Blended whisky co to znaczy? Bardzo rzadkie materiały!

Dzisiaj mam dla Was prawdziwą gratkę! Blended whisky co to znaczy? Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje ten popularny typ whisky? Udało mi się dostać do jednego z najrzadziej pokazywanych miejsc związanych z produkcją whisky w Szkocji. W zasadzie to miejsce to taki unikat, że chyba nikt jeszcze nigdy go nie pokazywał. Czy będziecie zadowoleni jeśli powiem, że mam dla Was materiał video?!?

Produkcja whisky mieszanej

Przygotowałem dzisiaj dla Was materiał o tym jak powstaje blended whisky. Prawda jest taka, że kiedy mowa o produkcji whisky praktycznie zawsze jako przykładu używa się tradycyjnego procesu produkcji whisky słodowej. Przed Wami jednak absolutnie niepowtarzalna możliwość obejrzenia procesu nieeksponowanego publicznie, czyli kupażu whisky mieszanej.

Blended whisky co to znaczy?

Whisky mieszana, czyli blended whisky, to trunek, który powstaje przez mieszanie (nazywane też kupażowaniem) whisky zbożowych (ang. grain whisky) jak i wielu jednosłodowych (ang. single malt whisky). Whisky kupażuje się już po leżakowaniu, a powstały kupaż jest następnie butelkowany. 

Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że „blending”, czyli kupażowanie to proces, który ma miejsce dopiero po leżakowaniu whisky w beczkach.

Leżakowanie whisky w dębowych beczkach

Choć w materiałach reklamowych najczęściej widzimy whisky, które leżakują w tradycyjny sposób ułożone jedna na drugiej w maksymalnie 3 rzędy:

To większość beczek leżakuje tak jak na poniższym zdjęciu ponieważ jest to znacznie bardziej wydajne…

Oczywiście ten drugi sposób (składowanie wielopoziomowe) jest mniej romantyczny i wymaga użycia wózka widłowego, ale za to wydajny.

Selekcja beczek

Master Blender, czyli Mistrz Kupażu wybiera te beczki, które najlepiej pasują do powstającego blendu. Oczywiście w wypadku whisky Johnnie Walker Mistrzem Kupażu jest Jim Beveridge, którego mieliście okazję poznać we wpisie o tym czy starsza whisky jest lepsza? Uważam, że warto to obejrzeć więc na zachętę wrzucam zdjęcie z wywiadu oraz z Jimem Beveridgem i jakąś Panią 😉

W rzeczywistości skala produkcji mainstreamowych blendów jest tak duża, że potrzebny jest więcej niż jeden Master Blender. W przypadku marki Johnnie Walker blenderów pracujących w zespole Jima Beveridga jest aż 12.

Opróżnianie beczek

Beczki opróżniane są w taki sposób że umieszcza się je nad kanałem odporowadzającym z dyszą umieszczoną w otworze. Dysza zapewnia dostęp powietrza przez co w beczce nie tworzy się podciśnienie i whisky opuszcza beczkę z łatwością. Selekcja beczek wcale nie jest przypadkowa.

Blended whisky co to znaczy

Używa się konkretnie tych beczek, które zostały wskazane przez Mistrza Kupażu. Warto dodać, że po zlaniu z beczek, whisky poddawana jest filtracji, aby oddzielić fragmenty drewna z beczek i ewentualne zanieczyszczenia. Gotowe blendy już po zmieszaniu przechowywane są w olbrzymich tankach. Teraz każdy z Was wie już jak powstaje blended whisky 🙂

Notes degustacyjny - kup teraz

Nowy rozlew wódki Miler Spirits

Perfumy męskie Miler Masculinité

One Response to Blended whisky co to znaczy? Bardzo rzadkie materiały!

  1. Krzysztof pisze:

    Teraz każdy z nas, kto przeczytał post Pana Tomka, wie już jak powstaje blended whisky. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »
Scroll to top
 

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z nowymi
publikacjami na blogu
i otrzymaj za darmo e-book:
"JAK PIĆ WHISKY?"