros. & Rudd miały bardzo jasny kolor, który utożsamiany był niegdyś z jakością ponieważ nawiązywał do świata znacznie faworyzowanego koniaku.
Cutty Sark – marka związana z prohibicją
Marka Cutty Sark powstała dopiero w 1923 roku. Jej nazwa pochodzi oczywiście od sławnego na całym świecie klipra herbacianego Cutty Sark, który cały czas od 1954 roku może być podziwiany w Greenwich. Marka ta powstała, aby podbić rynek amerykański, który był wtedy wyłączony z „pierwszego obiegu”. Autorem logo jest szkocki artysta James McBey. Co ciekawe, żółte tło jest wynikiem błędu drukarskiego, który okazał się na tyle fortunny, że przeszedł do historii. Butelki z whisky Cutty Sark przetransportowano nielegalnie, no dobra przemycono, do USA gdzie te podbiły serca Amerykanów swoją jasną barwą odróżniającą się od często barwionego bimbru nazywanego „moonshine”.
Cutty Sark Whisky podobno szmuglował sam Bill McCoy
Być może whisky Cutty Sark była przemycana również przez sławnego „uczciwego przemytnika” Billa McCoya, który zyskał sobie przydomek „Real Bill” przez to, że przemycał wyłącznie wysokiej klasy alkohol na swoim szkunerze Tomaka. Okazało się, że kiedy prohibicja zakończyła się w 1933 roku whisky Cutty Sark miała już doskonale ugruntowaną pozycję na rynku Amerykański i być może właśnie przez to w roku 1961 stała się pierwszą whisky szkocką, która sprzedała aż milion skrzynek w rok.
W 1964 roku, Gordon Cooper przemycił miniaturkę (50 ml) whisky Cutty Sark w przestrzeń kosmiczną. To był dopiero astronauta z fantazją.
Co ciekawe, firma Robertson & Baxter, protoplasta Edrington Group, czyli obecnego właściciela, była dostawcą whisky dla firmy Berry Bros & Rudd już od lat 30 XX w. Jednak dopiero w 2010 grupa Edrington zdecydowała się na zakup marki Cutty Sark.
W 2018 roku markę Cutty Sark od Edrington Group odkupiła francuska firma La Martiniquaise, która jest właścicielem destylarni Glen Moray i Label 5.
Degustacja
Ciekaw jestem jak podobało się Wam moje video o Cutty Sark? Mam nadzieję, że przypadło Wam do gustu, ponieważ mam wielką przyjemność z nagrywania. Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybujcie mój kanał na YouTube. Możecie to zrobić, klikając w poniższy przycisk:
Z czego powstaje Cutty Sark Blended Whisky?
Cutty Sark to whisky, która produkowana jest z whisky zbożowych pochodzących z destylarni North British i Invergordon. Oprócz „grainów” w jej skład wchodzą także whisky słodowe czyli malty, których jest około 40 i największy udział mają tutaj Bunnahabhain, Glenrothes, Highland Park i Macallan.
Jak podawać Cutty Sark Scotch Whisky?
Producent reklamuje whisky Cutty Sark jako lekki i łagodny, czytaj łatwy do wypicia, blend do przygotowywania koktajlów. Wygląda na to, że łączenie whisky z mixerami wcale nie przeszkadza jej producentowi zatem nie powinno także konsumentom.
To nie wszystko o Cutty Sark Blended Whisky
Cutty Sark pojawiła się także wiele razy na wielkim ekranie w produkcjach cenionych przez wielu miłośników elegancji. Mowa tutaj o takich pozycjach jak „Wściekły Byk” z Robertem De Niro, Chłopcy z ferajny (też z De Niro <– chyba lubił Cutty Sark), oraz w serialach takich jak Rodzina Soprano czy MadMen.
Wzmianka o whisky Cutty Sark pojawia się również w książce Clive’a Cusslera „Wydobyć „Titanica””, kiedy to po sukcesie ekipy NUMA admirał Sandecker częstuje swoich ludzi tą whisky.