Bushmills Irish WhiskEy – jak smakuje? Trzy wersje: White, Black i 10yo?

Destylarnia Bushmills Irish Whiskey znajduje się w Irlandii Północnej i tytułuje się szumnie najstarszą destylarnią świata deklarując datę założenia w roku 1608. Whiskey ta jest bardzo popularna między innymi w Polsce i postanowiłem, że warto jest poznać jej trzy najważniejsze wersje.

Czy Bushmills Irish Whiskey to naprawdę najstarsza whiskey na świecie?

Formalnie destylarnia Bushmills została założona w roku 1784 przez Hugh Andersona. Problem polega jednak na tym, że wykorzystanie daty 1784 zrównałoby wiekiem destylarnię Bushmills z destylarnią Middleton i sprawiłoby jednocześnie, że najstarszą destylarnią stałaby się Kilbeggan założona w 1757. Jednak marketerzy marki Bushmills Irish Whiskey są bardzo sprytni i reklamują swoją destylarnią jako najstarszą nieprzerwanie działającą destylarnię w Irlandii i temu nikt nie może zaprzeczyć.

Ile jest Bushmillsów?

Trzy najpopularniejsze wersje Bushmillsa to blended whiskey: Bushmills White i Bushmills Black oraz single malt Bushmills 10yo. Oprócz tego w portfolio marki znajdują się także single malty 16yo i 21 yo. Warto dodać, że w destylarni Bushmills produkowana jest także whiskey sygnowana przez sławnego zawodnika MMA – Proper 12 whiskey od Conora McGregora.

Bushmills Irish Whiskey

Bushmills Irish Whiskey sprzedawana jest w charakterystycznych prostokątnych butelkach z dobrze zróżnicowanymi etykietami.

Najlepszy marketing Whiskey Bushmills

Warto dodać, że destylarnia Bushmills znajduje się na banknocie 10 GBP z Irlandii. Według mnie to najmocniejszy marketing whiskey jaki świat widział 😉

Bushmills Irish Whiskey Distillery

Destylarnia Bushmills została w 1988 roku sprzedana francuskiemu koncernowi alkoholowemu Pernod Ricard, który jest także właścicielem whiskey Jameson. W 1995 Pernod Ricard zdecydowało się jednak odsprzedać destylarnię Bushmills Irish Whiskey największemu koncernowi alkoholowemu na świecie – DIAGEO.

Degustacja Bushmills Irish Whiskey

Stali czytelnicy bloga MilerPije.pl wiedzą doskonale, że kilka ładnych lat temu prowadziłem już tutaj przegląd Irish whiskey. Dzisiaj całkiem ciekawie byłoby przegląd taki aktualizować ponieważ w Irlandii pojawiło się sporo nowych destylarni rosnących jak grzyby po deszczu na fali popularności Uisce beatha.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych odcinków, koniecznie subskrybuj mój kanał na YouTube. Możesz to zrobić, klikając w poniższy przycisk:

 

 

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to Bushmills Irish WhiskEy – jak smakuje? Trzy wersje: White, Black i 10yo?

  1. whisky smakosz pisze:

    Reklama destylarni Bushmills znajduje się również na zaprojektowane na nowo wydanych rzez Ulster Bank w 2019 roku banknotach 5 i 10 funtów.
    http://banknoty24.pl/irlandia-polnocna-do-obiegu-trafilo-piec-nowych-banknotow-polimerowych/

    Turystycznie bywałem w Dublinie i jego okolicach wielokrotnie, również w czasie świąt Bożego Narodzenia jak i Wielkiej Nocy i o do wypicia niejednej szklaneczki zacnej whisky nie tylko irlandzkiej było wiele okazji i tak jak w Irlandii whisky nie smakuje mi nigdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"